20 zam贸wionych przez Polsk臋 system贸w artylerii rakietowej HIMARS zostanie dostarczonych w 2023 roku - przekaza艂a wiceprezes ds. strategii i rozwoju biznesu w Lockheed Martin Missiles and Fire Control (MFC) Rita Flaherty.
Flaherty w rozmowie z PAP poda艂a, 偶e firma mo偶e Polsce zaoferowa膰 oko艂o 200 zestaw贸w w odpowiedzi na zapytanie ofertowe MON. Zadeklarowa艂a gotowo艣膰 do wsp贸艂pracy z polskim przemys艂em np. w produkcji amunicji. Zwr贸ci艂a uwag臋 na r贸偶nice mi臋dzy M142 HIMARS a innymi systemami, jak wybrany przez Polsk臋 korea艅ski K239 Chunmoo.
- My艣l臋, 偶e dzi臋ki zwi臋kszonej produkcji mo偶emy dotrzyma膰 ustalonego terminu i dostarczy膰 zam贸wione przez Polsk臋 HIMARS-y w 2023 roku - powiedzia艂a Flaherty.
HIMARS-y dla Polski
W 2019 r. Polska kupi艂a 20 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasi臋gu - 18 bojowych i dwie 膰wiczebne - oraz sprz臋t towarzysz膮cy. Wprowadzenie tej kategorii uzbrojenia zapisano w programie modernizacyjnym Homar. Pocz膮tkowo zak艂adano, 偶e system zostanie opracowany przez rodzime zak艂ady, p贸藕niej, 偶e b臋dzie to produkcja licencyjna.
W maju br. MON zwr贸ci艂o si臋 do USA o przygotowanie oferty kolejnych ok. 500 zestaw贸w (ameryka艅skie wojsko przed przekazaniem kilkunastu zestaw贸w Ukrainie dysponowa艂o 410 tymi systemami). Z uwagi na potrzeby USA i innych zainteresowanych pa艅stw oraz czas konieczny na realizacj臋 takiego zam贸wienia Polska zam贸wi艂a 218 wyrzutni Chunmoo z Korei Po艂udniowej.
- Jeste艣my blisko liczby 200 - powiedzia艂a Flaherty odnosz膮c si臋 do mo偶liwej odpowiedzi na polskie zapytanie o ofert臋. Zaznaczy艂a, 偶e terminy dostaw to kwestia wymaga艅 MON oraz decyzji w艂adz USA, poniewa偶 zale偶y to od rz膮du USA, kt贸ry w wielu przypadkach w pierwszej kolejno艣ci uzupe艂nia w艂asne zasoby i niekoniecznie ten, kto pierwszy si臋 zg艂osi艂, pierwszy dostaje sprz臋t.
Podkre艣li艂a, 偶e nie nale偶y innych system贸w, w tym korea艅skiego, okre艣la膰 mianem HIMARS-a. - Nie kwestionuj臋 wyboru MON - tego, 偶e musi wywi膮zywa膰 si臋 z zobowi膮za艅 w sprawach obronno艣ci, ale jest kilka kluczowych r贸偶nic mi臋dzy tymi systemami - powiedzia艂a.
- Pocisk GMLRS i jego wersj臋 o zwi臋kszonym zasi臋gu ER GMLRS, a tak偶e ATACMS i PrSM mo偶na wystrzeliwa膰 tylko z wyrzutni HIMARS i g膮sienicowej wersji - M270 - zaznaczy艂a Flaherty. Doda艂a, 偶e chodzi nie tylko o r贸偶nice w rodzaju amunicji, ale i w oprogramowaniu. Zwr贸ci艂a uwag臋, 偶e "jest tylko jeden HIMARS", a system zosta艂 sprawdzony w warunkach bojowych.
Wsp贸艂praca z聽Polsk膮
Zapewni艂a, 偶e koncern jest otwarty na wsp贸艂prac臋, a jednym z obecnie omawianych projekt贸w jest ulokowanie w Polsce regionalnego centrum wsparcia dla systemu. Podkre艣li艂a, 偶e firma jest gotowa wsp贸艂pracowa膰 z polskim przemys艂em tak偶e w zwi膮zku z zakupami pocisk贸w przeciwpancernych Javelin, produkowanych wsp贸lnie przez firmy Raytheon i Lockheed Martin, przy systemach takich jak 艣mig艂owiec uderzeniowy AH-64 Apache, kt贸rego wiele system贸w dostarcza LM, i przy pociskach PAC-3 MSE, wybranych w pierwszej fazie programu Wis艂a jako uzbrojenie zestaw贸w Patriot.
Dotychczas ustalono, 偶e ramach offsetu w sp贸艂kach PGZ powstanie laboratorium symulacyjne tych pocisk贸w, krajowe firmy w艂膮czono w produkcje zespo艂贸w startowych tych rakiet.
Flaherty zapewni艂a, 偶e chodzi nie tylko o przenoszenie do Polski produkcji element贸w ju偶 zam贸wionego sprz臋tu, ale firma jest gotowa wsp贸艂pracowa膰 z MON i polskimi zak艂adami nad nowymi projektami, podobnie jak w przypadku zam贸wie艅 dla USA, gdzie zosta艂a wybrana jako partner wojsk l膮dowych w pracach nad nowym precyzyjnym pociskiem dalekiego zasi臋gu PrSM.
殴r贸d艂o:聽PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽Twitter/@mblaszczak