"Polski nie stać na lockdown, Polskę stać na reżim sanitarny"

Źródło:
TVN24
Gospodarka. Tomasz Napiórkowski o sytuacji branży fitness
Gospodarka. Tomasz Napiórkowski o sytuacji branży fitnessTVN24
wideo 2/9
Gospodarka. Tomasz Napiórkowski o sytuacji branży fitnessTVN24

Otwieramy się 1 lutego bez względu na to, jaką rząd podejmie decyzję – stwierdził w TVN24 prezes Polskiej Federacji Fitness Tomasz Napiórkowski. Zapowiedział, że przedstawiciele jego branży chcą także wejść na ścieżkę sądową przeciwko państwu w związku z wprowadzonymi obostrzeniami. Podobne kroki rozważają firmy zrzeszone w Związku Pracodawców Handlu i Usług, co przyznał prezes firmy Kazar Artur Kazienko.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Branża poniosła bardzo duże straty. Te trzy lockdowny (wiosna, jesień, zima - red.) spowodowały wyrwę w wysokości mniej więcej trzydziestu kilku miliardów złotych, jeżeli chodzi o przychody branży - powiedział w TVN24 Artur Kazienko.

Prezes firmy Kazar odniósł się też do podstawy prawnej, na podstawie której wprowadzone są obostrzenia.

- Taka formuła działania jest zdaniem wielu prawników niezgodna z prawem. Dodatkowo takie działania samą branżę dzielą na mniejsze kawałki. Kupowanie butów w hipermarkecie czy spodni na ulicy w sklepie pewnie nie niesie większego zagrożenia niż kupowanie tych samych produktów w centrum handlowym. Przez ten czas trzech lockdownów poczyniliśmy bardzo wiele na rzecz działań antycovidowych, na pewno wielu spotkało się w centrach handlowych z procedurami, które zostały wprowadzone, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa - mówił.

Straty klubów fitness

O stratach dla branży fitness mówił natomiast prezes Polskiej Federacji Fitness Tomasz Napiórkowski.

 - U nas straty wynoszą około ponad 4,5 miliarda złotych. (...) W przypadku lockdownu od 16 października, to jest to 2,5 miliarda złotych - szacował w TVN24.

Odniósł się też do wątpliwości dotyczących zamykania jego branży.

- Czy jest jakiekolwiek empiryczne potwierdzenie, że siłownie w Polsce są ogniskami zarażeń? My mamy nawet dokument z GIS-u z 10 lipca (..), gdzie zadaliśmy pytanie wprost: ile przypadków zostało zgłoszonych do GIS jako ogniska w klubach fitness i siłowniach? Generalnie GIS odpowiedział nam, że było to zero przypadków, jeżeli chodzi o Polskę i mamy to na papierze – powiedział.

- Otwieramy się 1 lutego bez względu na to, jaką rząd podejmie decyzję - zapowiedział.

- My przedstawiliśmy dziesięć badań, też z USA. Pokazywały one, że kluby fitness nie dość, że nie są źródłami zakażeń, to jeszcze mogą pomagać w walce z pandemią, a na pewno nie ćwiczy u nas grupa ryzyka. Umówmy się, że aktywność fizyczna czy trening to jest po prostu zdrowie i budowanie odporności - podkreślił.

Czytaj także: Branża fitness zapowiada otwarcie. "Już się tego nie zatrzyma, bo przedsiębiorca nie ma wyboru"

"Żeby nas nie zamykano"

Prezes Kazar mówił w TVN24, że przedstawiciele jego branży spotykali się z politykami, aby dyskutować o obostrzeniach.

- Spotykaliśmy się z premierem (Jarosławem) Gowinem, z ministrem Olgą Semeniuk, na takich spotkaniach, na których pokazywaliśmy rygory i obostrzenia, które sami na siebie nakładaliśmy, apelując, żeby nas nie zamykano. Niestety pomimo, że te standardy są bardzo wysokie i zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, to ta nasza branża została zamknięta - powiedział.

- Jesteśmy w przeddzień otwarcia handlu, ja również twierdzę, że nie ma powodów, aby zamykać handel. Mówimy często w Polsce, że obostrzenia są jednakowe i wszędzie wprowadzone, a handel jest też zamykany. Do końca tak nie jest, ponieważ w Europie są duże kraje, w których do poziomu tysiąca zakażeń na sto tysięcy mieszkańców średnio w tygodniu otwarte są restauracje do godziny osiemnastej, otwarte są sklepy, handel działa normalnie. Dopiero po przekroczeniu tego poziomu wprowadza się pewne restrykcje - mówił.

- Natomiast my w Polsce mieliśmy wczoraj 15 zakażeń na sto tysięcy mieszkańców. Powodów, żeby utrzymywać dalej takie restrykcje w zasadzie więc chyba nie ma. Nam nie pozostaje w tym momencie nic innego, jak zaprosić wszystkich naszych klientów do naszych sklepów, do centrów handlowych już 1 lutego. Zapewniamy, że nasze sklepy są bezpieczne, dbamy o wysoki standard bezpieczeństwa - powiedział.

Pozwy

Pytany to, czy handel jako branża będzie chciał wytoczyć pozew przeciwko państwu, odpowiedział, że "sami sobie to pytanie zadajemy". – Rozważamy oczywiście złożenie pozwów, zaangażowaliśmy dwie kancelarie, które pracują na rzecz firm zrzeszonych w związku i na pewno będziemy analizowali dokładnie wszystkie możliwości, jakie dają nam przepisy prawne – powiedział prezes Kazar.

O pozwach mówił też Napiórkowski.

- Pierwszy krok chcemy wykonać w formie grupowej, ale tylko i wyłącznie w celu uzyskania od sądu decyzji na temat nielegalności samego lockdownu, co patrząc na obecną linię orzeczniczą powinno być formalnością. Dopiero później, gdy będziemy mieć ten argument w ręku, będzie kilkaset osobnych postępowań, żeby przedsiębiorcy mogli wyliczyć swoją stratę. Natomiast w samym pozwie o odszkodowanie będzie trzeba odjąć kwotę pomocy od państwa - wyjaśniał.

- Ten scenariusz (w przypadku branży handlowej – red.) może wyglądać dokładanie tak samo – stwierdził Artur Kazienko.

- Polski generalnie nie stać na lockdown, Polskę stać na reżim sanitarny i powinniśmy naprawdę wszyscy sobie z tego zdać sprawę – podsumował Tomasz Napiórkowski.

Biznes otwiera się mimo obostrzeń

Pomimo decyzji rządu o przedłużeniu obostrzeń do 31 stycznia, w tym zamknięcia hoteli i utrzymania restrykcji dotyczących restauracji, siłowni i klubów fitness, część przedsiębiorców otworzyło swoje działalności w drugiej połowie stycznia. Niektórzy chcą to zrobić na początku lutego.

W "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk powiedziała, że około 150-200 podmiotów otworzyło się pomimo obowiązujących obostrzeń.

Z kolei kilka dni temu sekretarz generalny zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej Sławomir Grzyb przekazał, że nawet 20 tysięcy przedsiębiorców gastronomicznych wykluczonych i pominiętych w tarczach pomocowych wznowiło działalność po 18 stycznia.

Za złamanie obostrzeń związanych z koronawirusem grożą dotkliwe kary. - Jeśli chodzi o przedsiębiorców, tu mamy do czynienia z przepisami o ograniczeniu niektórych działalności gospodarczych, kary przewidziane są od 10 do 30 tysięcy złotych - powiedział w grudniowej rozmowie z TVN24 Biznes rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Przedsiębiorców, którzy otworzą biznes mimo obostrzeń, czekają nie tylko mandaty karne. Wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin powiedział, że najdotkliwszą karą dla firm łamiących przepisy będzie wyłączenie z tarcz: branżowej i finansowej.

Wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski w niedawnej w rozmowie z TVN24 podkreślał, że "dopóki restrykcje nie zostają zniesione, otwieranie barów i restauracji nie jest bezpieczne i tym bardziej nie jest odpowiedzialne".

Minister zdrowia Andrzej Niedzielski, zapytany w środę kiedy można spodziewać się ogłoszenia kolejnych decyzji w sprawie obostrzeń, powiedział: - Ta decyzja na pewno do jutra będzie ogłoszona.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła w czerwcu o 47,1 procent w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku - wynika z danych Biura Informacji Kredytowej. Średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego wyniosła w czerwcu 2025 roku 477 tysięcy złotych i była najwyższa w historii.

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

"Punkt zwrotny" dla kredytobiorców. Skokowy wzrost

Źródło:
PAP

Microsoft ogłosił zwolnienie do dziewięciu tysięcy pracowników w kolejnym etapie redukcji etatów. Nieoficjalnie mówi się, że cięcia dotkną między innymi dział Xbox - podał portal stacji BBC. Firma niedawno zapowiedziała, że przeznaczy 80 miliardów dolarów na centra danych do trenowania AI.

Gigant zwolni tysiące osób

Gigant zwolni tysiące osób

Źródło:
BBC

Sprzedawcy odzieży, obuwia lub galanterii skórzanej z Azji podszywają się pod polskie marki, kusząc promocjami - poinformował w czwartek Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Produkt może odbiegać od tego na zdjęciach, a z przedsiębiorcą nie można się skontaktować - dodał.

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Podszywają się pod polskie marki, kuszą promocjami. Urząd ostrzega

Źródło:
PAP

W argentyńskim Kongresie pojawił się projekt ustawy, który zakłada wprowadzenie nowej waluty o nazwie argentum. Nowy środek płatniczy miałby zastąpić obecne peso, którego wartość znacznie spadła w wyniku wieloletniej inflacji.

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Chcą zmienić walutę. Projekt w Kongresie

Źródło:
PAP

Planowany strajk kontrolerów ruchu lotniczego we Francji spowoduje poważne zakłócenia na wielu lotniskach w całym kraju. Protesty zaplanowano na czwartek i piątek, tuż przed rozpoczęciem letnich wakacji szkolnych, które ruszają w sobotę.

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Poważne zakłócenia dla podróżnych. Strajk we Francji

Źródło:
PAP

W czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sąd upadłościowy może badać nieuczciwość umowy kredytu we frankach szwajcarskich konsumentów w stanie upadłości. Pytania prejudycjalne dotyczące tej sprawy skierował do TSUE Sąd Rejonowy w Łodzi.

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

TSUE orzekł w sprawie frankowiczów

Źródło:
PAP

- Pracownik versus duża organizacja, czy nawet mała organizacja, naprawdę nie ma szans - stwierdza w rozmowie z tvn24.pl Adriana Rychter, zajmująca się HR-em, jedna z autorek ogólnopolskiego badania o mobbingu "Pracować po ludzku". - To jest bardzo trudne zjawisko, bo z konsekwencjami trzeba potem bardzo długo pracować - dodaje psycholożka Joanna Kolenda, druga autorka raportu.

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

"Widać, że system nie działa". Alarmujący raport

Źródło:
tvn24.pl

Korea Południowa może stracić nawet 85 procent populacji w ciągu 100 lat - ostrzegają demografowie z think tanku Korean Peninsula Population Institute. W najczarniejszym scenariuszu do 2125 roku kraj będzie zamieszkiwać 7,5 miliona osób, czyli mniej niż obecnie liczy Seul.

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Szokująca prognoza. Mogą stracić nawet 85 procent populacji

Źródło:
PAP

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie wydał częściowy wyrok w sprawie rozliczeń z Gazpromem za zakup gazu w ramach kontraktu jamalskiego od listopada 2017 roku - poinformował Orlen. Trybunał oddalił roszczenie Orlenu o obniżenie ceny kontraktowej od listopada 2017 roku lub od stycznia 2018 roku, ale też roszczenie Gazpromu o podwyższenie ceny kontraktowej od listopada 2017.

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Spór Orlenu z Gazpromem. Jest wyrok

Źródło:
PAP

W środowe popołudnie setki pasażerów utknęły w długich kolejkach na czwartym terminalu lotniska Barajas w Madrycie. Awaria kontroli paszportowej doprowadziła do poważnych utrudnień, przez które około pięciuset pasażerów nie zdążyło na swoje loty.

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Setki pasażerów nie zdążyły na swoje loty

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał w środę ustawę o ustanowieniu 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci o Polakach - Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Nie będzie to jednak dzień ustawowo wolny od pracy.

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Nowe święto państwowe. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W środę premier Węgier Viktor Orban ogłosił w mediach społecznościowych uruchomienie rządowego programu preferencyjnych pożyczek na zakup pierwszego domu lub mieszkania.

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Szykują pożyczki mieszkaniowe. Nowy program na Węgrzech

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) podjęła decyzję o obniżeniu stóp procentowych - o 0,25 punktu procentowego każdą - podano w komunikacie. Oznacza to, że stopa referencyjna wynosi 5,00 procent. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej (RRP) obniżyła główną stopę procentową do 5,00 procent. Z wyliczeń Rankomat.pl wynika, że tylko w wyniku lipcowej obniżki rata kredytu na 500 000 złotych na 30 lat spadnie o 85 złotych.

Raty kredytów po decyzji RPP

Raty kredytów po decyzji RPP

Źródło:
tvn24.pl

"Rada Polityki Pieniężnej zaskoczyła rynek", "Mamy niespodziankę" - tak ekonomiści komentują obniżkę stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Analitycy wskazują jednak, że decyzja RPP jak najbardziej ma sens.

"Mamy niespodziankę". Zaskoczenie decyzją w sprawie stóp procentowych

"Mamy niespodziankę". Zaskoczenie decyzją w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Pierwsze takie transakcje na świecie już przeprowadzono. - Udział w nieruchomości można było nabyć za około dwa tysiące złotych - opowiada o dubajskim projekcie w rozmowie z TVN24+ Krzysztof Piech, dyrektor Centrum Technologii Blockchain na Uczelni Łazarskiego. Jak dodaje, jeden z apartamentów objętych tokenizacją został sprzedany w ciągu dwóch minut. W aukcji wzięło udział 49 inwestorów z 35 krajów, a w kolejce czekało 10 tysięcy osób. Czy taka transakcja będzie możliwa w Polsce? - Projekt ustawy o kryptoaktywach jest tragedią - ocenia radca prawny Radosław Nosowski.

Jeden z apartamentów sprzedano w dwie minuty. "W kolejce czekało 10 tysięcy osób"

Jeden z apartamentów sprzedano w dwie minuty. "W kolejce czekało 10 tysięcy osób"

Źródło:
TVN24+

Na Morzu Czerwonym cały czas trwają działania wojenne, dlatego coraz więcej statków transportowych zmienia trasę i opływa Afrykę dookoła. To nie tylko wydłużenie czasu dostaw przeróżnych towarów, ale także ryzyko, że nie dotrą one w ogóle. Przez burzliwe wody na południu kontynentu coraz więcej kontenerów trafia za burtę.

Nie dotarło twoje zamówienie? Może pływać nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei

Nie dotarło twoje zamówienie? Może pływać nieopodal Przylądka Dobrej Nadziei

Źródło:
PAP

Mediana wynagrodzeń w styczniu 2025 roku wyniosła 6882,80 złotego i była niższa o 21 procent od przeciętnego wynagrodzenia brutto - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Tyle naprawdę zarabiają Polacy

Źródło:
PAP

Do Polski dotarła fala upałów. Warto przypomnieć, że w Kodeksie pracy znajdują się rozwiązania prawne, które nakładają dodatkowe obowiązki na pracodawcę, gdy pojawią się wysokie temperatury. Co więcej, resort rodziny od dłuższego czasu pracuje nad poprawieniem przepisów, a zmiany mają wejść życie w 2027 roku.

Praca w upał. To jest obowiązkowe

Praca w upał. To jest obowiązkowe

Źródło:
PAP

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wydała zgodę na powołanie Andrzeja Klesyka na stanowisko prezesa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń S.A. - podano w komunikacie. Klesyk sprawował już tę funkcję w latach 2007-2015.

Nowy prezes polskiego giganta. KNF dała zielone światło

Nowy prezes polskiego giganta. KNF dała zielone światło

Źródło:
PAP

Po izraelskich atakach na cele jądrowe w Iranie, dokonanych w połowie czerwca, Teheran przygotowywał się do zaminowania cieśniny Ormuz – poinformował Reuters, powołując się na amerykańskie źródła.

Iran szykował się do zaminowania cieśniny Ormuz

Iran szykował się do zaminowania cieśniny Ormuz

Źródło:
PAP

Za 15 lat kraje Unii Europejskiej miałyby drastycznie zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych. Komisja Europejska zaproponowała w środę wyznaczenie celu klimatycznego na 2040 r. Zgodnie z propozycją emisje gazów cieplarnianych powinny wówczas wynieść o 90 proc. mniej względem poziomu z 1990 r.

Ambitny cel Brukseli. Nowe wytyczne klimatyczne na 2040 rok

Ambitny cel Brukseli. Nowe wytyczne klimatyczne na 2040 rok

Źródło:
PAP

W zeszłym tygodniu odbył się pokaz Prady w Mediolanie, który wywołał skandal w... Indiach. Powodem było obuwie, które wyglądało jak tradycyjne indyjskie sandały "Kolhapuri". Dom mody stał się obiektem ataków, gdyż nie pochwalił się skąd zaczerpnął inspirację. Indyjscy rzemieślnicy jednak już widzą wzrost zainteresowania ich produktem.

Sandałowy skandal po pokazie Prady

Sandałowy skandal po pokazie Prady

Źródło:
Reuters

Zainteresowanie na rynku pierwotnym niższe niż przed rokiem. Sprzedaż nowych mieszkań w czerwcu br. spadła o 8,7 proc. wobec maja - wynika z Barometru Cen Mieszkań portalu Tabelaofert.pl. W porównaniu z ubiegłym rokiem, ceny mieszkań są wyższe o 6,1 proc. Największy wzrost odnotowano w Bydgoszczy.

Ceny rosną, sprzedaż "mocno hamuje". Lista miast z dwucyfrowymi podwyżkami

Ceny rosną, sprzedaż "mocno hamuje". Lista miast z dwucyfrowymi podwyżkami

Źródło:
PAP