Duży wyciek danych polskich obywateli. Co zrobić, by "spać spokojnie"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24
Piotr Konieczny z niebezpiecznik.pl o wycieku danych polskich obywateli
Piotr Konieczny z niebezpiecznik.pl o wycieku danych polskich obywateliTVN24
wideo 2/7
Ekspert o wycieku danych polskich obywateliTVN24

To nie jest wyciek z serwisu internetowego, tylko to są dane, które zostały zebrane z zainfekowanych komputerów osób, które zainstalowały złośliwą aplikacje - powiedział w programie "Wstajesz i wiesz" na antenie TVN24 Piotr Konieczny z serwisu Niebezpiecznik.pl. Według eksperta "spać spokojnie" mogą ci, którzy zadbali wcześniej o dwuetapową metodę uwierzytelniania hasła. Minister cyfryzacji przyznaje w czwartek, że doszło do ujawnienia "6 milionów rekordów".

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński w środę zamieścił wpis na Twitterze i poinformował o wycieku danych polskich obywateli. "Przedwczoraj w nocy w sieci pojawił się duży zbiór loginów i haseł polskich obywateli" - napisał Cieszyński. "Uruchomiliśmy proste narzędzie do sprawdzenia, czy Wasze dane znalazły się w tym wycieku. Zapraszam do korzystania z bezpiecznedane.gov.pl" - dodał minister.

Branżowy portal zaufanatrzeciastrona.pl poinformował natomiast już w poniedziałek o tym, że kilka milionów loginów i haseł z Polski wyciekło do sieci. "Mamy prawdopodobnie do czynienia z jednym z największych jednorazowych wycieków w historii polskiego internetu. Do sieci trafiły miliony loginów i haseł powiązanych z polskimi serwisami online oraz kontami Polek i Polaków na całym świecie" - czytamy.

Nowe narzędzie do sprawdzenia bezpieczeństwa danych

Minister cyfryzacji przyznał w czwartek, że doszło do ujawnienia "6 milionów rekordów". - Były tam informacje o loginach i hasłach do różnych serwisów - mówił. Dodał, że "dane najprawdopodobniej zostały wykradzione z komputerów ofiar" więc "nie ma reguły" co do stron, z jakich pochodziły. - Zostały później skompilowane w jeden zbiór, który został opublikowany w internecie - powiedział.

Cieszyński: uruchomiliśmy proste narzędzie do sprawdzenia, czy dane znalazły się w tym wycieku
Cieszyński: uruchomiliśmy proste narzędzie do sprawdzenia, czy dane znalazły się w tym wyciekuTVN24

Jak napisał minister na Twitterze: "Serwis został stworzony przez Centralny Ośrodek Informatyki od zera w niecałe 24 godziny. Wymagało to między innymi wykorzystania gotowych części już funkcjonujących usług. Wszystko wydarzyło się zgodnie z procedurami. Informacja o starcie wygenerowała spore obciążenie i niedostępność systemu w czasie, kiedy wgrywaliśmy poprawki". Cieszyński dodał: "System działa już stabilnie. W międzyczasie otrzymaliśmy informację o kolejnym wycieku - baza zostanie niedługo uzupełniona o te dane. Zapraszam raz jeszcze na https://bezpiecznedane.gov.pl".

Jak sprawdzić, czy jesteśmy ofiarą wycieku?

Piotr Konieczny pytany o to, czy wiemy dokładnie, które dane wyciekły odpowiedział: "tak, bo lista danych, które zostały ujawnione, jest dostępna". - Tam znajdują się adresy serwisów internetowych, loginy w postaci maila oraz hasła - powiedział.

- Istotne jest to, że ta lista to nie jest wyciek z serwisu internetowego takiego czy innego, tylko to są dane, które zostały zebrane z zainfekowanych komputerów, komputerów osób, które zainstalowały złośliwą aplikacje. Te dane są tymi, które wprowadzano do serwisów, aby zalogować się do konta - powiedział.

- Do wielu serwisów można ustawić dodatkowy poziom uwierzytelnienia. To tak zwane dwuskładnikowe uwierzytelnienie. W takim przypadku, nawet jeżeli podzielibyśmy się loginem i hasłem, a mielibyśmy dodatkowe logowanie za pomocy kodu wysyłanego SMS-em, kodu generowanego przez aplikacje, to nawet po wycieku tego loginu i hasła ktoś, kto czyta ten zapis nie zaloguje się na konto - tłumaczył.

Ekspert radzi, by tam, gdzie to możliwe, korzystać z dwuetapowej weryfikacjiShutterstock

Dodał jednak, że "mówimy w tym przypadku o atakujących drugiego sortu, ludziach, którzy patrzą na te wykradzione przygotowane przez te dane atakującego pierwszego sortu, który ma kontrolę nad komputerem".

Zwrócił uwagę, że istnieje wiele serwisów, dzięki którym można zweryfikować, czy nasze dane zostały ujawnione w internecie. - Tam też można sprawdzić, czy na tej liście dane każdego z nas się znajdują - mówił. Odniósł się też do rozwiązania zaproponowanego przez stronę rządową, w ramach którego możemy sprawdzić, czy nie padliśmy ofiarą wycieku za pomocą serwisu bezpiecznedane.gov.pl.

- Z jednej strony jest to plus, bo można się zweryfikować. Z drugiej strony trzeba zalogować się za pomocą Profilu Zaufanego, podobno po to, aby lepiej strona rządowa kontrolowała, kto ma dostęp do tych danych. Z drugiej strony jest to pewne zagrożenie dla prywatności, o którym warto pamiętać. Z trzeciej strony mamy tutaj dobre pytanie dla prawników. Strona rządowa przetwarza dane pochodzące z kradzieży, z wycieku i pozwala Polakom się wyszukiwać, a przy okazji prezentuje pierwsze trzy znaki hasła. Bardzo chciałbym poznać opinię, która stała za otwarciem tego serwisu. Do tej pory panowało przekonanie, że prawnie nie da się tego zrobić - powiedział.

Te osoby "mogą spać spokojnie"

Ekspert zalecił również kilka środków bezpieczeństwa w sieci. Stwierdził, że "to, co pozwala spać spokojnie to jest posiadanie dwuskładnikowego uwierzytelnienia, o którym już wspomniałem". - Warto zwrócić także uwagę na to, co na naszym komputerze instalujemy. Oczywiście, jeżeli korzystamy z systemu Windows, to obowiązkiem jest także korzystanie także z programu antywirusowego. Jest szansa, że on zadziała i uchroni nas przed infekcją i w konsekwencją kradzieżą danych - powiedział.

Zwrócił uwagę, że częstym błędem popełnianym przez internautów jest korzystanie z tego samego hasła w różnych serwisach. - Jeżeli jedno takie hasło zostanie opublikowane, to ktoś może sprawdzić, czy na przykład hasło do serwisu aukcyjnego jest takie samo, jak to do na przykład skrzynki mailowej. (...) Nikt nas jednak nie zapamięta na przykład 50 różnych haseł. Dlatego jest takie narzędzie, które nazywa się menadżer haseł, a tak naprawdę grupa darmowych aplikacji mobilnych, na komputery, systemy operacyjne. Bardzo polecam, aby każdy sobie taki menadżer haseł zainstalował - zalecał.

Autorka/Autor:mp/ams

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Ivanova Ksenia / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC