"Polski nie stać na lockdown, Polskę stać na reżim sanitarny"

Źródło:
TVN24
Gospodarka. Tomasz Napiórkowski o sytuacji branży fitness
Gospodarka. Tomasz Napiórkowski o sytuacji branży fitnessTVN24
wideo 2/9
Gospodarka. Tomasz Napiórkowski o sytuacji branży fitnessTVN24

Otwieramy się 1 lutego bez względu na to, jaką rząd podejmie decyzję – stwierdził w TVN24 prezes Polskiej Federacji Fitness Tomasz Napiórkowski. Zapowiedział, że przedstawiciele jego branży chcą także wejść na ścieżkę sądową przeciwko państwu w związku z wprowadzonymi obostrzeniami. Podobne kroki rozważają firmy zrzeszone w Związku Pracodawców Handlu i Usług, co przyznał prezes firmy Kazar Artur Kazienko.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

- Branża poniosła bardzo duże straty. Te trzy lockdowny (wiosna, jesień, zima - red.) spowodowały wyrwę w wysokości mniej więcej trzydziestu kilku miliardów złotych, jeżeli chodzi o przychody branży - powiedział w TVN24 Artur Kazienko.

Prezes firmy Kazar odniósł się też do podstawy prawnej, na podstawie której wprowadzone są obostrzenia.

- Taka formuła działania jest zdaniem wielu prawników niezgodna z prawem. Dodatkowo takie działania samą branżę dzielą na mniejsze kawałki. Kupowanie butów w hipermarkecie czy spodni na ulicy w sklepie pewnie nie niesie większego zagrożenia niż kupowanie tych samych produktów w centrum handlowym. Przez ten czas trzech lockdownów poczyniliśmy bardzo wiele na rzecz działań antycovidowych, na pewno wielu spotkało się w centrach handlowych z procedurami, które zostały wprowadzone, które zapobiegają rozprzestrzenianiu się koronawirusa - mówił.

Straty klubów fitness

O stratach dla branży fitness mówił natomiast prezes Polskiej Federacji Fitness Tomasz Napiórkowski.

 - U nas straty wynoszą około ponad 4,5 miliarda złotych. (...) W przypadku lockdownu od 16 października, to jest to 2,5 miliarda złotych - szacował w TVN24.

Odniósł się też do wątpliwości dotyczących zamykania jego branży.

- Czy jest jakiekolwiek empiryczne potwierdzenie, że siłownie w Polsce są ogniskami zarażeń? My mamy nawet dokument z GIS-u z 10 lipca (..), gdzie zadaliśmy pytanie wprost: ile przypadków zostało zgłoszonych do GIS jako ogniska w klubach fitness i siłowniach? Generalnie GIS odpowiedział nam, że było to zero przypadków, jeżeli chodzi o Polskę i mamy to na papierze – powiedział.

- Otwieramy się 1 lutego bez względu na to, jaką rząd podejmie decyzję - zapowiedział.

- My przedstawiliśmy dziesięć badań, też z USA. Pokazywały one, że kluby fitness nie dość, że nie są źródłami zakażeń, to jeszcze mogą pomagać w walce z pandemią, a na pewno nie ćwiczy u nas grupa ryzyka. Umówmy się, że aktywność fizyczna czy trening to jest po prostu zdrowie i budowanie odporności - podkreślił.

Czytaj także: Branża fitness zapowiada otwarcie. "Już się tego nie zatrzyma, bo przedsiębiorca nie ma wyboru"

"Żeby nas nie zamykano"

Prezes Kazar mówił w TVN24, że przedstawiciele jego branży spotykali się z politykami, aby dyskutować o obostrzeniach.

- Spotykaliśmy się z premierem (Jarosławem) Gowinem, z ministrem Olgą Semeniuk, na takich spotkaniach, na których pokazywaliśmy rygory i obostrzenia, które sami na siebie nakładaliśmy, apelując, żeby nas nie zamykano. Niestety pomimo, że te standardy są bardzo wysokie i zapewniają bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, to ta nasza branża została zamknięta - powiedział.

- Jesteśmy w przeddzień otwarcia handlu, ja również twierdzę, że nie ma powodów, aby zamykać handel. Mówimy często w Polsce, że obostrzenia są jednakowe i wszędzie wprowadzone, a handel jest też zamykany. Do końca tak nie jest, ponieważ w Europie są duże kraje, w których do poziomu tysiąca zakażeń na sto tysięcy mieszkańców średnio w tygodniu otwarte są restauracje do godziny osiemnastej, otwarte są sklepy, handel działa normalnie. Dopiero po przekroczeniu tego poziomu wprowadza się pewne restrykcje - mówił.

- Natomiast my w Polsce mieliśmy wczoraj 15 zakażeń na sto tysięcy mieszkańców. Powodów, żeby utrzymywać dalej takie restrykcje w zasadzie więc chyba nie ma. Nam nie pozostaje w tym momencie nic innego, jak zaprosić wszystkich naszych klientów do naszych sklepów, do centrów handlowych już 1 lutego. Zapewniamy, że nasze sklepy są bezpieczne, dbamy o wysoki standard bezpieczeństwa - powiedział.

Pozwy

Pytany to, czy handel jako branża będzie chciał wytoczyć pozew przeciwko państwu, odpowiedział, że "sami sobie to pytanie zadajemy". – Rozważamy oczywiście złożenie pozwów, zaangażowaliśmy dwie kancelarie, które pracują na rzecz firm zrzeszonych w związku i na pewno będziemy analizowali dokładnie wszystkie możliwości, jakie dają nam przepisy prawne – powiedział prezes Kazar.

O pozwach mówił też Napiórkowski.

- Pierwszy krok chcemy wykonać w formie grupowej, ale tylko i wyłącznie w celu uzyskania od sądu decyzji na temat nielegalności samego lockdownu, co patrząc na obecną linię orzeczniczą powinno być formalnością. Dopiero później, gdy będziemy mieć ten argument w ręku, będzie kilkaset osobnych postępowań, żeby przedsiębiorcy mogli wyliczyć swoją stratę. Natomiast w samym pozwie o odszkodowanie będzie trzeba odjąć kwotę pomocy od państwa - wyjaśniał.

- Ten scenariusz (w przypadku branży handlowej – red.) może wyglądać dokładanie tak samo – stwierdził Artur Kazienko.

- Polski generalnie nie stać na lockdown, Polskę stać na reżim sanitarny i powinniśmy naprawdę wszyscy sobie z tego zdać sprawę – podsumował Tomasz Napiórkowski.

Biznes otwiera się mimo obostrzeń

Pomimo decyzji rządu o przedłużeniu obostrzeń do 31 stycznia, w tym zamknięcia hoteli i utrzymania restrykcji dotyczących restauracji, siłowni i klubów fitness, część przedsiębiorców otworzyło swoje działalności w drugiej połowie stycznia. Niektórzy chcą to zrobić na początku lutego.

W "Faktach po Faktach" w TVN24 wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk powiedziała, że około 150-200 podmiotów otworzyło się pomimo obowiązujących obostrzeń.

Z kolei kilka dni temu sekretarz generalny zarządu Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej Sławomir Grzyb przekazał, że nawet 20 tysięcy przedsiębiorców gastronomicznych wykluczonych i pominiętych w tarczach pomocowych wznowiło działalność po 18 stycznia.

Za złamanie obostrzeń związanych z koronawirusem grożą dotkliwe kary. - Jeśli chodzi o przedsiębiorców, tu mamy do czynienia z przepisami o ograniczeniu niektórych działalności gospodarczych, kary przewidziane są od 10 do 30 tysięcy złotych - powiedział w grudniowej rozmowie z TVN24 Biznes rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.

Przedsiębiorców, którzy otworzą biznes mimo obostrzeń, czekają nie tylko mandaty karne. Wicepremier, szef MRPiT Jarosław Gowin powiedział, że najdotkliwszą karą dla firm łamiących przepisy będzie wyłączenie z tarcz: branżowej i finansowej.

Wirusolog dr hab. Tomasz Dzieciątkowski w niedawnej w rozmowie z TVN24 podkreślał, że "dopóki restrykcje nie zostają zniesione, otwieranie barów i restauracji nie jest bezpieczne i tym bardziej nie jest odpowiedzialne".

Minister zdrowia Andrzej Niedzielski, zapytany w środę kiedy można spodziewać się ogłoszenia kolejnych decyzji w sprawie obostrzeń, powiedział: - Ta decyzja na pewno do jutra będzie ogłoszona.

Autorka/Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Ustalenie zasad zwrotu niewykorzystanych środków, uproszczenie umów z operatorami telekomunikacyjnymi, łatwiejsze porównanie ofert oraz większa ochrona przed nieuczciwymi sprzedawcami. Takie zmiany wprowadza nowe Prawo Komunikacji Elektronicznej, które wchodzi w życie w niedzielę.

Duże zmiany dla klientów. Nowe przepisy

Duże zmiany dla klientów. Nowe przepisy

Źródło:
tvn24.pl

Wigilia nie jest traktowana ani przez pracodawców, ani przez pracowników jak zwykły dzień roboczy - stwierdziła Katarzyna Ueberhan (Lewica) podczas debaty w Sejmie nad projektem ustanawiającym 24 grudnia dniem wolnym. Zdaniem Ryszarda Petru (Polska 2050) propozycja jest wrzutką poselską "bez analizy kosztów dla gospodarki".

Dodatkowy dzień wolny od pracy. "Powinniśmy zmienić prawo, żeby nie tworzyć fikcji"

Dodatkowy dzień wolny od pracy. "Powinniśmy zmienić prawo, żeby nie tworzyć fikcji"

Źródło:
PAP

Lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, magazynierzy, murarze czy spawacze - to tylko niektóre z listy zawodów deficytowych według prognozy na 2025 rok. Niedobory mają dotyczyć 23 zawodów - o sześć mniej niż w ubiegłym roku.

Nowa lista zawodów deficytowych w Polsce

Nowa lista zawodów deficytowych w Polsce

Źródło:
PAP

ING Bank Śląski, BNP Paribas, Credit Agricole, Bank Pocztowy - te instytucje zapowiedziały utrudnienia w najbliższych dniach. W niektórych przypadkach mogą pojawić się kłopoty z aplikacją, płatnościami czy korzystaniem z kart.

"Ograniczenia w korzystaniu z kart". Ostrzeżenia banków

"Ograniczenia w korzystaniu z kart". Ostrzeżenia banków

Źródło:
tvn24.pl

Oczekujemy zwołania w listopadzie spotkania pomiędzy przedstawicielami rządu a samorządami w celu ograniczenia negatywnych skutków dotyczących transformacji energetycznej - zaapelowało dziewięcioro samorządowców w liście skierowanym do premiera Donalda Tuska i ministrów. W piśmie napisano, że zbyt szybkie odchodzenie od energetyki węglowej grozi utratą tysięcy miejsc pracy i zapaścią finansową gmin.

Apel do premiera. Chodzi o tysiące miejsc pracy

Apel do premiera. Chodzi o tysiące miejsc pracy

Źródło:
tvn24.pl
Nowy prezes giganta. Jest zielone światło

Nowy prezes giganta. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Oskładkowanie umów cywilnoprawnych nie powinno być wprowadzone od przyszłego roku - twierdzi ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Zdaniem szefowej resortu rodziny nie należy zaskakiwać pracowników i pracodawców tak dużymi zmianami w krótkim czasie.

"Duża zmiana" w sprawie pensji. "Nie należy zaskakiwać ani pracowników, ani pracodawców"

"Duża zmiana" w sprawie pensji. "Nie należy zaskakiwać ani pracowników, ani pracodawców"

Źródło:
PAP

Inflacja po odmrożeniu cen energii wzrośnie w 2025 roku do 5,6 procent – prognozuje NBP w "Raporcie o inflacji". Z kolei przy utrzymaniu zamrożenia cen energii inflacja w 2025 roku wyniesie 4,3 procent.

Raport o inflacji. Nowa prognoza NBP

Raport o inflacji. Nowa prognoza NBP

Źródło:
PAP

Rada Polityki Pieniężnej może zacząć dyskusję o obniżkach stóp procentowych w marcu 2025 roku - powiedział agencji Bloomberg członek RPP Ludwik Kotecki.

Kiedy obniżki stóp procentowych? Członek RPP komentuje

Kiedy obniżki stóp procentowych? Członek RPP komentuje

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że klauzule, w oparciu o które Vectra dokonywała zmian wysokości opłat, były niedozwolone - przekazał UOKiK w komunikacie. Nałożył za to na spółkę karę finansową w wysokości ponad 68 miliona złotych, a także nakazał zwrot klientom sumy zapłaconych podwyżek abonamentu. "Nie zgadzamy się z decyzją prezesa UOKiK i złożymy od niej odwołanie" - zapowiada w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl Vectra.

Duży operator ma zwrócić pieniądze klientom. Decyzja urzędu

Duży operator ma zwrócić pieniądze klientom. Decyzja urzędu

Źródło:
PAP

To nie jest zdarzenie niemożliwe, bo się zdarzyło. Jednak te 11 osób trafiło szóstki w Lotto tego samego dnia. Tym rządzą podstawowe prawa rachunku prawdopodobieństwa, a głównie tak zwany rozkład Poissona - powiedział w rozmowie z TVN24 profesor Andrzej Sokołowski, ekonomista, statystyk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Wysyp szóstek w Lotto. "To nie jest zdarzenie niemożliwe"

Wysyp szóstek w Lotto. "To nie jest zdarzenie niemożliwe"

Źródło:
tvn24.pl

Roczne emisje dwutlenku węgla z prywatnych lotów wzrosły o 46 procent między 2019 a 2023 rokiem. Tak wynika z analizy opublikowanej w czasopiśmie naukowym "Communications Earth & Environment", wydawanym przez Nature. Rekordziści wytworzyli 2400 ton CO2 na osobę w zeszłym roku.

Niemal 500 razy więcej niż przeciętna osoba. Zatrważające obliczenia Szwedów

Niemal 500 razy więcej niż przeciętna osoba. Zatrważające obliczenia Szwedów

Źródło:
PAP

W ciągu doby od wyboru Donalda Trumpa na prezydenta USA majątki dziesiątki najbogatszych ludzi globu zwiększyły się łącznie o 64 miliardy dolarów - poinformowała stacja informacyjna CNN. Najbardziej - o 25,5 miliarda dolarów - wzbogacił się Elon Musk.

Imponujący wzrost majątku w ciągu jednej doby

Imponujący wzrost majątku w ciągu jednej doby

Źródło:
PAP

W marcu, po kolejnej projekcji inflacji, w Radzie Polityki Pieniężnej może rozpocząć się dyskusja o obniżkach stóp procentowych. Może pojawić się taki wniosek - ocenił podczas czwartkowej konferencji prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Glapiński o obniżkach stóp procentowych. "Nie zdziwiłbym się"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto aż 11 graczy trafiło szóstki. Żaden z nich nie został tym samym milionerem. Po odliczeniu podatku każdy dostanie niespełna 200 tysięcy złotych. Aż 270 osób trafiło też piątki. To kilka razy więcej niż zwykle. W kolejnym losowaniu do wygrania będą dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 7 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita. Padło aż 11 szóstek

Kumulacja w Lotto rozbita. Padło aż 11 szóstek

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Żaden miliarder nie zrobił więcej, by wesprzeć kandydaturę byłego prezydenta Donalda Trumpa niż Elon Musk - pisze CNN. Choć mogłoby się wydawać, że polityczna inwestycja najbogatszego człowieka świata już zaczęła zwracać się z nawiązką, to dla Muska nowa kadencja Trumpa może oznaczać też wyzwania.

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

"To prawdopodobnie najwięksi zwycięzcy wyborów"

Źródło:
CNN

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje przesunięcie podwyżki zasiłku pogrzebowego - wynika z opublikowanego projektu ustawy. Według poprzednich założeń świadczenie miało wzrosnąć do 7000 złotych w ciągu 14 dni od momentu wejścia w życie regulacji.

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Nowy plan w sprawie podwyżki zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Eurostat opublikował najnowsze dane na temat wysokości zarobków w Unii Europejskiej. Średnia roczna pensja w krajach Wspólnoty wyniosła 37 900 euro (w przeliczeniu to około 164 tysięcy złotych). Oznacza to wzrost o 6,5 procent rok do roku. Jak na tym tle wypada Polska?

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Unijna mapa zarobków. Ogromne różnice

Źródło:
tvn24.pl

Kiedy pracodawcy będą musieli zaoferować obcokrajowcowi umowę o pracę? - Jeśli praca jest świadczona pod kierownictwem pracodawcy i w miejscu oraz czasie przez niego wyznaczonym, jest odpłatna, to powinna być podpisana umowa o pracę. Dotyczy to wszystkich, i Polaków, i cudzoziemców - przekazała redakcji biznesowej tvn24.pl Ewa Flaszyńska, dyrektorka departamentu rynku pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

"Istotna zmiana" w sprawie umów o pracę

Źródło:
tvn24.pl

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do warszawskiej siedziby Polsatu - przekazał w czwartek rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński. "Poprosili o wydanie dokumentacji związanej z umowami z TVP", a "dokumentacja została przekazana" - poinformował rzecznik Grupy Polsat Plus Tomasz Matwiejczuk.

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Funkcjonariusze CBA weszli do siedziby Polsatu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Blisko 30 związków z kopalni i elektrowni w Bełchatowie i Turowie zwróciło się do premiera Donalda Tuska. Związkowcy apelują o powstanie w regionie bełchatowskim elektrowni jądrowej. Ich zdaniem pozwoli to uniknąć katastrofy społecznej, ekonomicznej i środowiskowej.

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Apel do premiera Tuska. "Jesteśmy zdeterminowani"

Źródło:
PAP

Japoński koncern Nissan Motor zapowiedział wprowadzenie działań oszczędnościowych, w tym redukcję zatrudnienia o 9 tysięcy osób. Po raz kolejny obniżył też swoje prognozy na ten rok - poinformował Reuters.

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Pracę mają stracić tysiące osób. Potężne zwolnienia

Źródło:
Reuters

Orlen rozważa, co dalej z rozbudową kompleksu Olefiny III w głównym zakładzie Orlenu w Płocku. Możliwe warianty tej inwestycji to: optymalizacja projektu albo zatrzymanie lub czasowe wstrzymanie inwestycji.

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

"Dwa scenariusze" w sprawie gigantycznej inwestycji Orlenu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Mimo osłabienia popytu ceny mieszkań nie spadają. W największych miastach na rynku pierwotnym jest coraz mniej lokali w cenach poniżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy - wynika z danych za trzeci kwartał 2024 roku.

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

"Mamy do czynienia z kontynuacją cenowego rajdu"

Źródło:
PAP

Australijski rząd planuje wprowadzić zakaz korzystania z mediów społecznościowych dla dzieci poniżej 16. roku życia - informuje BBC. Premier Anthony Albanese poinformował, że projekt przepisów pojawi się w parlamencie w przyszłym tygodniu, a ich celem jest złagodzenie negatywnego wpływu, jaki media społecznościowe mają na australijskie dzieci.

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Zakaz mediów społecznościowych. Limit wieku

Źródło:
BBC