Blisko 50 procent Polaków w wieku 18-35 lat martwi się o brak pieniędzy - wynika z badania UCE Research i platformy psychoterapii risify.pl, do którego dotarła "Rzeczpospolita".
"47,4 proc. ankietowanych w wieku 18–35 lat spośród listy kilkudziesięciu obaw wskazało brak pieniędzy" - czytamy w czwartkowej "Rzeczpospolitej", która powołuje się na wyniki badania UCE Research i platformy psychoterapii risify.pl.
Czego boją się Polacy?
Na drugim miejscu w tym zestawieniu znalazł się wzrost kosztów życia (27 proc.). Z kolei co czwarty badany martwi się o utratę pracy. Rosnących cen w sklepach boi się podobna grupa, także niemal identyczna wskazuje wysokie podatki - wynika z badania.
- Jest to odzwierciedleniem realnych wyzwań, z którymi borykają się młodzi Polacy. Wysoka inflacja w ubiegłym roku bez wątpienia miała znaczący wpływ na ich sytuację finansową, zmniejszając siłę nabywczą i podnosząc koszty życia. Ale nie jest to jedyny czynnik – wskazuje Patryk Rzepka, psycholog, jeden ze współautorów raportu platformy psychoterapii risify.pl, cytowany przez dziennik.
- Młodzi ludzie często dopiero zaczynają swoją karierę zawodową i mogą zarabiać stosunkowo niewiele, co utrudnia im oszczędzanie. Dodatkowo presja społeczna i konsumpcyjna, skłaniająca do wydawania sporej części dochodów na utrzymanie określonego stylu życia - wyjaśnia.
"Rz" zwraca uwagę, że dane dla całego społeczeństwa wypadły jednak inaczej, co pokazało niedawne badanie UCE Research.
"Polacy jako największą obawę wskazali w 43,3 proc. choroby najbliższych, z kolei anomalii pogodowych (upałów, gradobić, obfitych deszczów, powodzi) obawia się 41,7 proc. Choroby i utraty własnego zdrowia boi się 40,4 proc., a inflacji i utraty wartości pieniądza 37,3 proc. Na konflikt zbrojny na terenie Polski wskazało zaś 35,8 proc." - czytamy w dzienniku.
Źródło: "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock