InPost miał dostarczać rządową korespondencję. Przetarg unieważniony

TVN24 Biznes

materialy prasoweInPost, która zaoferowała niższą cenę usługi, wygrała przetarg na obsługę korespondencji administracji rządowej

Centrum Usług Wspólnych unieważniło w poniedziałek, wygrany przez InPost, przetarg na obsługę korespondencji rządowej. Powodem unieważnienia ma być ochrona interesu publicznego. Nie wiadomo dokładnie, o jakie okoliczności chodzi. InPost zapowiada walkę w sądzie.

CUW w piśmie skierowanym do InPost i Poczty Polskiej informuje, że zdecydowało o unieważnieniu postępowania o udzielenie zamówienia, oraz wyboru oferty InPost. Jak informuje Polskie Radio, CUW argumentowało to "wystąpieniem istotnej zmiany okoliczności, powodującej, że przeprowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć". Szczegółów nie podano, powołując się na informacje niejawne.

Zdaniem Krystiana Szostaka, członka zarządu InPost jest to "sytuacja absolutnie bezprecedensowa" i "kpiny z wolnego rynku". Szostak podkreśla - pisze Polskie Radio - że prawidłowość procedury przetargu CUW i jego rozstrzygnięcia została potwierdzona przez Krajową Izbę Odwoławczą i sądy. I pyta o przyczyny decyzji. Przedstawiciel InPostu zapewnił też, że firma będzie walczyć w sądzie - albo o kontrakt, albo o odszkodowanie.

- Nie komentujemy decyzji zamawiającego. Jednak ten kontrakt jest ważny dla rynku pocztowego z uwagi na jego rangę i znaczenie dla kluczowych instytucji w państwie. Poczta Polska w trakcie tego postępowania zgłaszała wątpliwości m.in. co do rzeczywistego istnienia deklarowanej sieci placówek konkurencji - podkreśla z kolei rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski.

Długa batalia sądowa

Przetarg na obsługę korespondencji administracji rządowej i urzędów centralnych w latach 2015-2016 był zorganizowany przez rządowe Centrum Usług Wspólnych. Wygrała go firma InPost, która zaoferowała niższą cenę usługi.

Krajowa Izba Odwoławcza uwzględniła pierwsze odwołanie Poczty z 19 grudnia i nakazała prywatnemu operatorowi pocztowemu jedynie odtajnienie formularza cenowego. Następnie CUW miało przeprowadzić ponowną ocenę ofert wykonawców i jeszcze tego samego dnia ponownie wybrało InPost.

Poczta 23 grudnia ub.r. odwołała się również od tej decyzji, argumentując to tym, że zanim KIO zdążyła sporządzić pisemne uzasadnienie orzeczenia, a Poczta zapoznać się z odtajnionym formularzem cenowym InPost, CUW po upływie niespełna dwóch godzin od ogłoszenia decyzji KIO ponownie wybrało jej konkurenta. 16 stycznia br. KIO odrzuciła to odwołanie, argumentując, że część zarzutów została wniesiona po terminie, a inne zostały rozpatrzone w poprzednim odwołaniu.

20 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił skargę Poczty Polskiej ws. bezpodstawnego, zdaniem Poczty, odrzucenia odwołania przez Krajową Izbę Odwoławczą.

Autor: tol/mn / Źródło: Polskie Radio, PAP

Źródło zdjęcia głównego: materialy prasowe