Zakończono już ponad 50 tysięcy postępowań mediacyjnych dotyczących umów kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty innej niż polska - podała Komisja Nadzoru Finansowego (KNF).
Zgodnie z danymi KNF do 13 listopada br. zakończono 50 548 postępowań mediacyjnych w Centrum Mediacji Sądu Polubownego przy Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących sporów związanych z umowami o kredyt denominowany lub indeksowany do waluty, z czego w 37 363 przypadkach zawarto porozumienie.
KNF: ponad 50 tysięcy zakończonych mediacji w sprawie kredytów walutowych
Oznacza to, że prawie 74 proc. postępowań zakończyło się zawarciem ugody pomiędzy stronami - zaznaczyła Komisja.
Jak przypomniała KNF, mediacje w Sądzie Polubownym przy KNF prowadzone są od października 2021 r. Projekt ten aktualnie obejmuje niemal 55 tys. postępowań. Ugody zawierane są w oparciu o koncepcję zakładającą, że kredyt w walucie obcej od początku był kredytem złotowym.
Ugody z frankowiczami
PKO Bank Polski przekazał, że na koniec pierwszego półrocza 2023 roku zawarł ponad 31 tys. ugód z frankowiczami.
Bank Pekao SA z początkiem października uruchomił nowy program ugód dla frankowiczów. Bank podał w listopadzie, że po uatrakcyjnieniu programu ugód obserwuje duże nimi zainteresowanie i zawarł już blisko 200 ugód. Pekao skontaktował się z około tysiącem klientów, a odsetek odmów wynosi ok. 10 proc.
Z kolei łączna liczba ugód zawartych przez mBank ze swoimi klientami w sprawie kredytów hipotecznych w CHF wzrosła do 10,8 tys. - podał bank. Program ugód został rozpoczęty w IV kwartale 2022 roku. Obecnie bank przyjął prawdopodobieństwo akceptacji ugód całego portfela aktywnego na poziomie 22 proc.
Liczba indywidualnych spraw sądowych dotyczących klauzul waloryzacyjnych na koniec września 2023 roku wzrosła do 21,6 tysiąca, z ponad 20 tysięcy na koniec czerwca. Łączna wartość roszczeń to 8,69 mld zł.
Z kolei Santander Bank Polska zawarł z kredytobiorcami w sumie 7374 ugody w sprawie kredytów we frankach szwajcarskich, z których większość (4337) to ugody zawarte w pierwszej połowie bieżącego roku.
Bank Millennium od momentu uruchomienia programu w 2020 roku zawarł 19,5 tys. ugód z klientami.
Z danych Związku Banków Polskich wynika, że liczba kredytów mieszkaniowych we frankach szwajcarskich pod koniec czerwca br. spadła do 277,6 tys. z 282,7 tys. w maju. Dla porównania przed rokiem było to 353,5 tys. kredytów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock