KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie w sprawie budowy małych reaktorów jądrowych. Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MW każda.
- KGHM jest drugim największym konsumentem prądu w Polsce. Zmieniające się ceny wymuszają na biznesie energochłonnym poszukiwań stabilnych i bezpiecznych ekonomicznie źródeł energii. Stąd współpraca z NuScale - stwierdził Chludziński. Pierwsze jednostki miałyby powstać w perspektywie 2029 r.
Prezes NuScale John Hopkins podkreślił, że bardzo ważne porozumienie dla obu stron i początek długoterminowych relacji. - To ważny krok na międzynarodowej ekspansji technologii SMR, która jest pomysłem na wykorzystanie infrastruktury elektrowni węglowych wykorzystanie po zaprzestaniu w nich wytwarzania z węgla - dodał Hopkins.
Małe reaktory SMR
Koncepcja małych reaktorów modułowych (SMR) pojawiła się ok. 10 lat temu w USA, jako recepta na wysokie koszty budowy dużych elektrowni jądrowych. Mimo upływu lat SMR dalej pozostają na papierze. Zgodnie z zapowiedziami pierwsze takie reaktory mają się pojawić nie wcześniej niż w drugiej połowie tej dekady.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KGHM