Do Sejmu trafił projekt Prawa i Sprawiedliwości w sprawie przedłużenia zerowej stawki VAT na podstawową żywność. Rząd planuje też przedłużenie zamrożonych cen między innymi prądu na 2024 rok - wynika z wpisu opublikowanego w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.
W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów zamieszczono informację o pracach nad projektem ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw.
Projekt dotyczący cen energii
"Proponowane w zmianie ustawy przedłużenie funkcjonowania mechanizmów osłonowych oddziałuje na jedną z najbardziej podstawowych potrzeb współczesnych społeczeństw, jaką jest dostęp do nośników energii. Przygotowane w projekcie ustawy rozwiązania zapewnią w 2024 r. ochronę szerokiej grupy beneficjentów przed wzrostem kosztów energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy zdolnością finansową gospodarstw domowych, cenami nośników energii na rynkach a łącznymi kosztami systemu wsparcia obciążających budżet państwa" - podkreślono w wykazie.
Dodano, że projekt przewiduje "zmodyfikowaną kontynuacją dotychczasowego wsparcia odbiorców w gospodarstwach domowych, w tym wsparcia zużycia energii na potrzeby zbliżone do zużycia w gospodarstw domowych (np. części wspólne budynków, garaże, domy letniskowe, lokali o charakterze zbiorowego zamieszkania)".
Zamrożenie stawek
Projektowana ustawa zakłada m.in. "mrożenie" cen i stawek opłat dystrybucyjnych oraz obowiązek stosowania w rozliczeniach w roku 2024 z odbiorcami w gospodarstwach domowych przez przedsiębiorstwa energetyczne cen energii elektrycznej obowiązujących w taryfach zatwierdzanych na rok 2022 dla tych przedsiębiorstw, w zakresie określonego limitu.
Z wykazu wynika ponadto, że utrzymane miałyby zostać limity zużycia prądu uprawniające do tańszej energii.
Dodano, że maksymalna cena energii miałby zastosowanie również wobec tzw. odbiorców wrażliwych, dla samorządów, sektora MŚP i wyniosłaby 693 zł/MWh. "Cena maksymalna 693 zł/MWh będzie również miała zastosowanie do rozliczeń dla odbiorców w gospodarstwach domowych po przekroczeniu przez nich ustawowych limitów" - dodano.
Zerowy VAT na żywność
Wiceminister finansów Artur Soboń poinformował natomiast na konferencji prasowej w Sejmie, że PiS składa dzisiaj pierwszy projekt ustawy w tej kadencji - przedłużający zerowy VAT na żywność od 1 stycznia do końca czerwca 2024 roku. - Liczymy, że znajdzie on poparcie w Izbie, bo ci, którzy chcą dzisiaj stworzyć koalicję rządową, mówili wielokrotnie: co dane, nie będzie zabrane - przypomniał. Wiceminister podkreślił, że PiS składa projekt ustawy, a nie rozporządzenie, ponieważ "chce mieć gwarancję, że rząd, który powstanie nie wycofa się z tego korzystnego dla Polaków rozwiązania".
Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług w poniedziałek opublikowano na stronach Sejmu. Jak czytamy, projekt został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz do opinii Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.
- Nawet najwięksi krytycy naszego hojnego, ale adekwatnego do sytuacji wsparcia nie powinni głosować przeciwko temu projektowi, ponieważ to jest pomoc, która trafia przede wszystkim do tych najsłabszych, którzy najbardziej jej potrzebują - mówił Soboń. Zaznaczył, że jest to dobre rozwiązanie jednocześnie dla gospodarstw domowych, podmiotów handlowych, kontrahentów, dostawców, producentów żywności i całego rynku. Dodał, że PiS "podchodzi do tego ostrożnie, patrząc także na skutki fiskalne". - Zatem proponujemy rozwiązanie na kolejne pół roku, jako rozwiązanie osłonowe i takie, które jest możliwe zgodnie z dyrektywą europejską - wskazał Soboń.
Nowy rząd najprawdopodobniej pod koniec grudnia
Choć Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga i Nowa Lewica deklarują chęć utworzenia wspólnego rządu z Donaldem Tuskiem na czele, to prezydent Andrzej Duda zdecydował się powierzyć misję tworzenia nowego gabinetu obecnemu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu. Maksymalny termin na powołanie szefa rządu w tym trybie to 27 listopada. Premier miałby wtedy czas do 11 grudnia na przedstawienie expose i uzyskanie wotum zaufania dla swojego rządu.
Jeśli nowo powołana Rada Ministrów nie zdobędzie zaufania Sejmu, to wtedy posłowie przejmą inicjatywę utworzenia nowego rządu. Premierem może zostać przedstawiciel sejmowej większości. Maksymalny czas na sformowanie rządu to wtedy 25 grudnia. Czasu na kluczowe decyzje nie będzie w tej sytuacji zbyt wiele.
Źródło: PAP, TVN24 Biznes
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock