Budowa domu krok po kroku. Sprawdź, ile to kosztuje

TVN24 Biznes

shutterstock.comW "Biznesie dla Ludzi" szacujemy koszty budowy domu

Budowa własnego domu to zawsze poważna inwestycja: trzeba się do niej odpowiednio przygotować - organizacyjnie i finansowo. W "Biznesie dla Ludzi", wyjaśniamy od czego należy zacząć i z jakimi kosztami musisz się liczyć.

Obliczając koszty budowy domu zakładamy, że projekt budowlany został już zakupiony i zaadaptowany do lokalnych warunków, a wszelkie wymogi formalno-prawne są dopełnione. Nasz budynek to typowy, parterowy dom z poddaszem użytkowym. Jego powierzchnia to ok. 150 m.kw.

Firma budowlana

Jesień i zima to najlepsza pora roku na przygotowania do budowy domu. Tak, aby ruszyć z budową na wiosnę.

Na początku musimy określić nasz budżet - bo od tego ile mamy pieniędzy będzie zależało jaki dom, i w jaki sposób wybudujemy. Warto też zastanowić się, czy chcemy większość prac wykonać we własnym zakresie, czy też skorzystać z pomocy firmy budowlanej.

Jeżeli zdecydujemy się na firmę to musimy znaleźć specjalistów. Na wiosnę, kiedy rozpoczyna się sezon to firmy są na placach budowy i mają zwykle zaplanowany cały rok to przodu.

- Jeżeli chcemy znaleźć solidną firmę w dobrej cenie i z dobrymi rekomendacjami, to musimy zacząć szukać już jesienią - zaznacza Marcin Gajewski z serwisu "Kalkulatory budowlane".

Zakup materiałów

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup materiałów budowlanych w jednej hurtowni. - Możemy wtedy wynegocjować najlepsze rabaty oraz ustalić harmonogram dostaw. Nie ma bowiem możliwości, aby przechowywać wszystkie materiały na budowie. Mogą one ulec zniszczeniu lub zostać skradzione - tłumaczy gość "Biznesu dla Ludzi".

Etapy i ich koszt

Gdy mamy już projekt i wszystkie pozwolenia możemy rozpocząć budowę domu. Zaczynamy oczywiście od fundamentów, czyli tzw, stanu zerowego. Wykonanie fundamentów dla domu o powierzchni ok. 150 m. kw. z poddaszem użytkowym to koszt ok. 30 tys. złotych.

Drugi etap to tzw. stan surowy otwarty. Wznosimy wówczas ściany zewnętrzne, działowe, stropy aż w końcu wieńczymy budynek dachem. - Koszt tego etapu wynosi ok. 120 tys. zł. Sam dach to koszt ok. 45 tys. zł - mówi Gajewski. Jak dodaje, od wbicia pierwszej łopaty do zakończenia drugiego etapu możemy dojść w trzy, do pięciu miesięcy. - Wszystko zależy od zaangażowania firmy budowlanej i konstrukcji budynku. Wykonanie fundamentów trawa ok. cztery tygodnie razem z okresem, w którym fundamentu muszą wyschnąć. Stan surowy zajmuje od dwóch do czterech miesięcy - mówi Gajewski. Kolejny etap to stan surowy zamknięty. Wstawiamy wówczas okna, drzwi zewnętrzne oraz bramę garażową. Następnym etapem jest stan deweloperski, czyli wszystkie instalacje, prąd, ogrzewanie, tynki i posadzki. - Te dwa etapy do koszt ok. 100-120 tys. zł, co oznacza, że nasz rachunek wynosi już 250-270 tys. zł. - wylicza Gajewski. Ostatni etap to wykończenie domu pod zamieszkanie. Jego koszt to ok 500-1000 zł za metr kwadratowy.

Program "Biznes dla Ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: tol/gry / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com