Beata Daszyńska-Muzyczka żegna się z funkcją prezesa zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Premier Donald Tusk w czwartek odwołał ją z tego stanowiska. Pracę stracił także Jerzy Szmit, który został odwołany ze składu Rady Nadzorczej BGK.
Bank Gospodarstwa Krajowego przekazał w czwartkowym raporcie giełdowym, że premier Donald Tusk "odwołał z dniem 11 stycznia 2024 r. Beatę Daszyńską-Muzyczkę z funkcji Prezesa Zarządu BGK oraz Jerzego Szmita ze składu Rady Nadzorczej BGK".
Kim jest Beata Daszyńska-Muzyczka?
Beata Daszyńska-Muzyczka była prezesem zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego od 2016 roku. W lipcu 2023 roku Daszyńska-Muzyczka została ambasadorem - specjalnym przedstawicielem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do spraw Inicjatywy Trójmorza.
Jak czytamy na stronie BGK, Daszyńska-Muzyczka jest związana z sektorem bankowym od ponad 25 lat. W latach 1994-2016 pracowała w Banku Zachodnim WBK, obecnie Santander Bank Polska.
Podkreślono, że Daszyńska-Muzyczka jest pomysłodawczynią i inicjatorką powołania "najważniejszego przedsięwzięcia finansowego w Europie Środkowo-Wschodniej" - Funduszu Inicjatywy Trójmorza.
"Celem Funduszu jest rozwój infrastruktury w państwach regionu Trójmorza poprzez finansowanie projektów transportowych, energetycznych i cyfrowych, co będzie wspierać integrację i spójność gospodarczą całej UE" - czytamy.
Z kolei Jerzy Szmit to były podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.
Był senatorem VI kadencji oraz posłem na Sejm VII kadencji. Szmit startował też z list PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych. W okręgu numer 35, który obejmuje m.in. Olsztyn, zdobył 5281 głosów. Nie pozwoliło to mu na zdobycie mandatu. Jak możemy przeczytać na stronie Państwowej Komisji Wyborczej, Szmit jest członkiem Prawa i Sprawiedliwości.
W przeszłości pełnił też funkcję m.in. marszałka województwa warmińsko-mazurskiego.
O Banku Gospodarstwa Krajowego
Bank Gospodarstwa Krajowego jest polskim bankiem rozwoju. Stuprocentowym udziałowcem BGK jest Skarb Państwa. Bank wchodzi w skład Polskiego Funduszu Rozwoju. Jednym ze strategicznych zadań BGK jest wsparcie rozwoju polskich przedsiębiorstw zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.
Źródło: tvn24.pl