Żyjemy byle do pierwszego. "Sytuacja jest niebezpieczna"

sxc.huNa co wydajemy pieniadze i ile nam zostaje?

Ponad 90 proc. podstawowych i najczęstszych wydatków Polacy pokrywają z comiesięcznych dochodów. Tylko co piąty Polak finansuje wakacje, remont, zakup sprzętu domowego czy naprawę samochodu z oszczędności lub pieniędzy otrzymanych w prezencie - wynika z badania przeprowadzonego przez Instytut Millward Brown na zlecenie Grupy KRUK. Okazuje się, że Polacy najchętniej kupują odzież, prezenty dla najbliższych i kosmetyki. Z kolei najmniej przyjemności sprawiają nam zakupy, na które zaciągamy kredyty.

Z badania wynika też, że dwie trzecie Polaków ocenia swoją sytuację finansową jako przeciętną. "Ich miesięczne dochody pokrywają się z wydatkami, co oznacza, że ta grupa nie gromadzi oszczędności. Zaledwie 13 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ich wydatki przewyższają zarobki. Natomiast 17 proc. badanych ocenia swoją sytuację finansową jako pozytywną. Oznacza to, że nie mają zaległości z płatnościami i udaje im się na bieżąco odkładać pieniądze na przyszłość" - czytamy.

Na co najwięcej?

Polacy najwięcej wydają na podstawowe potrzeby takie jak jedzenie czy ubrania. Na kolejny miejscu znalazły się podstawowe wydatki związane z domem, czyli czynsz, opłaty za ogrzewanie, prąd, wodę oraz gaz, a na trzecim comiesięczne rachunki za telefon, telewizję czy internet.

"Polacy pokrywają je w ponad 90 proc. z comiesięcznych dochodów takich jak pensja, emerytura lub wynajem mieszkania" - wynika z badania. - Patrząc na wyniki badania, można postawić tezę, że skoro zdecydowana większość podstawowych kosztów takich jak m.in. jedzenie, ubrania lub czynsz pokrywane są z regularnych dochodów, to każdy wydatek, który nas zaskoczy lub nie wpisuje się w comiesięczny, rutynowy plan, mocno odbija się na naszym domowym budżecie. Taka sytuacja jest niebezpieczna, ponieważ może prowadzić do zaległości w terminowej spłacie zobowiązań, a w dłuższej perspektywie do wpadnięcia w poważne długi - zaznacza Karolina Barańska z Grupy KRUK.

Na co najbardziej?

A na co Polacy lubią wydawać pieniądze? Okazuje się, że na stosunkowo małe, przynoszące bezpośrednią przyjemność wydatki, takie jak odzież, buty, prezenty dla najbliższych, hobby czy jedzenie.

"Dla kobiet najatrakcyjniejsze są zakupy odzieży, butów, biżuterii oraz związane z dbaniem o urodę. Mężczyźni natomiast najchętniej wydają pieniądze na elektronikę, a także zakupy związane z motoryzacją, sportem oraz używkami" - czytamy.

Badani odpowiedzieli również na pytania związane z opóźnieniami w spłacie zobowiązań. Co szósty-siódmy Polak potwierdził, że zdarzyło mu się mieć opóźnienie w spłacie należności. Ta odpowiedź była jednak zdecydowanie częściej wskazywana – aż w jednej trzeciej przypadków – przez osoby negatywnie oceniające swoją sytuację, pracujące dorywczo oraz bezrobotne.

Na co wydają Polacy?KRUK

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości