"Powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko"

Źródło:
tvn24.pl
Klimczak o budowie CPK
Klimczak o budowie CPKTVN24
wideo 2/6
Klimczak o budowie CPKTVN24

Wszystkich, którzy martwią się o projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego, uspokajam: proszę się nie obawiać o ten projekt - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Jak wskazał, "powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko". Klimczak mówił też o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce oraz bilecie zintegrowanym, który miałby połączyć różne rodzaje transportu publicznego.

Dariusz Klimczak zapewnił, że projekt CPK będzie kontynuowany. - Wszystkich, którzy martwią się o projekt CPK, który jest jedynie elementem polityki transportowej w Polsce, uspokajam: proszę się nie obawiać o ten projekt. Uważam, że powinniśmy budować Kolej Dużych Prędkości, powinniśmy zapewniać możliwości transportowe poprzez wzmacnianie przewoźników, zarówno lotniczych, jak i kolejowych, i powinniśmy w przyszłym roku wbić łopatę pod nowe lotnisko - powiedział minister infrastruktury.

- Ale do tego czasu trzeba wzmocnić ruch, trzeba zapewnić możliwość funkcjonowania tego lotniska - dodał gość "Rozmowy Piaseckiego".

Minister infrastruktury o CPK

Rozwiązaniem pomostowym jest rozbudowa Lotniska Chopina w Warszawie. Przedstawiciele Polskich Portów Lotniczych w ostatnich dniach ogłosili przebudowę terminala i płyt postojowych na stołecznym lotnisku. Inwestycja szacowana na 2,4 mld zł ma sprawić, że w połowie 2029 roku warszawski port będzie mógł obsłużyć 30 milionów pasażerów rocznie.

Klimczak zwracał uwagę, że rozbudowywane będą też inne porty. - Wiele portów lotniczych w Polsce się wzmacnia. Rozbudowywane są Balice, będzie nowy pas startowy. Rozbudowywane są Katowice, wzmacniany jest nawet Goleniów. Wrocław się rozbudowuje. Wszyscy chcemy, żeby wzmocnił się Modlin - wskazał gość "Rozmowy Piaseckiego".

Minister podkreślał, że "jeżeli chcemy zapewnić dobre funkcjonowanie CPK, żeby nie okazało się drugim Radomiem, musimy wzmocnić ruch". - Musi być większy ruch na Okęciu, w Modlinie, w całej Polsce, ponieważ to wszystko służy do tego, żeby port lotniczy w centrum Polski był bardzo duży, żeby mógł na siebie zarabiać, żeby to wszystko miało sens - tłumaczył Dariusz Klimczak.

Szef MI był pytany przez Konrada Piaseckiego, czy Lotnisko Chopina w Warszawie, wraz z pojawieniem się nowego centralnego portu, zostanie zamknięte. - To jest pytanie do tych osób, które odpowiadają dzisiaj bezpośrednio za lotnisko. Ja dzisiaj nie mogę wykroczyć poza swoje kompetencje. Nie odpowiadam jeszcze za CPK - odpowiedział Klimczak.

Minister infrastruktury zapowiedział, że "niebawem" jego resort ma przejąć nadzór nad spółką CPK. - Od samego początku dążę do tego, żeby Ministerstwo Infrastruktury odpowiadało za całość transportu, w tym za CPK - podkreślił.

Dariusz Klimczak był zatem pytany o termin zakończenia budowy CPK. - Chciałbym, żeby te prace zostały zakończone jak najszybciej. (...). Pełnomocnik rządu do spraw CPK Maciej Lasek powiedział w jednym z wywiadów, że w przyszłym roku wbije łopatę pod budowę nowego lotniska; komunikować sprawy związane z całym układem polskiego transportu, których elementem jest CPK, będzie rząd. (...) przedstawię konkretną, pełną informację na posiedzeniu rządu, jak już będę uprawniony do nadzorowania CPK i wtedy państwu to zakomunikuję - zadeklarował minister.

"Zastałem, jako minister infrastruktury, martwy projekt"

Gość "Rozmowy Piaseckiego" mówił też o zastrzeżeniach dotyczących działań rządu PiS w sprawie realizacji projektu CPK. - Narracja jest taka, że oni zaczęli realizować inwestycję, a jest zupełnie inaczej. Jeżeli chcemy mówić o Centralnym Porcie Komunikacyjnym, o wielkiej inwestycji transportowej, dotyczącej lotniska i kolei, to musimy się zderzyć z rzeczywistością, jak chociażby tunel pod Łodzią - zauważył Klimczak.

- Zastałem, jako minister infrastruktury, martwy projekt, tam nic się praktycznie nie działo. Nie było porozumienia z miastem Łodzią, ponieważ tunel był w taki sposób realizowany, że groziło to zawaleniem kamienic, nie było porozumienia na finansowanie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Tunel miał być skończony w 2021 roku - przypominał szef MI.

Jak zapowiedział, za tydzień zaprosi do Łodzi dziennikarzy oraz przedstawicieli spółek kolejowych i "pokaże, co udało się uzyskać od początku roku". - Co stanowi sens myślenia o takich projektach transportowych jak CPK - dodał Klimczak.

Kiedy pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce?

Minister infrastruktury był też pytany o nowy termin zakończenia budowy pierwszej elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu. - Pani minister przemysłu (Marzena Czarnecka) pewnie chce wybudować tę elektrownię jak najszybciej, natomiast opiera się także o ekspertyzy, które przedstawia jej pełnomocnik (rządu) do spraw infrastruktury krytycznej pan (Maciej) Bando - skomentował Dariusz Klimczak.

Minister Czarnecka powiedziała we wtorek w Katowicach podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, że zakłada ostrożnościowo perspektywę uruchomienia pierwszej wielkoskalowej elektrowni atomowej w 2040 roku. Dodała, że takie inwestycje ulegają opóźnieniom. Według wcześniejszych założeń budowa w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino miałaby się zacząć w 2026 roku, pierwszy reaktor AP1000 w technologii Westinghouse miałby ruszyć w 2033 roku, a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat.

Czytaj także: Prace na obszarze przyszłej elektrowni w Polsce. "Historyczny dzień"

- Nie mam wątpliwości, że nie tylko pani minister przemysłu, ale każdy odpowiedzialny członek rządu chce wywiązać się z tego typu inwestycji jak najszybciej - podkreślił minister infrastruktury.

Klimczak wskazywał, że to, co się mówi w przestrzeni publicznej, i to, co powtarzają niektóre hasztagi, "to jest jedynie wirtualna informacja". - Rzeczywistość, z którą się zderzamy, kiedy rozmawiamy z inżynierem, który zdarł niejedną parę budów, chodząc po budowie, jest zupełnie inna. Proszę mi wierzyć, nikt nie mrozi projektów, nikt ich nie opóźnia, nikt na nie patrzy politycznie - zapewnił gość "Rozmowy Piaseckiego".

Wspólny bilet

Dariusz Klimczak mówił też o pomyśle zintegrowanego biletu. - Myślę, że w ciągu kilku tygodni będziemy mogli zaproponować pewien najważniejszy krok ku temu, co jest naszą intencją, żeby móc podróżować, (...) że nie martwię się o kupowanie biletu do każdego nowego przewoźnika - zapowiedział szef MI.

Minister wyjaśnił, że dąży do modelu, "żeby był jak najprostszy w komunikacji". - Chciałbym, żeby wsiadając w pociąg, na przykład z Łodzi do Warszawy, móc zbudować takie porozumienie, że ja już się nie martwię, czy muszę kupić bilet na metro, tramwaj. Niech przewoźnicy się między sobą rozliczają - wskazał.

- Kiedy byłem samorządowcem, wicemarszałkiem województwa łódzkiego, wspólnie z Łódzką Koleją Aglomeracyjną zrobiliśmy zalążek tego typu porozumienia - dodał Klimczak.

Autorka/Autor:mb/ToL

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: CPK

Pozostałe wiadomości

To, że on podejmuje takie decyzje, wskazuje na to, iż nie wszystko jest poukładane - mówiła we "Wstajesz i Weekend" w TVN24 ekonomistka doktor Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, odnosząc się do decyzji Donalda Trumpa o wycofaniu nowych ceł wzajemnych na urządzenia elektroniczne. Dodała, że prezydent USA prawdopodobnie nie przewidział skutków swoich wcześniejszych decyzji.

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Ekspertka o Trumpie: taki jest jego cel

Źródło:
TVN24

Czy sklepy są dziś otwarte? Tak. W Niedzielę Palmową zrobimy zakupy także w większych sklepach i galeriach handlowych. To jeden z wyjątków zawartych w przepisach ograniczających działalność placówek handlowych. 

To jedna z niewielu takich niedziel

To jedna z niewielu takich niedziel

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich sześciu liczb. Szóstka padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki losowania z 12 kwietnia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto Plus

Padła szóstka w Lotto Plus

Źródło:
Lotto.pl

Producenci oliwy z oliwek z Hiszpanii przyspieszają eksport towarów do USA przed wejściem w życie ceł prezydenta Donalda Trumpa - podał Reuters.

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Zdążyć przed Trumpem. "Zwiększają zamówienia"

Źródło:
PAP

Administracja Donalda Trumpa chce zawrzeć w ciągu 90 dni 90 umów handlowych - podał Reuters. Zdaniem ekspertów nie będzie to łatwe zadanie, a według niektórych "nie ma szans", by się powiodło.

"Szef będzie głównym negocjatorem"

"Szef będzie głównym negocjatorem"

Źródło:
Reuters

Ani USA, ani Chiny nie chcą zaoferować czegoś trwałego w zamian za tymczasowe ustępstwa - stwierdził Qiheng Chen, ekspert instytutu Asia Society (AS). Dodał, że możliwe jest "miniporozumienie", ale "wielki pakt pozostaje nieuchwytny".

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

"Wielki pakt pozostaje nieuchwytny"

Źródło:
PAP

Coraz więcej domów w Hiszpanii kupują Polacy - podał dziennik gospodarczy "Expansion", przy czym powołał się na dane Stowarzyszenia Rejestratorów. Zainteresowanie hiszpańskim rynkiem nieruchomości widać także wśród obywateli innych krajów Europy Wschodniej.

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Polacy "szukają bezpiecznego miejsca". Duży wzrost

Źródło:
PAP

Na Balearach kryzys mieszkaniowy odwrócił procesy migracyjne. Mieszkańcy hiszpańskich wysp przeprowadzają się na kontynent - alarmuje dziennik "La Vanguardia". Podkreśla, że populacja na archipelagu rośnie tylko dzięki obcokrajowcom.

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Kryzys na popularnych wyspach. "Zaczyna wypychać mieszkańców"

Źródło:
PAP

Zakaz kupowania nieruchomości przez podmioty zagraniczne, których kraj prowadzi wojnę napastniczą i może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa - to wynika z ustawy, którą przyjął fiński parlament. W praktyce zakaz ma dotyczyć Rosjan i rosyjskich firm.

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Nie chcą sprzedawać nieruchomości Rosjanom. Jednogłośna decyzja

Źródło:
PAP

Urzędnicy USA i Ukrainy spotkali się w piątek w sprawie umowy dotyczącej zasobów mineralnych. Perspektywy przełomu w negocjacjach są jednak nikłe - podał Reuters. Podkreślił przy tym "antagonistyczną" atmosferę spotkania.

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Nowe żądania Waszyngtonu. "Negocjacje są niemal wrogie"

Źródło:
PAP

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się w Nowym Jorku na Manhattanie. To Piąta Aleja - wynika z najnowszego badania firmy doradczej Savills.

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

110 tysięcy za metr. To najdroższa ulica świata

Źródło:
PAP

W obliczu wysokich rachunków za prąd wiele osób zastanawia się, czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca. Wątpliwości mają związek między innymi z obowiązującą od trzech lat formą rozliczeń - net-billingiem. Zapytaliśmy ekspertów, czy inwestycja we własną energię ze słońca obecnie się opłaca.

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Czy fotowoltaika się opłaca? "Istnieje wiele pułapek"

Źródło:
tvn24.pl

Setki lotów w Pekinie odwołano z powodu silnych wiatrów. Zamknięto również liczne atrakcje turystyczne. Media przestrzegają, że osoby o wadze poniżej 50 kg mogą "zostać zdmuchnięte".

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Setki lotów w Pekinie odwołano przez wiatr

Źródło:
PAP

Kandydatki i kandydaci na prezydenta RP podczas piątkowej debaty w Końskich byli pytani między innymi, czy zgodziliby się na podwyżkę podatków w sytuacji narastającego zagrożenia bezpieczeństwa oraz czy podpisaliby ustawę o obniżce składki zdrowotnej. Trzecie pytanie dotyczyło zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw.

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Podwyżka podatków, obniżka składki. Odpowiedzi na debacie

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Kumulacja rośnie do 230 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia. Oto liczby, które wylosowano 11 kwietnia 2025 roku.

Wyniki losowania Eurojackpot

Wyniki losowania Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Irlandzka Komisja do spraw Ochrony Danych (DPC) wszczęła dochodzenie w sprawie wykorzystania danych osobowych użytkowników z Unii Europejskiej do trenowania modelu sztucznej inteligencji (AI) na kontrolowanej przez Elona Muska platformie X - ogłoszono w piątek w komunikacie.

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Gigant na celowniku. Wszczęto dochodzenie

Źródło:
PAP

- Jeśli zapadnie decyzja o unijnym zakazie eksportu polskiego drobiu z niektórych obszarów naszego kraju, to mówimy o gigantycznych stratach dla sektora drobiarskiego - ocenił przewodniczący Krajowej Federacji Hodowców Drobiu i Producentów Jaj Paweł Podstawka.

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Branża ostrzega: straty będą gigantyczne

Źródło:
PAP

Niektóre obszary w województwach: kujawsko-pomorskim, łódzkim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim zostaną objęte "środkami nadzwyczajnymi" w związku z ryzykiem rozprzestrzeniania się wirusa ptasiej grypy. Komisja Europejska zdecyduje o tym w przyszłym tygodniu - poinformowała rzeczniczka KE Eva Hrnczirzova.

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Bruksela wprowadzi w Polsce "środki nadzwyczajne"

Źródło:
PAP

Świąteczne wyjazdy mogą być tańsze - prognozują analitycy Refleksu. W przyszłym tygodniu średnie ceny litra benzyny 95 powinny się kształtować na poziomie 5,88-5,93 złotego, oleju napędowego 5,96-6,01 złotego, a autogazu - 3,07-3,10 złotego.

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Rachunki za paliwo mogą być niższe

Źródło:
PAP

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o rynku pracy i służbach zatrudnienia - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta RP. Regulacja zakłada reformę urzędów pracy, między innymi podniesienie zasiłku dla bezrobotnych i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji zawodowych.

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Zmiany w zasiłku dla bezrobotnych. Podpis prezydenta

Źródło:
PAP