Jakubas o dymisjach w rządzie. "Oczyszczenie nastąpi po najbliższych wyborach"

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatZbigniew Jakubas skomentował dymisje w rządzie

Czas na kompletną zmianą filozofii działania ministerstwa finansów, kompletną i nową ustawę o podatkach oraz naprawę systemu podatkowego, zwłaszcza systemu VAT - podkreślił w rozmowie z TVN24 BiŚ inwestor i przedsiębiorca Zbigniew Jakubas.

Gość TVN24 Biznes i Świat skomentował środowe dymisje w rządzie Ewy Kopacz, zwłaszcza odejście tzw. ministrów gospodarczych. - Na szczęście polityka nie trzęsie tak bardzo biznesem. Nie zareagowały ani giełdy, ani kurs złotego. Cieszę się, że gospodarka idzie swoją droga i ma się dobrze. Przyszłościowo należy oczywiście brać pod uwagę, kto zasiądzie w miejscach ministerialnych i jak się potoczą losy naszego kraju po wyborach jesiennych - ocenił Jakubas.

Za późno

Przedsiębiorca podkreślił, że podobne wydarzenie powinno mieć miejsce rok temu. - Przykładem polityka, który podkopał notowania PO był pan minister Sienkiewicz. To oczyszczenie jest o rok za późno. Niewiele pomoże to PO. Myślę, że należy przetrwać te parę miesięcy do wyborów - dodał.

- Myślę, że jest to moment do oczyszczenia polityki z ludzi, którzy tam nie powinni być. Biznes się oczyszcza sam. Bo ktoś, kto nie jest sprawny i przedsiębiorczy, nie ma wiedzy po prostu bankrutuje. Natomiast w polityce czym większy pieniacz, tym bardziej błyszczy. Sądzę, że oczyszczenie nastąpi po najbliższych wyborach - zaznaczył Jakubas. Inwestor zwrócił uwagę, że w ostatnich latach biznesowi w polityce "nikt tak naprawdę nie pomagał". - Wszystkie ustawy z ostatnich lat nie były motywujące biznes. Jest sporo zaniechań, choćby ustawy podatkowe. Są one z piekła rodem, datowane za głębokiej komuny. Manewruje się przy nich zmieniając różne ustawy, natomiast jest ono koszmarnie skomplikowane. PO jest już 8 lat i jakoś nikt tej nowej ordynacji nie zrobił. Prezydent chciał ją przyspieszyć, ale miał opozycję w rządzie. Czas na kompletną zmianą filozofii działania ministerstwa finansów, kompletną nową ustawę o podatkach, naprawę systemu podatkowego, zwłaszcza systemu VAT - wyliczał. - Może to zrobić każde środowisko polityczne. Czy akurat to, które od ośmiu lat jest przy władzy i nie zrobiło takiego porządku, moim zdaniem nie. Ale jest inicjatywa pana Petru, która jest wspierana przez ekonomistów. Muszą to zrobić ludzie mądrzy, którzy zrobią to nie z pobudek politycznych i marketingowych - dodał.

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat