Niektórzy operatorzy telekomunikacyjni, rozpoczęli już proces wyłączania sieci 3G, uznając ją za przestarzałą. Zmiana ta ma jednak dwie strony. Ta pozytywna, to umożliwienie korzystania z szybszego internetu na tych samych częstotliwościach. Ta druga, to konieczność wymiany części aparatów telefonicznych.
Pasma zajmowane przez sieć 3G zostaną przeznaczone dla sieci 4G LTE. "Stare urządzenia dla których maksymalną prędkością jest 3G nie będą mogły wykonywać transmisji w tym paśmie. Zostanie im tylko sieć 2G, która jest praktycznie nie do używania przez wzgląd na fatalną jakość" - wyjaśnia Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Tempo wygaszania 3G, zgodnie z polskim prawem, jest zależne od danego operatora.
Kiedy koniec z 3G
Pierwszą siecią, które wygasiła sieć 3G było T-mobile. "Kontynuując optymalizację naszej sieci i wspierając rozwój 4G/LTE i 5G z końcem kwietnia 2023 wygasiliśmy starą technologię jaką stała się 3G" - komunikuje na swojej stronie internetowej operator.
Z kolei Orange jest w trakcie wygaszania tej częstotliwości. "Jesteśmy w trakcie wyłączenia 3G - do końca 2025 r. proces ten obejmie całą Polskę" - czytamy na stronie internetowej sieci.
Nju, jest częścią sieci Orange, zatem wygaszanie pasma 3G będzie się odbywało w analogicznym czasie. "Wspólnie rozpoczynamy proces wyłączania naszej sieci 3G we wrześniu 2023 roku, a koniec prac jest planowany na 2025 rok" - czytamy na stronie internetowej Nju.
"Proces ten zostanie podzielony na obszary. W drugiej połowie września bieżącego roku wyłączenie 3G w Orange i nju mobile obejmie powiaty: wieruszowski, wieluński, pajęczański i złotowski oraz częściowo pilski i walecki. Reszta obszarów wyłączana będzie stopniowo, aż do momentu wyłączenia 3G dla naszych klientów z całej Polski" - dodaje operator.
Play planuje wyłączyć sieci 3G w 2025 roku. "Wszystko odbędzie się etapami (początkowy zapowiadano już na wrzesień 2023 roku), aby nie powodować zbędnych komplikacji i problemów z łącznością" - wyjaśnia na swojej stronie operator.
Plus na razie nie podjął takiej decyzji.
Wymiana telefonu po wyłączeniu sieci 3G
Większość telefonów obsługuje technologię 4G. Sieć ta jest bowiem obecna w Polsce od 2009 roku. Od tego czasu producenci tworzyli modele z myślą o jej wykorzystaniu.
3G jest trzecią generacją sieci mobilnej, która w porównaniu do 2G umożliwiała lepszą jakość rozmów i dostęp do internetu mobilnego z prędkością 7,2 Mb/s. Wraz z szerszym dostępem do internetu na urządzeniach mobilnych 3G stało się jednak niewystarczające.
Dla części osób wyłączenie technologii 3G może oznaczać konieczność wymiany najstarszych kart SIM oraz telefonów. Wiadomość ta jest szczególnie dotkliwa dla kolekcjonerów elektroniki, którzy w swoich zbiorach mają smartfony kultowe i stare, takie jak np. Apple iPhone 1 generacji.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock