Kopacz: SKOK-i to obciążenie dla systemu bankowego

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatKopacz: SKOK-i to obciążenie dla systemu bankowego

SKOK-i obciążają polski system bankowy - podkreśliła w poniedziałek premier Ewa Kopacz. Według premier podkomisja sejmowa już wydała rekomendacje dotyczące szczegółowej kontroli SKOK-ów, w kontekście ewentualnego finansowania kampanii wyborczej.

Ewa Kopacz podczas wizyty w Wałbrzychu pytana o SKOK-i powiedziała: - One już są obciążeniem dla systemu bankowego. Ponad 3 mld zł zostały już wypłacone ludziom, którzy złożyli depozyty i zaufali tym instytucjom. Wiem, że zakończyła się praca podkomisji i rekomendacje, które podkomisja przedłożyła komisji finansów były bardzo jednoznaczne. Postawiły diagnozę dotyczącą kondycji finansowej SKOK-ów - powiedziała Kopacz.

- Drugą rekomendacją było również to, żeby podczas zbliżającej się kampanii wyborczej PKW bardzo szczegółowo oceniała czy przypadkiem SKOK-i nie finansują kampanii wyborczej. Trzecią rekomendacją jest to, aby w przyszłym parlamencie powołać komisję śledczą, która dogłębnie sprawdzi, jak doprowadzono do tak tragicznej sytuacji - dodała szefowa rządu.

Mocne uderzenie

W ubiegłym tygodniu sejmowa komisja finansów publicznych zaakceptowała sprawozdanie podkomisji. W sprawozdaniu podkomisja domaga się powołania komisji śledczej ds. SKOK-ów, a także postawiła cały szereg postulatów legislacyjnych, m.in. postulat ułatwień we wprowadzaniu zarządów komisarycznych w kasach. Na czwartkowym posiedzeniu komisji, na którym przyjmowane było sprawozdanie podkomisji, obecni byli m.in. minister finansów Mateusz Szczurek i szef KNF Andrzej Jakubiak. Obaj poinformowali, że SKOK-i nadal mają ujemne fundusze własne i wykazują straty na działalności bieżącej. Szczurek relacjonował, że Komitet Stabilności Finansowej podczas ostatniego posiedzenia 20 lipca zapoznał się z wynikami pięciu największych SKOK-ów. Badane były sprawozdania finansowe tych kas za 2013 rok. Szósta z kas odmówiła wpuszczenia audytorów. Jak poinformował, z badania wynikało, że wszystkie pięć kas miało fundusze własne ujemne i były niewypłacalne. Wynik łączny kas to minus 1 mld 230 mln zł - poinformował. Kasa Krajowa SKOK zapowiada pozwy sądowe przeciw m.in. ministrowi finansów Mateuszowi Szczurkowi (także posłance PO Joannie Musze) w związku z wypowiedziami, "nieprawdziwymi i godzącymi w dobre imię spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych".

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat