Minister odchodzi, ruszają kontrole. Spółki sprawdzi koordynator służb specjalnych

Z kraju

PAP/Rafał GuzKoordynator służb sprawdzi umowy zawarte przez spółki SP

Minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński wystąpił do resortów, którym podlegają spółki Skarbu Państwa, o informacje w sprawie umów zawieranych przez te spółki – poinformował w piątek rzecznik ministra Stanisław Żaryn.

Według rzecznika jest to rutynowe działanie, niezwiązane z dymisją ministra skarbu Dawida Jackiewicza.

- Pan minister wysłał pisma do ministerstw, które nadzorują spółki Skarbu Państwa z prośbą o przesłanie informacji o tym, jakiego typu umowy obowiązywały w latach 2015-16" – powiedział Żaryn. - To nie jest żadna decyzja o wszczęciu kontroli, tylko pismo, które na razie zbiera informacje o podpisywanych umowach w tych latach – zaznaczył.

Przegląd umów

Resorty mają poinformować, z jakimi firmami i na jakie kwoty zawierały umowy podległe tym ministerstwom spółki. Jak powiedział Żaryn, pismo, datowane na 15 września, zostało wysłane do ministerstw i pełnomocnika rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Do pisma została dodana lista 66 spółek, których ma dotyczyć informacja.

Jak podało w piątek Radio Zet, które poinformowało o piśmie koordynatora służb, w ramach kontroli, uzgodnionej z premier Beatą Szydło, służby mają sprawdzić umowy zewnętrzne zawierane przez spółki SP; na przesłanie informacji służby specjalne mają czas do końca września.

"Bieżący monitoring"

Żaryn zaznaczył, że "to na razie gromadzenie materiału, nie żadna formalna kontrola dokonywana przez którąś ze służb". Według rzecznika decyzja nie wiąże się z dymisją ministra Skarbu Państwa, lecz "raczej bieżący monitoring, rutynowa kontrola rządu nad spółkami, które są w gestii rządzących".

W czwartek premier odwołała Jackiewicza z funkcji ministra Skarbu Państwa, uzasadniając to tym, że wypełnił on swoją misję. MSP ma być zlikwidowane do końca roku. Nawiązała także do kwestii nadzoru nad spółkami SP. - Będziemy - tak jak powiedział premier Jarosław Kaczyński - walczyć zdecydowanie i bezwzględnie z wszelkiego rodzaju patologiami, nie tylko w spółkach Skarbu Państwa - powiedziała Szydło. Dodała, że na bieżąco odbywają się "przegląd i kontrola" w ministerstwach oraz wszystkich innych instytucjach, które jej podlegają.

Zobacz. Dymisja za „wypełnienie obowiązków”? Premier odwołała ministra skarbu (15.09.2016)

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Rafał Guz