Ekspert: rząd skupił się na wydatkach społecznych. "Trzeba skądś pozyskać pieniądze"

Z kraju

Petru: Morawiecki to ekonomiczny hochsztaplertvn24
wideo 2/4

Polacy są bardzo przedsiębiorczym narodem, natomiast trzeba to wspierać - wskazał ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego dr Bartłomiej Biga. W jego ocenie rząd "w pierwszych dwóch latach skupił się na realizacji swojego programu społecznego, ale chyba nawet w kręgach rządowych dojrzało przekonanie, że aby realizować te programy społeczne trzeba skądś pozyskać pieniądze".

- Mam wrażenie, że rząd sam jest świadomy pewnych zaniedbań, jeśli chodzi o przedsiębiorców czy w ogóle o pewne bardziej łagodne traktowanie podatników - powiedział Biga.

Biga stwierdził, że na razie "mamy wiele deklaracji, niewiele faktycznych działań rządu". Niemniej jednak - według eksperta - "diagnozy, które prezentuje minister Morawiecki są niewątpliwie słuszne" i "wydaje się, dobrze odpowiadają na wyzwania polskiej gospodarki".

Konstytucja Biznesu

Zdaniem eksperta, działania, jakie rząd ma zamiar podejmować mogą być krokiem w dobrą stronę, ale potrzebna jest ich realizacja. Jak mówił, Konstytucja Biznesu to "pakiet bardzo wyczekiwany, potrzebny, który ma sprawić, że prowadzenie działalności gospodarczej będzie po prostu łatwiejsze".

Konstytucja Biznesu to pięć projektów ustaw: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej. Rząd przyjął pakiet 14 października.

Jednocześnie Biga zaznaczył, że "samo uchwalenie Konstytucji Biznesu nie wystarczy, ponieważ potrzebne są również inne zmiany w innych aktach prawnych, takich jak ordynacja podatkowa".

- Jeżeli chcemy mieć zasadę przyjaznej interpretacji przepisów podatkowych, to musimy coś zrobić z obowiązującą obecnie zasadą, że czynności prawne, które są sztuczne, czynności finansowe, które są sztuczne, mimo że nie są nielegalne, mogą spotkać się z sankcją - powiedział ekspert.

Według Bigi "wprowadzenie takiego wyłomu w postaci nowych regulacji, nawet przyjaznych dla przedsiębiorców, niekoniecznie zmieni ich rzeczywistość, jeżeli przepisy nie zostaną zmienione i urzędnicy nie będą pewni, co do tego, w którą stronę powinni interpretować tak różne regulacje".

Zmniejszenie obciążeń

Ekspert podkreślił również, że "duże nadzieje wszyscy wiążą ze zmniejszeniem obciążeń ZUS-owskich dla małych przedsiębiorców, startujących czy tych, którzy prowadzą działalność gospodarczą na niewielką skalę".

Jak tłumaczył: "dla takich osób te obciążenia, nie stricte podatkowe, ale właśnie ZUS-owskie są tym, co zniechęca albo wręcz nie pozwalają im się rozwinąć".

Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że projekt ustawy o tzw. małej działalności gospodarczej najprawdopodobniej trafi pod obrady Sejmu w pierwszym lub drugim tygodniu tego miesiąca. W związku z tym przedsiębiorcy mogliby płacić obniżone składki od początku 2019 r.

Innowacje dla firm

Biga zwrócił również uwagę na "wspólne działania ministra Morawieckiego i ministra Gowina, którzy chcą uczynić naszą gospodarkę bardziej innowacyjną". Ekspert zaznaczył, że to jest również potrzebne, ale przede wszystkim dla tych większych firm.

Chodzi o to, "żeby udało się naszym firmom awansować do ligi światowej, żebyśmy mieli silną polską markę albo kilka silnych polskich marek, znanych, rozpoznawalnych za granicą i w końcu przestali konkurować przede wszystkim niskimi kosztami pracy, a zaczęli konkurować jakością"- powiedział ekspert. - I żeby nasze produkty przynajmniej w pewnych obszarach były konkurencyjne i były prawdziwie innowacyjne- podsumował.

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock