Inflacja w grudniu 2023 roku wyniosła 6,1 procent rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W listopadzie wzrost cen towarów i usług był na poziomie 6,6 procent rok do roku.
Jak podał GUS, ceny w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,1 proc. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w grudniu o 6,5 proc. rdr i wzrostu o 0,3 proc. mdm.
Z danych wynika, że żywność i napoje alkoholowe podrożały o 5,9 proc. rdr, nośniki energii - o 9,8 proc. rdr, natomiast ceny paliw do prywatnych środków transportu spadły o 6 proc. rdr.
Inflacja w grudniu 2023 roku - komentarze
"Grudniowa inflacja plasuje się na 6,1% wobec konsensusu 6,5%. Jednocześnie dane są bliskie naszym oczekiwaniom 6,2%. Inflacja bazowa spowolniła gdzieś w okolicę 6,9/6,8% (kwestia zaokrągleń)" - napisał w mediach społecznościowych mBank.
"Dane są dużym zaskoczeniem. Odczyt przybrał wartość poniżej najniższej z rynkowych prognoz. Mimo pozytywnej inflacyjnej niespodzianki nie ma podstaw, by oczekiwać cięcia stóp procentowych z obecnego pułapu 5,75 na przyszłotygodniowym posiedzeniu RPP. Wzrost cen w grudniu był najsłabszy od września 2021 r." - stwierdził w komentarzu do danych GUS Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl.
Dodał, że "w 2023 r. średnioroczna inflacja przybrała wartość 11,6 proc. r/r, o 2,8 pkt proc. mniej niż w rekordowym 2022 r.", gdy "po napaści Rosji na Ukrainę, wzrost cen gwałtownie przyspieszył". "W lutym ub.r. inflacja osiągnęła najwyższy od 1996 r. pułap 18,4 proc. r/r i od tego czasu zaczęła spadać. Najostrzejsza faza tego procesu już się dokonała" - wskazał Sawicki.
"W rozpoczynającym się roku wskaźnik będzie znacznie stabilniejszy, powinien przybrać przeciętną wartość ok. 5,5 proc. Złoży się na to obniżenie dynamiki CPI w kierunku 3,5 proc. r/r w miesiącach wiosennych i jej prawdopodobny powrót do wyższych wartości w dalszej części roku. Będzie on pochodną znoszenia działań osłonowych w zakresie cen żywności i stawek energii elektrycznej. Nie bez znaczenia może być także sytuacja gospodarcza" - wyjaśnił analityk.
"W grudniu spadek inflacji odzwierciedlił głównie dużo mniejszy niż rok temu wzrost cen żywności (tylko o 0,2% mom vs 1,5% mom w grudniu 2022, ceny żywności to też największa niespodzianka w dzisiejszym odczycie). Poza tym obserwujemy konsekwentne obniżanie się inflacji bazowej – szacujemy, że w grudniu wyniosła 6,8% r/r wobec 7,3% r/r w listopadzie" - wskazali analitycy PKO BP.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock