Zwolnienia grupowe w banku. Pracę może stracić nawet połowa pracowników

Z kraju

Sadowski: coraz więcej osób płaci kartąTVN24 BiS
wideo 2/3

Idea Bank zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe. Jak podano w komunikacie, chodzi o rozwiązanie do 31 grudnia 2019 r. umów o pracę z maksymalnie 750 pracownikami. Szacuje, że dzięki tej decyzji oszczędności w skali rocznej wyniosą 50 milionów złotych.

W komunikacie prasowym bank podał, że zwolnienia obejmą maksymalnie 750 pracowników wszystkich szczebli, co będzie stanowiło około 50 procent wszystkich zatrudnionych.

"Zapowiedzią tych działań było wcześniejsze zmniejszenie liczby członków zarządu. Szacuje się, że oszczędności z tytułu redukcji zatrudnienia wyniosą około 50 mln zł w skali roku" - napisano.

Przyczyny

Celem procesu restrukturyzacji jest szybka odbudowa rentowności i poprawa współczynników kapitałowych. Jak podał bank, z jednej strony chodzi o ograniczenie skali prowadzonych działań, a z drugiej - dostosowania po stronie kosztów i zatrudnienia.

"Pomimo tego, że źródeł wysokich strat za 2018 rok należy dopatrywać się w okresach przeszłych i w przyjętym wtedy niestabilnym modelu finansowo-biznesowym, ich rozmiar wymaga podjęcia dzisiaj działań nadzwyczajnych. Są one konieczne dla uzdrowienia banku" - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes zarządu Idea Bank Jerzy Pruski.

"Po prostu nie ma alternatywy dla ścieżki, na którą dzisiaj wchodzimy" - dodał prezes.

Działalność biznesowa banku ma docelowo skupiać się na budowaniu oferty dla klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw oraz detalicznych, a liczba placówek zostanie dostosowana do nowego modelu.

Termin zwolnień

Proces zwolnień grupowych ma zostać przeprowadzony do końca 2019 roku, zgodnie z zasadami wynikającymi z obowiązujących przepisów prawa, z uwzględnieniem należnych odpraw.

"Pracownicy, którzy zostaną objęci tym procesem, otrzymają wsparcie ze strony banku" - zapewniono.

Bank podał, że w środę powiadomi przedstawicieli pracowników o przyczynach grupowych zwolnień oraz zwróci się do nich o przystąpienie do konsultacji.

Brak zgody na fuzję

31 maja Komisja Nadzoru Finansowego odmówiła wydania zezwolenia na połączenie Idea Banku z Getin Noble Bankiem poprzez przeniesienie całego majątku GNB na Idea Bank. W uzasadnieniu decyzji stwierdziła, że połączony bank nie będzie spełniał wszystkich wymogów regulacyjnych w zakresie adekwatności kapitałowej i nie zapewni bezpieczeństwa środków gromadzonych w połączonych bankach oraz praw ich klientów. W ocenie KNF wątpliwości budziła wiarygodność i możliwość realizacji działań założonych w przedłożonym biznesplanie połączonego banku, a zmierzających do spełnienia wymogów kapitałowych.

Miało to podważać zasadność samego procesu łączenia Getin Noble Bank z Idea Bank, opartego przede wszystkim na założeniu dokapitalizowania połączonego banku przez nowego inwestora.

Zwolnienia grupowe w bankach

Idea Bank nie jest jedynym, który w ostatnich miesiącach zapowiedział cięcie etatów. Na początku kwietnia zarząd banku Pekao podjął uchwałę o zamiarze zwolnień grupowych i rozpoczęciu konsultacji w tej sprawie. W porozumieniu ze związkami ustalono, że pracę straci do 900 osób.

Redukcje tłumaczono dostosowaniem do "obejmującej cały sektor cyfrowej rewolucji, w której coraz więcej czynności, tradycyjnie kojarzonych z codzienną obsługą klienta, będzie się odbywać przy wykorzystaniu zaawansowanych narzędzi technologicznych".

Na początku roku o planowanych zwolnieniach grupowych informował także Santander Bank Polska.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl