Minister aktywów państwowych Borys Budka ma przejąć od premiera Donalda Tuska nadzór nad trzema spółkami Skarbu Państwa. Chodzi o Agencję Rozwoju Przemysłu, Electromobility Poland i Polski Fundusz Rozwoju. Opublikowano projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Chodzi o projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu spółek, w których prawa z akcji Skarbu Państwa wykonuje Prezes Rady Ministrów lub inni członkowie Rady Ministrów, pełnomocnicy Rządu lub państwowe osoby prawne, w tym jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. Projekt w ubiegłym tygodniu został skierowany do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów - wynika z informacji zamieszczonych na stronach Rządowego Centrum Legislacji.
Borys Budka przejmie nadzór nad trzema spółkami Skarbu Państwa
Projekt ma na celu zmiany w zakresie organu wykonującego prawa z akcji Skarbu Państwa wobec spółek: Agencji Rozwoju Przemysłu S. A. z siedzibą w Warszawie, ElectroMobility Poland S. A. z siedzibą w Warszawie i Polskiego Funduszu Rozwoju S. A. z siedzibą w Warszawie.
"W obecnym stanie prawnym organem wykonującym prawa z akcji Skarbu Państwa wobec wskazanych spółek jest Prezes Rady Ministrów (premier Donald Tusk - red.). Wykreślenie spółek z wykazu spółek spowoduje, że wykonywanie prawa z akcji Skarbu Państwa, (...) będzie należeć do ministra właściwego do spraw aktywów państwowych" - wyjaśnili autorzy projektu w ocenie skutków regulacji dołączonej do projektu.
Jak dodano, wykonywanie praw z akcji Skarbu Państwa przez ministra aktywów państwowych Borysa Budkę "uzasadnione jest zakresem działania spółek".
Agencja Rozwoju Przemysłu ma wspierać rozwój polskich firm, finansując inwestycje i pomagając w procesach restrukturyzacyjnych. ARP S.A. należy do Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju. To zespół instytucji finansowych i doradczych dla przedsiębiorców, samorządów i osób prywatnych, inwestujących w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy kraju. Z kolei ElectroMobility Poland prowadzi prace nad stworzeniem polskiej marki samochodu elektrycznego Izera.
Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. "Termin wejścia w życie rozporządzenia wynika z konieczności właściwego wykonywania bieżącego nadzoru właścicielskiego nad spółkami z udziałem Skarbu Państwa, a zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie" - czytamy w uzasadnieniu.
Źródło: tvn24.pl