Kaczyński: Polska musi wyjść z pułapki średniego rozwoju

Z kraju

tvn24Kaczyński: plan Morawieckiego to największy plan od 27 lat

Polska musi wyjść z pułapki średniego rozwoju, musi rozwijać się wyraźnie szybciej niż inne państwa Unii Europejskiej - powiedział w poniedziałek prezes PiS Jarosław Kaczyński. "My mamy taki plan. To jest Plan Morawieckiego" - podkreślił.

- Polska musi wyjść z pułapki średniego rozwoju. Musi rozwijać się szybko, wyraźnie szybciej niż inne państwa Unii Europejskiej, szczególnie te bogate. I tu doświadczenie pokazuje, że potrzebna jest pomoc, zaangażowanie państwa. I my mamy taki plan. To jest Plan Morawieckiego. Wielki plan, największy plan, jaki powstał (...) od 27 lat. Ten plan musi uzyskać odpowiednie instrumentarium - powiedział Kaczyński w poniedziałek w Sejmie w przemówieniu z okazji Dnia Flagi.

Ważne wyzwanie

Prezes PiS ocenił, że cały rząd powinien pracować na rzecz tego planu, a nie tylko ministerstwa gospodarcze. - To jest naprawdę dzisiaj ogromnie ważne, można powiedzieć rozstrzygające przedsięwzięcie. Przedsięwzięcie dla naszej przyszłości, dla Polaków, dla Polski. Dla Polski rzeczywiście silnej i rzeczywiście równoprawnej w Europie - zaznaczył.

Kaczyński przypomniał, że jest już realizowany program 500 plus. - Pracujemy nad reformą emerytalną. Są zmiany i są przygotowywane zmiany w służbie zdrowia. Są zmiany w oświacie, w polityce kulturalnej. Naprawdę dokonuje się tutaj przełom. Niektórzy mówią: szybciej, szybciej, szybciej. Nie zawsze da się działać tak bardzo szybko, szczególnie w tych dziedzinach jak służba zdrowia, które są bardzo delikatne, gdzie każdy błąd może kosztować ludzi życie. Ale kierunek marszu jest wyznaczony i będziemy w tym kierunku iść z całym zdecydowaniem - przekonywał.

- Sfera związana ściśle ze sprawiedliwością będzie się zmieniać właśnie w tym kierunku, w kierunku umacniania sprawiedliwości. Bezpieczeństwo obrotu gospodarczego, własności to kwestia reform państwa, w tym sądownictwa, całego mechanizmu egzekucji wyroków, systemu komorniczego. Tu jest bardzo wiele do zrobienia. I przygotowujemy się do tego. I do będzie zrobione - dodał prezes PiS.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Stołeczne Biuro Turystyki

Raporty: