Ceny rosną najszybciej od 2012 roku

[object Object]
Warzywa i owoce - cenowy raport (6.06.2019)tvn24
wideo 2/3

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2019 roku wzrosły w ujęciu rocznym o 2,6 procent i 0,3 procent w porównaniu z poprzednim miesiącem - podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny. Inflacja jest obecnie na najwyższym poziomie od listopada 2012 roku.

Ekonomiści szacowali, że ceny towarów i usług w czerwcu wzrosły rok do roku o 2,4 procent, zaś miesiąc do miesiąca wzrosły o 0,1 procent.

Obecnie inflacja w Polsce jest najwyższa od listopada 2012 roku. Wówczas wskaźnik wyniósł 2,8 procent. W grudniu 2012 roku było to 2,4 procent, czyli tyle, ile w maju 2019 roku.

Wzrost cen w czerwcu

Analitycy Pekao SA zwrócili uwagę, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w czerwcu 2019 roku wzrosły powyżej celu NBP (2,5 procent rok do roku) po raz pierwszy od listopada 2012 roku.

"Nasz scenariusz bazowy zakłada, że do końca przyszłego roku stopy procentowe pozostaną bez zmian" - dodają jednak. Podwyżki stóp procentowych są sposobem walki z inflacją.

"Nie wydaje mi się, by wpłynęło to (dane o inflacji - red.) na ocenę Rady Polityki Pieniężnej, jeżeli chodzi o perspektywy (podwyżek- red.) stóp procentowych - ocenił także Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Jak zauważył w komentarzu, piątkowe dana wskazują, że "mocniej niż zakładaliśmy" przyspieszył wzrost cen żywności. Według GUS ceny żywności i napojów bezalkoholowych były wyższe o 5,7 procent niż w czerwcu 2018 roku.

Alkohol i prąd

Zgodnie z prognozami Pekao SA "pod koniec 2019 roku inflacja może wzrosnąć w okolice 3 procent rok do roku", a ceny energii mogą "popchnąć inflację na jeszcze wyższe poziomy w roku 2020".

"W najbliższych miesiącach można spodziewać się stabilizacji inflacji w okolicach celu. Wyraźniejsze przyspieszenie zacznie się w listopadzie i na koniec roku inflacja zbliży się do 3 proc. W 2020 r. możliwe jest przejściowe przekroczenie 3,5 proc., w zależności od kształtowania się cen energii" - napisał Grzegorz Maliszewski.

Ponadto, zdaniem Marcina Czaplickiego z PKO BP, pod koniec roku, w grudniu i styczniu 2020 możemy zaobserwować gwałtowny wzrost inflacji przez różne czynniki, w tym opłaty za wywóz śmieci, podwyżkę akcyzy na alkohol i tytoń od 1 stycznia i przesunięty moment wdrażania Prawa wodnego.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości