Z kraju

Andrzej Duda podpisał, choć nie popierał podnoszenia podatków najbogatszym

Z kraju

ShutterstockNa podwyżce kwoty wolnej stracą najbogatsi

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, która podwyższa kwotę wolną od podatku do 6600 zł dla najuboższych, a jednocześnie pozbawia tego zwolnienia osoby, które zarabiają rocznie powyżej 127 tys. złotych. Grupa ok. 650 tys. osób odda więc od 2017 r. fiskusowi więcej. A to oznacza złamanie obietnic wyborczych, jakie Duda składał w ubiegłym roku.

We wtorek Sejm uchwalił ustawę wprowadzająca zmiany w kwocie wolnej od podatku. Niedługo później została ona podpisana przez prezydenta. Zmiany w prawie oznaczają, że zostaną podniesione daniny dla osób zarabiających najwięcej. Tymczasem jeszcze przed objęciem urzędu Andrzej Duda deklarował, że nie opowiada się za podwyższaniem podatków dla najbogatszych.

- Nie jestem zwolennikiem podnoszenia podatków najlepiej zarabiającym. Jestem zwolennikiem stworzenia mechanizmów, które zmotywują najlepiej zarabiających Polaków do tego, by inwestowali swoje pieniądze w kraju, a nie szukali rozwiązań z gatunku tzw. „optymalizacji podatkowej”, czyli lokowania środków w „rajach podatkowych”. Jestem natomiast orędownikiem skutecznego opodatkowania dużych instytucji finansowych oraz sieci handlowych - zapewniał Andrzej Duda.

Kto straci na zmianie kwoty?

Osoby zarabiające rocznie do 6,6 tys. zł nie zapłacą podatku w ogóle. W przypadku dochodów od 6,6 tys. zł do 11 tys. zł kwota wolna będzie się stopniowo zmniejszać, a dla dochodów od 11 tys. zł do 85 tys. 528 zł rocznie wyniesie ona tyle, co obecnie, czyli 3091 zł. Dla osób o dochodach powyżej 85 tys. 528 zł rocznie, kwota wolna będzie ulegać stopniowemu zmniejszeniu, zaś podatnicy zarabiający więcej niż 127 tys. zł nie będą mieli kwoty wolnej w ogóle.

Zmiany w kwocie wolnej od podatkutvn24

W praktyce oznacza to, że podwyżka podatku dotknie tych, którzy zarabiają powyżej 7127 zł brutto miesięcznie. To grupa ok. 650 tys. osób.

Przykładowo, osoba, która zarabia 10 tys. zł, zapłaci miesięcznie o 36,93 zł większą daninę. Z kolei kwoty wolnej od podatku nie będą mieć w ogóle ci, którzy dostają pensję o minimalnej wartości 10,5 tysiąca zł miesięcznie.

Sejm: kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie do 6,6 tys. zł

Sejm: kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie do 6,6 tys. zł
Sejm: kwota wolna od podatku dla najmniej zarabiających wzrośnie do 6,6 tys. złtvn24

Autor: PMB//ms / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości