Inspekcja Handlowa w okresie od marca do września 2022 roku sprawdziła oznakowanie 220 modeli zabawek. W niemal jednej trzeciej modeli stwierdzono nieprawidłowości - podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
"8342 niebezpieczne zabawki zostały wycofane z obrotu i zniszczone. 22 wnioski Inspekcji Handlowej o wszczęcie postępowań administracyjnych do Prezesa UOKiK - ich efektem może być nałożenie kar" - napisano w raporcie opublikowanym przez UOKiK.
Inspektorzy sprawdzili producentów, sprzedawców hurtowych, a także sklepy detaliczne i wielkopowierzchniowe. Większość zabawek pochodziła z Chin.
Kontrolerzy sprawdzili, czy mają one m.in. prawidłową dokumentację techniczną, w tym deklarację zgodności; dane identyfikacyjne producenta lub importera; informacje identyfikujące zabawkę lub instrukcję w języku polskim.
Zabawki pod lupą Inspekcji Handlowej
Z raportu dowiadujemy się także, że na 220 modeli zabawek 68 miało nieprawidłowości (31 proc.), z czego w przypadku weryfikacji oznakowania odnotowano 18 proc. nieprawidłowości.
Jeśli chodzi o badania laboratoryjne, to w ich wyniku wykryto nieprawidłowości w przypadku 12 proc. zabawek (26 na 220 modeli) - "stwierdziliśmy w nich przekroczenie dopuszczalnego stężenia ftalanów".
"Najwięcej przypadków przekroczenia stężenia ftalanów to lalki wykonane z PCW oraz piłki" - napisano.
Dodano, że "odsetek zabawek zawierających szkodliwe związki chemiczne z roku na rok spada".
Czym są ftalany i dlaczego to ważne?
Jak wyjaśniono w raporcie, ftalany "służą do zmiękczania plastiku i nadają mu elastyczności". Dodano, że "nie mają zapachu ani smaku", a "ocena ich zawartości jest możliwa tylko w wyspecjalizowanych laboratoriach".
"W wysokim stężeniu są niebezpieczne dla zdrowia – mogą powodować zaburzenia płodności, grozić uszkodzeniem nerek lub wątroby, rozwojem astmy, a nawet nowotworów" - ostrzeżono.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock