Komisarz Unii Europejskiej do spraw rolnictwa Janusz Wojciechowski ma przedstawić dzisiaj w Warszawie propozycje Brukseli dotyczące złagodzenia obowiązków nakładanych dla rolników. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, do których dotarł reporter TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski, będzie to odejście od obowiązkowości w czterech obszarach.
Jak tłumaczy Sokołowski, chodzi o odejście od obowiązkowości w czterech obszarach, tzw. norm GAEC (good agricultural and environmental conditions):
- GAEC 5 - wymagająca od rolników minimalizacji uprawy roli w celu zapobiegania erozji gleby;
- GAEC 6 - okrywa ochronna gleby - nałożenie na rolników obowiązku uprawy roślin okrywowych pomiędzy sezonami w celu ochrony gleby, wody i składników odżywczych. Ma to zmniejszyć zapotrzebowanie na środki chemiczne, takie jak nawozy;
- GAEC 7 - płodozmian - wymaganie od rolników uprawiania szeregu różnych rodzajów roślin na tym samym obszarze w ciągu kolejnych sezonów wegetacyjnych. Pomaga to w powrocie składników odżywczych do gleby bez użycia środków syntetycznych i zmniejsza zapotrzebowanie na chemiczne pestycydy;
- GAEC 8 - ugorowanie lub odłogowanie - norma wymagająca od rolników przeznaczenia co najmniej 4 procent gruntów rolnych na rzecz różnorodności biologicznej.
"W tych czterech obszarach KE zaproponuje odejście od systemu kar, który zostanie zastąpiony systemem nagród. Czyli rolnicy, którzy wypełnią normy środowiskowe dostaną dodatkowe benefity, a ci którzy nie wypełnią, nie zostaną ukarani" - informuje Sokołowski.
Wymienił także kolejne propozycje:
- dla gospodarstw poniżej 10 hektarów - całkowite zwolnienie z kontroli zgodności z GAEC i z karania za łamanie norm. Jest to o tyle istotne, że dotyczy 70 proc. rolników;
- powstanie nowego organu: "Obserwatorium kosztów produkcji, marż i praktyk handlowych", które ma analizować sytuację na rynku. Obserwatorium będzie składać się z przedstawicieli wszystkich sektorów łańcucha dostaw rolno-spożywczych, a także urzędników unijnych i krajowych.
Reporter TVN24 wskazał też, na co jeszcze zwrócić uwagę przy okazji konferencji Wojciechowskiego.
"Po jego ostatnich wypowiedziach medialnych, w których sugerował, że KE usuwa Zielony Ład z rolnictwa, KE odcięła się od słów swojego komisarza. KE podkreśla, że ciągle przywiązana jest do zasad Zielonego Ładu, który obowiązuje we wszystkich dziedzinach gospodarki, jest także istotnym elementem rolnictwa i wspomniane propozycje nie mają na celu odejścia od polityki klimatycznej, a jedynie złagodzenie pewnych aspektów upraw i ułatwienie dla pracy rolników" - przekazał Sokołowski.
Dodał, że "sam Wojciechowski działa już coraz bardziej na własną rękę", a "KE nie planowała publicznego ogłaszania tych propozycji". "To są rozwiązania przygotowane do dyskusji na poziomie ministrów rolnictwa oraz na szczyt UE w przyszłym tygodniu" - zaznaczył.
"Komisarz Wojciechowski jednak wyszedł przed szereg i najpierw samodzielnie ujawnił plany a teraz samodzielnie organizuje konferencję prasową" - zaznaczył Sokołowski.
"Alarm podnoszą już organizacje proekologiczne, zwracając uwagę, że rozwiązania takie jak ugorowanie lub okrywa ochronna gleby to mechanizmy wprowadzone, by chronić przed powodziami, pożarami i innymi coraz groźniejszymi zjawiskami klimatycznymi, a odejście od tych zasad tylko pogorszy sytuację" - poinformował reporter TVN24.
Źródło: TVN24