Amerykański koncern Intel planuje budowę w Polsce zakładu integracji i testowania półprzewodników - poinformował koncern w komunikacie. Planowana inwestycja, o łącznej wartości 4,6 miliarda dolarów, pozwoli stworzyć 2 tysiące miejsc pracy w firmie Intel.
Firma Intel ogłosiła w piątek, że na lokalizację swojego nowego zakładu wybrała okolice Wrocławia.
Jak podano, zakład pomoże w zaspokojeniu krytycznego popytu na zdolności integracji i testowania półprzewodnikowych układów scalonych, jaki według przewidywań firmy Intel nastąpi do roku 2027.
Inwestycja za ponad 4,5 mld dolarów
"Intel przewiduje, że wysokość inwestycji w nowy zakład sięgnie nawet 4,6 mld USD, a jednym z założeń jest możliwość rozbudowy. Po zakończeniu budowy zakład ten będzie oferował zatrudnienie dla nawet 2000 pracowników firmy Intel. Oczekuje się, że sama budowa stworzy kilka tysięcy dodatkowych miejsc pracy, a także przewidywany jest dodatkowy nabór tysięcy pracowników przez dostawców. Faza przygotowania projektu i planowania zakładu rozpocznie się bezzwłocznie, budowa zaś rozpocznie się po akceptacji Unii Europejskiej" - napisano.
Jak wskazano, nowy zakład pomoże sprostać przewidywanemu przyszłemu wzrostowi zapotrzebowania na półprzewodnikowe układy scalone oraz pomoże Unii Europejskiej w realizacji celu, jakim jest stworzenie bardziej odpornego łańcucha dostaw półprzewodników.
"Inwestycja firmy Intel w Polsce, w połączeniu z istniejącym zakładem produkcji tzw. wafli krzemowych w Irlandii oraz drugim planowanym zakładem produkcji wafli krzemowych w Magdeburgu (Niemcy), pomoże stworzyć pierwszy tego typu w Europie, kompleksowy i najbardziej zaawansowany technologicznie łańcuch dostaw w dziedzinie produkcji półprzewodnikowych układów scalonych. Będzie to również katalizator dla dodatkowych inwestycji w ekosystem i innowacje w Polsce i całej Unii Europejskiej" - napisano.
Premier Mateusz Morawiecki o inwestycji
Mateusz Morawiecki podczas piątkowego wystąpienia podkreślał, że to "wielki moment, nie tylko tutaj dla Polski". Jak dodał premier, planowana inwestycja to "element strategii jednej z największych, najważniejszych technologicznych firm świata - strategii, która ma na celu budowę nowych mocy produkcyjnych w produkcji półprzewodników".
- Intel przeprowadzi największą inwestycję typu greenfield w historii Polski - powiedział szef rządu. Greenfield oznacza, że inwestycja jest tworzona od zera.
Mateusz Morawiecki podkreślał, że inwestycja Intela to element "zacementowania, utrwalenia współpracy transatlantyckiej". - To największa inwestycja greenfield w Polsce (...). Mogę powiedzieć, że (...) wizja rozwoju nowej fabryki Intela jest imponująca - dodał premier.
Podkreślił, że planowana inwestycja "daje ogromną satysfakcję; warto było starać się o tę inwestycję".
O firmie Intel
Intel z siedzibą w miejscowości Santa Clara w kalifornijskiej Dolinie Krzemowej w USA to założony w 1968 r. koncern z branży nowych technologii, będący jednym z największych producentów półprzewodników na świecie. Amerykańska firma notowana na giełdzie NASDAQ wytwarza m.in. procesory do komputerów osobistych, a także rozwiązania informatyczne i sprzętowe na potrzeby centrów danych, sztucznej inteligencji oraz pojazdów autonomicznych. W UE zatrudnia ok. 10 tys. pracowników.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: mpohodzhay/Shutterstock