- Do tej pory z programu dobrowolnych odejść w Poczcie Polskiej skorzystało 2,4 tysiąca pracowników - przekazał w Sejmie wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski. Dodał, że sytuacja spółki, ze względu na generowane straty, pozostaje "bardzo zła".
Wiceminister aktywów państwowych Zbigniew Ziejewski, odpowiadając w piątek w Sejmie na pytania posłów, przypomniał, że program dobrowolnych odejść dla pracowników Poczty Polskiej obejmuje 8518 etatów.
Program dobrowolnych odejść
- Złożonych zostało prawie cztery tysiące ofert dobrowolnych odejść dla pracowników, z tego 2,4 tysiąca pracowników przyjęło te oferty - poinformował minister. - Trwają dalsze uzgodnienia ze związkami zawodowymi - dodał. Przekazał, że odbyło się już osiem spotkań.
Ziejewski wskazał, że na 26 lutego br. ustalono kolejne spotkanie ze związkami. Zaznaczył, że w ramach programu dobrowolnych odejść pracownicy otrzymają 12 pensji w zależności od stażu i wybranego wariantu rekompensaty. Minister ocenił ofertę jako "korzystną".
- Dla rządu jest to spółka o strategicznym znaczeniu - zapewnił. Dodał, że wynagrodzenia w Poczcie Polskiej w grudniu 2024 r. zostały podniesione o 11 proc.
"Bardzo zła" sytuacja Poczty Polskiej
Ziejewski dodał, że obecnie Poczta Polska skupia się "na poprawie wewnętrznej sprawności organizacji i stworzeniu nowej efektywnej struktury organizacyjnej".
- Zaplanowano przekazanie spółce w roku 2025 finansowania w ramach: po pierwsze rekompensaty za koszt netto obowiązku świadczenia obowiązku powszechnej usługi pocztowej za rok 2023 w kwocie 963 milionów złotych oraz refundacji kosztów inwestycyjnych poniesionych w latach 2020-2024 w kwocie do 100 milionów złotych. Po trzecie, w związku z usuwaniem skutków ubiegłorocznej powodzi - także 7 milionów złotych. Łączna kwota transferów finansowych planowanych w roku 2025 na rzecz Poczty Polskiej wyniesie 1,67 miliarda złotych - podał minister.
Jak ocenił Ziejewski, sytuacja finansowa spółki "nadal jest bardzo zła". "W 2023 r. strata Poczty Polskiej sięgnęła 745 milionów złotych, a strata w 2024 roku jest na poziomie 230 milionów złotych" - poinformował minister.
Ponad 60 tysięcy pracowników
Zgodnie z danymi przekazanymi PAP przez Pocztę Polską, największego operatora pocztowego na rynku krajowym, spółka zatrudnia obecnie około 62 tysięcy pracowników - w tym ponad 19,6 tys. listonoszy; ich liczba spadła o ok. 1,9 tys. wobec ubiegłego roku. Nieco ponad 67 proc. zatrudnionych stanowią mężczyźni, a niemal 56 proc. to listonosze miejscy.
"Średni wiek naszych listonoszy to prawie 47 lat, zaś średni staż pracy wynosi nieco ponad 16 lat" - poinformowała firma.
W Poczcie Polskie działa 68 związków zawodowych. Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa; jej sieć obejmuje 7,6 tys. placówek, filii i agencji pocztowych w całym kraju.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Karolis Kavolelis/Shutterstock