Z kraju

Zmiany w banku z "żubrem"

Z kraju

[object Object]
PZU i Polski Fundusz Rozwoju kupiły pakiet akcji Banku PekaoTVN24 BiS
wideo 2/3

Rebranding Banku Pekao SA powinien zakończyć się do końca 2017 roku - poinformował Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju. Dodał też, że wkrótce trzeba będzie uzupełnić funkcje w zarządzie banku w obszarze finansów i ryzyka.

- Rebranding (zmiana marki-red.) banku powinien zakończyć się w ciągu pół roku - powiedział Borys dziennikarzom.

9 czerwca bank zaprezentował nowy logotyp. Jego dominującym elementem jest napis "Bank Pekao". Po lewej stronie umieszczony jest czerwony żubr. Wykorzystanie tego symbolu do powrót do historycznego logotypu banku.

Żubr o podobnym kształcie, ale w innej kolorystyce był symbolem banku od 1998 roku, do 2012 roku.

Profesjonalna transformacja

- Jako akcjonariusz mogę powiedzieć, to, na co na pewno warto postawić - ale to są decyzje tutaj rady nadzorczej i zarządu - aby rzeczywiście teraz ta transformacja, czy ten taki okres przejściowy po stronie właścicielskiej, z perspektywy funkcjonowania organizacji Pekao SA, był jak najbardziej spokojny, profesjonalny - powiedział prezes PFR.

-Wkrótce trzeba będzie uzupełnić funkcje w zarządzie w obszarze finansów, ryzyka - więc warto, aby te decyzje możliwie szybko zapadły. Jak wiadomo, bank musi mieć tutaj właściwe kompetencje - mówił. Jak dodał, "pozytywnie postrzegamy w ogóle jakość kadry menedżerskiej w Pekao SA; warto zapewnić, że te zmiany będą jak najmniej odczuwalne z perspektywy banku". Przypomniał, że zgodnie z umowami, jakie zwarto z UniCredit, "moment finalizacji transakcji był momentem" odejścia z banku menedżerów włoskich. - W większości kwestii, były one uregulowane w naszych umowach inwestycyjnych. Generalnie umówiliśmy się, że menedżerowie ze strony UniCredit, po finalizacji transakcji, czyli po jej zamknięciu, opuszczą Pekao SA - zaznaczył. Z zastrzeżeniem, mówił, że kilka osób zostanie na okres przejściowy. - Ta grupa nie jest duża - około 40 menedżerów - patrząc przy skali Pekao SA. Te zmiany dotyczące zarządu nie są zaskoczeniem. Ale chciałem podziękować wszystkim włoskim menedżerom - dodał.

Prezes odwołany

Rada Nadzorcza Pekao SA 14 czerwca odwołała Luigiego Lovaglio z funkcji prezesa zarządu. Nie podano przyczyny odwołania. Tego samego dnia z pełnienia funkcji wiceprezesów zarządu banku zrezygnowali Diego Biondo (był odpowiedzialny za pion zarządzania ryzykiem) i Stefano Santini (odpowiadał za finanse). Tego samego dnia RN postanowiła, iż Michał Krupiński pełni funkcję wiceprezesa zarządu Pekao SA, kierującego pracami zarządu, a po uzyskaniu zgody KNF obejmie funkcję prezesa spółki. W ubiegłym tygodniu prezes PZU SA i szef rady nadzorczej Pekao SA Paweł Surówka pytany, kiedy poznamy cały zarząd, mówił: "Statut i zwyczaj w Pekao SA jest taki, że to prezes przedstawia radzie nadzorczej kandydatów na członków zarządu. Dla rady najważniejsze było, żeby Pekao miało prezesa, który przygotuje go do nowych wyzwań i szans jakie w nowej sytuacji pojawiają się przed bankiem. Teraz trzeba dać prezesowi czas i możliwość zapoznania się z członkami zarządu oraz kadry kierowniczej i zaproponowanie radzie nadzorczej najlepszych kandydatów. Spodziewam się, że te zmiany będą dokonywane w ciągu następnych tygodni".

Na początku czerwca PZU i Polski Fundusz Rozwoju sfinalizowały zakup 32,8 procent akcji Banku Pekao SA za łączną kwotę 10,6 mld zł. W ramach transakcji PZU nabył ok. 20 procent akcji, a PFR ok. 12,8 procent.

ZMIANY W PEKAO. CO TO OZNACZA DLA KLIENTÓW?

Jak zaznaczyło PZU w komunikacie, "to jedna z największych transakcji w sektorze bankowym w Europie w ostatnich latach". "Dzięki tej strategicznej inwestycji, PZU staje się największą grupą finansową w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej" - czytamy.

Przejęcie przez PZU pakietu akcji Pekao SA od włoskiego Unicredit to jeden z elementów zapowiadanej przez rząd "repolonizacji" sektora bankowego.

Autor: tol / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości