Z kraju

Najbardziej poszukiwani pracownicy. Oferują im nawet pięć tysięcy złotych i premie

Z kraju

Jest praca, ale nie ma chętnych. Ratownicy wodni pilnie poszukiwanitvn24
wideo 2/3

Od 2400 do nawet 5000 złotych - na takie średnie zarobki mogą liczyć specjaliści do spraw handlu i sprzedaży. To najczęściej poszukiwani pracownicy na rynku w Polsce. Najwięcej ofert pracy pochodziło z województw: mazowieckiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego, śląskiego oraz małopolskiego.

Jak wynika za danych serwisu rekrutacyjnego Pracuj.pl, najwięcej ofert pracy dla handlowców i sprzedawców oprócz branży handel i sprzedaż, pochodzi z branż: bankowość, finanse, ubezpieczenia. W kwietniu tego roku wiele ofert pracy dla tych pracowników publikowały także firmy z obszaru budownictwo i nieruchomości, przemysł ciężki, przemysł lekki czy produkcja dóbr szybko zbywalnych FMCG.

Oferty w tej specjalizacji czekają zarówno na ekspertów, jak i osoby w trakcie studiów czy absolwentów. Ten szeroki zakres powoduje w konsekwencji, że jest to specjalizacja z bardzo dużym zróżnicowaniem zarobków czy proponowanych benefitów. Często brakuje mocno wyspecjalizowanych kandydatów.

Zarobki handlowców

Jak wskazano w raporcie, pracownicy handlu i sprzedaży są poszukiwani zarówno przez mikrofimy, jak i największe przedsiębiorstwa.

"Większe firmy przeważnie oferują specjalistom wyższe wynagrodzenie. Jak wynika z naszych danych w firmie zatrudniającej do 10 osób, specjalista ds. handlu i sprzedaży może liczyć na przeciętne zarobki brutto w wysokości 2900 zł, ale już w firmie średniej czy dużej, przeciętna pensja może wynosić odpowiednio 4100 i 4300 zł brutto" - zauważa cytowany w komunikacie ekspert Pracuj.pl do spraw wynagrodzeń, Artur Kobyliński.

Dla zarobków znaczenie ma również region. Najwięcej pracy dla specjalistów do spraw handlu i sprzedaży w kwietniu było w województwach: mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, śląskim oraz małopolskim.

Podkreślono, że za popytem na pracowników podąża także proponowane im wynagrodzenie. W województwie mazowieckim specjalista ds. sprzedaży może liczyć na przeciętne wynagrodzenie w wysokości 4300 zł brutto, w wielkopolskim pracodawcy proponują przeciętnie 3700 brutto i nieco mniej - około 3600 zł w pozostałych wymienionych województwach.

Na drugim biegunie plasują się na przykład takie województwa jak lubelskie czy opolskie. Tam widoczny jest najmniejszy popyt na pracowników ds. handlu i sprzedaży, co odzwierciedla się także w proponowanych im wynagrodzeniach, ponieważ różnica w przeciętnych zarobkach w stosunku do pracowników z województwa mazowieckiego wynosi nawet 1200 zł brutto.

Przeciętne zarobki specjalistów ds. handlu i sprzedaży w PolscePracuj.pl

Gdzie najlepiej

Na oferowane wynagrodzenie wpływ ma również doświadczenie kandydata. Sprzedawca to zarówno student, osoba rozpoczynająca karierę zawodową, jak i zawodowiec posiadający kilkuletnie doświadczenie i szerokie kompetencje. Jeszcze większe znaczenie ma kategoria, w której dany specjalista pracuje.

Sprzedawca w kategorii odzież/dodatki/biżuteria, czy artykuły spożywcze/alkohol/tytoń nie może liczyć na tak wysokie wynagrodzenie jak sprzedawca pracujący w obszarze motoryzacja/transport czy IT/telekomunikacja. "Handel i sprzedaż to bardzo szeroka kategoria, co widać także w dużych różnicach w zarobkach specjalistów z poszczególnych obszarów. Pracę w tej specjalizacji mogą podjąć również pracownicy z konkretnym, specjalistycznym wykształceniem" - zauważa Artur Kobyliński.

"Osoby po studiach technicznych, informatycznych, z wykształceniem ścisłym osiągają najwyższe dochody jako sprzedawcy, bo dysponują konkretną wiedzą, która jest niezbędna w przypadku sprzedaży produktów czy usług specjalistycznych" - dodaje.

Przeciętne zarobki brutto specjalistów z wybranych kategoriiPracuj.pl

Zależność między wysokością pensji a specjalizacją uwidacznia się także w przypadku wyższych stanowisk. Zastępcy kierowników sklepów z odzieżą/biżuterią/dodatkami czy artykułami spożywczymi, osiągają przeciętne dochody w okolicy kwoty 3500 zł brutto, co oznacza, że zarabiają mniej niż np. sprzedawca nowych samochodów z przeciętną pensją w wysokości 4 000 zł brutto.

W przypadku osób na stanowiskach kierowniczych różnice dotyczące obszaru działania przestają być kluczowe, choć nadal osoby o specjalnościach takich jak farmacja, IT czy inżynieria osiągają większe dochody i premie - wynika z raportu pracuj.pl.

Przeciętna płaca kierownikówPracuj.pl

Zarobki przedstawicieli handlowych

Osobną kategorią specjalistów pracujących w handlu i sprzedaży są przedstawiciele handlowi. Osoby te, obok cech typowych dla dobrego sprzedawcy, muszą posiadać dodatkowe kompetencje i umiejętności. Te wymagania pracodawców przekładają się na oferowane przedstawicielom handlowym wynagrodzenia. Zgodnie z danymi serwisu Pracuj.pl najniższe deklarowane zarobki brutto osiąga specjalista będący przedstawicielem handlowym w kategorii związanej z wyposażeniem domu i biura, a wynoszą one przeciętnie 3800 zł brutto. Najwyższy deklarowany dochód osiąga przedstawiciel medyczny z przeciętnym wynagrodzeniem wynoszącym 5800 zł brutto. Premie stanowią często istotną część wynagrodzenia handlowców. Przeciętna premia wśród tych specjalistów wynosi około 1000 zł miesięcznie, jednak najlepsi z nich potrafią wypracowywać premię kwartalną przekraczającą 18000 zł brutto.

Przeciętne zarobki brutto przedstawicieli handlowychPracuj.pl

Ponadto, jak wynika ze zgromadzonych danych, najczęstszym dodatkiem oferowanym specjalistom handlu i sprzedaży jest prywatna opieka medyczna. Z tej grupy blisko połowa kierowników deklaruje otrzymywanie takiego dodatku. Również co najmniej jedna trzecia przedstawicieli handlowych korzysta z tego przywileju. Na prywatną opiekę medyczną może liczyć także jedna czwarta sprzedawców.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock