Apache dla Polski. "Umowa, która zmienia oblicze funkcjonowania armii"

Źródło:
PAP
Władysław Kosiniak-Kamysz o podpisaniu umowy na dostawę Apache
Władysław Kosiniak-Kamysz o podpisaniu umowy na dostawę Apache
wideo 2/4
Władysław Kosiniak-Kamysz o podpisaniu umowy na dostawę Apache

Szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz podpisał umowę na dostawę 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache z pakietem logistycznym i szkoleniowym dla Wojska Polskiego. Maszyny trafią do 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Kontrakt został podpisany w Inowrocławiu, gdzie stacjonuje 1. Brygada Lotnictwa Wojsk Lądowych, która zostanie wyposażona w AH-64. Podpisanie umowy na 96 maszyn uczyni z Polski największego po USA użytkownika tego śmigłowca.

Oprócz dostawy śmigłowców kontrakt zawiera pakiet logistyczny, przewiduje dostawy sprzętu do obsługi śmigłowców, wsparcie techniczne i szkoleniowe, w tym szkolenie załóg i personelu naziemnego, dostawy symulatorów, amunicji i części zamiennych.

"Przełomowa umowa"

- To przełomowa umowa. Umowa, która zmienia oblicze lotnictwa, sił powietrznych. Zmienia oblicze funkcjonowania polskiej armii - powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz.

- Dzisiaj wykonujemy krok milowy w transformacji i wyposażeniu wojska w najnowocześniejsze śmigłowce szturmowe AH-64E Apache w najnowocześniejszej wersji - mówił.

Jak dodał, koszt zakupu 96 śmigłowców to około 10 miliardów dolarów.

Zakup nowych śmigłowców uderzeniowych był planowany od kilkunastu lat, by zastąpić przestarzałe, pozbawione precyzyjnej amunicji Mi-24 skonstruowane w ZSRR. Dialog techniczny prowadzono z firmami z Europy - należące do włoskiego koncernu Leonardo zakłady PZL Świdnik ze śmigłowcem T129 i Airbus Helicopters z Tigerem.

Ostatecznie w programie Kruk starły się dwie firmy z USA - Boeing oferujący AH-64E Apache Guardian, będący w uzbrojeniu amerykańskich wojsk lądowych, i Bell, który proponował lżejszą maszynę AH-1Z Viper, używaną przez piechotę morską. W 2016 r. MON mówiło o zakupie 32 śmigłowców. We wrześniu 2022 resort wybrał AH-64, wysyłając zapytanie ofertowe do amerykańskiej administracji.

Śmigłowce Apache

AH-64 (AH to skrót od Attack Helicopter) powstał w programie następcy śmigłowca Bell AH-1 Cobra. Oblatany w 1984 r. do armii trafił w 1986. Załoga składa się z dwóch osób w układzie tandemu. Śmigłowiec ma blisko 15 m długości, jego masa własna to ponad 5 ton, a maksymalna masa z paliwem i uzbrojeniem - 10,4 tony. Uzbrojenie składa się z działka 30 mm mogącego wystrzelić do 650 pocisków na minutę, pocisków Hellfire i rakiet.

Nowością wprowadzoną w AH-64 był nahełmowy wyświetlacz, który nie tylko pokazywał parametry lotu, ale i sprzęgał działko z ruchami głowy pilota. Poza USA Apache został wybrany m.in. przez Wielką Brytanię, Izrael, Holandię, Japonię, Koreę Południową, Tajwan, Kuwejt i Australię.

Apache jest uważany za śmigłowiec o ogromnych możliwościach, ale także drogi w zakupie i utrzymaniu ze względu na rozbudowaną logistykę, dlatego nie brak opinii, że 96 sztuk to jak na polskie potrzeby i możliwości liczba przesadzona. Według poprzedniego kierownictwa MON część kosztów miałaby być pokrywana spoza budżetu, jak wprowadzony ustawą o obronie ojczyzny Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Aqeela_Image/Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Jastrzębia polityka pana Glapińskiego nie ułatwia Polsce realizacji tego ambitnego zadania, jakim jest jeden z największych wzrostów gospodarczych w Europie - ocenił premier Donald Tusk na wtorkowej konferencji prasowej po posiedzeniu rządu. - Na pewno bardzo by pomogło, gdyby pan prezes Glapiński pomyślał życzliwiej o Polsce i o naszych polskich potrzebach - dodał.

"Na pewno bardzo by pomogło, gdyby prezes Glapiński pomyślał życzliwiej o Polsce"

"Na pewno bardzo by pomogło, gdyby prezes Glapiński pomyślał życzliwiej o Polsce"

Źródło:
TVN24

W trakcie igrzysk olimpijskich Polacy zdobyli łącznie 10 medali, z czego jeden złoty. Początkowo, to właśnie złoci medaliści mieli otrzymać nagrody główne w postaci mieszkania. Sponsor reprezentacji postanowił jednak docenić także trzy srebrne medalistki. Mieszkania od Profbudu zostaną przekazane również wicemistrzyniom olimpijskim: Klaudii Zwolińskiej (kajakarstwo górskie), Julii Szeremecie (boks) oraz Darii Pikulik (kolarstwo torowe).

Własne M dla polskich medalistek. Jakie mieszkania dla sportsmenek

Własne M dla polskich medalistek. Jakie mieszkania dla sportsmenek

Źródło:
tvn24.pl

Liczba zawartych umów o dzieło w I półroczu 2024 roku była historycznie niskie, jak na tą część roku - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. - To najmniejsza liczba zgłoszonych umów o dzieło - podkreślił rzecznik ZUS Paweł Żebrowski. Odnotowano natomiast wzrost liczby umów o dzieło zawieranych z cudzoziemcami.

Ten rodzaj zatrudnienia w odwrocie. "Najmniej umów od początku funkcjonowania rejestru"

Ten rodzaj zatrudnienia w odwrocie. "Najmniej umów od początku funkcjonowania rejestru"

Źródło:
PAP

Oszuści nie ustępują w tworzeniu nowych metod kradzieży pieniędzy w sieci - przestrzega Urząd Komisji Nadzoru Finansowego. I ostrzega przed coraz bardziej przebiegłymi sposobami. Fałszerze nie odpuszczają nawet samemu urzędowi. "W lipcu przestępcy przygotowali strony podszywające się pod UKNF. Ofiary informowali o rzekomej konieczności przejścia procesu "przeciwdziałania praniu pieniędzy" - przestrzega urząd. Oto przegląd lipcowych metod, którymi chciano okraść internautów.

Oszuści internetowi w natarciu. Najgroźniejsze i najnowsze kampanie

Oszuści internetowi w natarciu. Najgroźniejsze i najnowsze kampanie

Źródło:
tvn24.pl

Pojawia się problem ze strony ZUS-u, który donosi, że 1 stycznia 2025 roku nie zdoła wdrożyć systemu informatycznego, umożliwiającego zarządzanie niższą składką zdrowotną - przekazał Ryszard Petru. Zapowiedział, że najbliższe dni "mają być poświęcone na wypracowanie porozumienia w tej sprawie". W koalicji jest kilka koncepcji zmian w składce zdrowotnej.

Problem ze zmianą składki zdrowotnej. Petru: ZUS się nie wyrobi

Problem ze zmianą składki zdrowotnej. Petru: ZUS się nie wyrobi

Źródło:
PAP

Fińskie władze nie potwierdzają informacji przekazanej przez Pekin, jakoby chiński kontenerowiec NewNew Polar Bear pływający pod banderą Hongkongu, uszkodził w 2023 gazociąg na Morzu Bałtyckim "przez przypadek". W poniedziałek hongkoński dziennik "South China Morning Post" podał, powołując się na dokumenty władz w Pekinie, że kontenerowiec NewNew Polar Bear uszkodził gazociąg Balticonnector jesienią ubiegłego roku "przypadkowo", a do zdarzenia doszło w warunkach silnego sztormu na morzu. Frachtowiec, mający ok. 170 m długości, wykonywał wówczas rejs z Królewca do Petersburga, w ramach tzw. chińskiego szlaku północnego.

Media: Chiny przyznają, że to ich statek uszkodził gazociąg na Bałtyku

Media: Chiny przyznają, że to ich statek uszkodził gazociąg na Bałtyku

Źródło:
PAP

Ceny w sklepach rosną z miesiąca na miesiąc. W lipcu były one już średnio 3,9 proc. wyższe niż przed rokiem - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita". - Rosnąca inflacja, odmrożenie VAT, okres szkolno-świąteczny przypuszczalnie nie wyhamują tego trendu - ocenia cytowany przez dziennik ekspert.

Ceny w sklepach coraz wyższe. Promocje ratują portfele

Ceny w sklepach coraz wyższe. Promocje ratują portfele

Źródło:
"Rzeczpospolita"

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają po 5-dniowej serii spadków. Inwestorzy oceniają prawdopodobną eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie i oznaki słabnącego popytu na ropę na świecie - podają maklerzy. Na rynkach widać także oznaki słabszego zapotrzebowania na ropę, co skłoniło kraje OPEC do obniżenia prognoz popytu na 2024 i 2025 r.

Na rynku ropy odwrót po pięciu dniach wzrostów

Na rynku ropy odwrót po pięciu dniach wzrostów

Źródło:
PAP

W mocno spolaryzowanej kampanii wyborczej w USA kandydaci na prezydenta zgłosili swoje poparcie dla pomysłu zniesienia podatku od napiwków - donosi BBC. Jak szacuje think tank Tax Foundation budżet państwa straci na zmianach 107 miliardów dolarów w ciągu dekady.

W tej jednej sprawie się zgadzają. Harris i Trump chcą zlikwidować podatek dla milionów

W tej jednej sprawie się zgadzają. Harris i Trump chcą zlikwidować podatek dla milionów

Źródło:
BBC

To latem okazuje się, które miasta mogą poszczycić się największym zainteresowaniem turystów. Do tych najbardziej zatłoczonych należy Dubrownik. Zgodnie z najnowszym badaniem na jednego mieszkańca przypada tam aż 36 turystów.

To najbardziej zatłoczone miasta tego lata w Europie

To najbardziej zatłoczone miasta tego lata w Europie

Źródło:
PAP

Poruszenie i mobilizację włoskich władz na południu kraju wywołały nieoficjalne doniesienia o tym, że Madonna chce tam zorganizować urodzinowe "megaparty" z okazji 66. urodzin. W związku z tym prefekt Neapolu zwołał specjalne posiedzenie komitetu w sprawie wdrożenia niezbędnych środków bezpieczeństwa. 

Mobilizacja we Włoszech. Władze szykują się na wizytę gwiazdy

Mobilizacja we Włoszech. Władze szykują się na wizytę gwiazdy

Źródło:
PAP

W ministerstwie rolnictwa powstanie nowa grupa ekspercka i nowy departament. Jak zapowiedział Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, będzie poświęcony przetwórstwu i handlowi. Według szefa resortu rolnictwa obecnie za mało uwagi poświęca się przemysłowi spożywczemu i jego problemom. W gronie ekspertów mają się znaleźć prezesi i przedstawiciele takich firm jak Mlekovita, Bakalland, Dawtona czy Colian.

Prezesi czołowych firm spożywczych będą doradzać ministrowi

Prezesi czołowych firm spożywczych będą doradzać ministrowi

Źródło:
PAP

- Ponad 70 procent polskich konsumentów uważa Biedronkę za najtańszą sieć. Musimy ich oczywiście utwierdzać w tym przekonaniu, ale dlaczego mielibyśmy rozpoczynać jakąś wojnę - mówił na łamach "Pulsu Biznesu" prezes Biedronki Luis Araújo. W rozmowie podkreślił, że Biedronka "zrobi wszystko", by nie przegrać trwającej rywalizacji cenowej.

Prezes Biedronki: na pewno nie my rozpoczęliśmy wojnę cenową

Prezes Biedronki: na pewno nie my rozpoczęliśmy wojnę cenową

Źródło:
Puls Biznesu, Komisja Etyki Reklamy

- Zwrócimy się do Centralnego Biura Antykorupcyjnego o zbadanie sprawy programu kredytu mieszkaniowego "Kredyt na start" - zapowiedział w poniedziałek lider Konfederacji Krzysztof Bosak. Jego zdaniem, należy sprawdzić, czy "branża deweloperska i sektor bankowy nie miały w tej kwestii nieautoryzowanych kontaktów z rządem".

"Zwrócimy się do CBA". Rośnie napięcie wokół programu mieszkaniowego

"Zwrócimy się do CBA". Rośnie napięcie wokół programu mieszkaniowego

Źródło:
PAP

Google poinformowało w poniedziałek, że całkowicie wyłącza konta AdSense w Rosji. Spółka wyjaśniła, że nie będzie mogła już dokonywać płatności na rzecz użytkowników jej usług reklamowych w tym kraju.

Rosjanie będą musieli pożegnać się z ważną usługą Google

Rosjanie będą musieli pożegnać się z ważną usługą Google

Źródło:
Reuters

W 2023 roku w ramach bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w Polsce największy udział miały amerykańskie i niemieckie firmy - wynika z poniedziałkowej publikacji firmy konsultacyjnej EY. Na dalszych miejscach znalazła się Wielka Brytania i Francja.

Zagraniczne inwestycje w Polsce. Lekki spadek, ale więcej miejsc pracy

Zagraniczne inwestycje w Polsce. Lekki spadek, ale więcej miejsc pracy

Źródło:
PAP

Serbowie tłumnie wyszli na ulice po przywróceniu licencji brytyjsko-australijskiej spółce górniczej Rio Tinto na wydobycie litu. Jest to jedno z największych złóż w Europie - donosi BBC. Surowiec ten wykorzystywany jest między innymi do produkcji akumulatorów do samochodów elektrycznych. Aktywiści twierdzą, że kopalnia spowoduje nieodwracalne zniszczenia środowiska. Kilku z nich po weekendowych protestach trafiło do aresztu.

"Rio Tinto, wynoś się z Serbii". Boją się o środowisko, nie chcą kopalni litu

"Rio Tinto, wynoś się z Serbii". Boją się o środowisko, nie chcą kopalni litu

Źródło:
BBC, PAP

Ministerstwo Finansów pracuje nad nowelizacją przepisów, która ma umożliwić zwolnienie z podatku dochodowego CIT wszystkich organizacji pozarządowych. Zwolnieniem mają zostać objęte także zapomogi otrzymywane z uwagi na trudną sytuację materialną. Zmiany mają także uszczelnić opodatkowanie fundacji rodzinnych.

Organizacje pozarządowe bez podatku. Jest projekt

Organizacje pozarządowe bez podatku. Jest projekt

Źródło:
PAP

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ma być kluczowy dla kwestii kredytów opartych o WIBOR - ocenia w raporcie firma Grant Thornton. Przed oblicze Trybunału trafiły pierwsze pytania prejudycjalne dotyczące stawki WIBOR i jej stosowania w umowach kredytów hipotecznych, wystosowane przez Sąd Okręgowy w Częstochowie. Jak podkreśla Grant Thorton, na razie statystyki są w zdecydowanej mierze na korzyść banków. Wyrok TSUE mógłby zmienić sytuację diametralnie.

W oczekiwaniu na wyrok TSUE dla kredytów opartych o WIBOR. Obecnie w sądach wygrywają banki

W oczekiwaniu na wyrok TSUE dla kredytów opartych o WIBOR. Obecnie w sądach wygrywają banki

Źródło:
PAP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wysyła do rodziców pisma informujące o nowym programie "Aktywny Rodzic". Od 1 października tego roku będzie można składać wnioski o świadczenie.

ZUS wysyła pisma do rodziców

ZUS wysyła pisma do rodziców

Źródło:
tvn24.pl

Rosja, pomimo nałożonych na nią sankcji na wwożenie do swojego kraju dolarów i euro, i tak znalazła sposób na przywóz tych walut - donosi Reuters. Od 2022 roku trafiło do kraju około 2,3 miliardy dolarów. "Wielu Rosjan chce kupować dewizy w gotówce w celu wyjazdu za granicę lub jako formę przechowywania domowych oszczędności" - wyjaśnia agencja.

Jak Rosja obchodzi sankcje. "2,3 miliarda dolarów w gotówce"

Jak Rosja obchodzi sankcje. "2,3 miliarda dolarów w gotówce"

Źródło:
PAP

W tym roku tak zwane czternaste emerytury trafią do seniorów we wrześniu. Ale niektórzy otrzymają je wcześniej, bo pod koniec tego miesiąca - przekazał rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. "Czternastkę" w tym roku otrzyma prawie dziewięć milionów emerytów i rencistów.

Wypłata "czternastek" coraz bliżej. ZUS podaje terminy

Wypłata "czternastek" coraz bliżej. ZUS podaje terminy

Źródło:
PAP

Esprit sprzedał prawa do swojej europejskiej marki brytyjskiej grupie inwestycyjnej Alteri - podaje branżowy portal retaildetail.eu. Nie uchroni to jednak ani pracowników przed zwolnieniami, ani sklepów przed zamknięciami.

Esprit znalazł kupca. Wiadomo, co z pracownikami i sklepami

Esprit znalazł kupca. Wiadomo, co z pracownikami i sklepami

Źródło:
retaildetail.eu, tvn24.pl

Polsko-niemieckie przejście graniczne Rosówek-Rosow zostało czasowo zamknięte dla ruchu samochodowego. Powodem jest remont odcinka drogi federalnej B2 w Niemczech, który ma potrwać do 27 października.

Przejście graniczne z Niemcami zamknięte dla samochodów

Przejście graniczne z Niemcami zamknięte dla samochodów

Źródło:
PAP

Miało być tanio i ekologicznie. Włodarze Paryża i MKOL zapowiadali duże zmiany w organizacji igrzysk, ale planowany budżet został już przekroczony o ponad 100 proc. Do tego sportowcy narzekają na niewygody, a turystów jest mniej, niż w poprzednich latach.

IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

IO: Paryż miał uczyć się na błędach poprzedników. "To nie są igrzyska, jakie nam obiecano"

Źródło:
tvn24.pl