Nie ma żadnych przesłanek, że inflacja w Polsce jest pod kontrolą - napisała w mediach społecznościowych Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej (RPP). Tyrowicz bezskutecznie składała wnioski o podwyżkę stóp procentowych NBP o 100 punktów bazowych.
Według wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2023 roku wyniosła 10,1 proc. rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny utrzymały się na tym samym poziomie. W lipcu wzrost cen towarów i usług wynosił w ujęciu rocznym 10,8 proc. Ostateczne dane o sierpniowej inflacji, wraz ze szczegółami, poznamy 15 września.
Na dane GUS o inflacji we wrześniu poczekamy dłużej. Wstępne dane za ten miesiąc zostaną opublikowane 29 września. Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiadał, że inflacja za wrzesień będzie wynosiła prawdopodobnie nieco powyżej 8,5 proc. - A to oznacza, że w dniu dzisiejszym inflacja jest jednocyfrowa. Tak więc dotrzymane zostały warunki (obniżki stóp procentowych - red.) - wskazywał szef NBP.
RPP podczas wrześniowego posiedzenia zdecydowała się obniżyć stopy procentowe NBP o 75 punktów bazowych.
Joanna Tyrowicz o inflacji w Polsce
W piątek o poranku, czyli już po konferencji prasowej przewodniczącego RPP Adama Glapińskiego, wpis na portalu LinkedIn zamieściła Joanna Tyrowicz, członkini Rady Polityki Pieniężnej.
"Nie mamy żadnych przesłanek, że inflacja jest pod kontrolą w Polsce. Mamy za to mnóstwo dowodów na to, że nie jest pod kontrolą w gospodarkach o niższej inflacji, w fazie niższej koniunktury i o oczekiwaniach inflacyjnych zakotwiczonych w celu inflacyjnym tych krajów. Lista zaczyna się od strefy euro, UK, Kanada. Podobnie niepokojąco uporczywa jest inflacja w USA, piszę o nich osobno, bo są w fazie wyższej koniunktury" - napisała Tyrowicz.
"Osłabienie koniunktury gospodarczej na świecie ma w pewnej części charakter systemowy, a nie cykliczny. Związane jest z przesunięciem konsumpcji w kierunku usług oraz transformacją energetyczną. Zaistniałoby niezależnie od zacieśnienia w polityce pieniężnej. Polityka pieniężna dokłada do tej układanki jakieś klocki, ale dalece nie wszystkie" - dodała członkini RPP.
Joanna Tyrowicz bezskutecznie składała wnioski o podwyżkę stóp o 100 punktów bazowych na każdym posiedzeniu od października 2022 roku (od kiedy dołączyła do Rady) do lipca 2023 roku. Wnioski nie uzyskiwały poparcia większości członków RPP. Na razie nie wiadomo, jak wyglądały dokładne wyniki głosowania podczas wrześniowego posiedzenia Rady oraz czy Tyrowicz ponownie składała wniosek o podwyżkę stóp. W sierpniu nie było posiedzenia decyzyjnego.
Podczas czwartkowej konferencji prezes NBP Adam Glapiński poinformował, że jeśli inflacja konsumencka będzie szybko zmierzać w kierunku 5 proc., to stopy będą dalej spadać. Jak wskazał, cięcie stóp o 75 punktów bazowych to odpowiedź na mocniejszą od oczekiwań skalę spadku inflacji i pogorszenia koniunktury.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP