Popularna sieć z zabawkami na zakręcie. Ale sklepy w Polsce nadal będą działać

TVN24 Biznes

Afery, narkotyki, hazard. Sportowcy, którzy zostali bankrutamitvn24bis.pl
wideo 2/3

Firma Toys "R" Us złożyła wniosek o upadłość w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie. Amerykańska sieć posiada około 1600 sklepów w 36 krajach na świecie, w tym kilkanaście w Polsce. Oddziały w Europie nie są na razie zagrożone. "Pracujemy tak samo, jak do tej pory skupiając się na przygotowaniach do zbliżającego się sezonu gwiazdkowego." - podkreśla dyrektor polskiego Toys "R" Us.

Toys "R" Us było niegdyś dominującym graczem na amerykańskim rynku zabawek, ale obecnie przegrało rywalizację z silną konkurencją, zwłaszcza ze strony Amazona.

Co dalej

Wniosek o upadłość rzuca cień na przyszłość blisko 64 tysięcy pracowników zatrudnionych w około 1600 sklepów na całym świecie. Firma ma swoje sklepy również w Polsce, między innymi w Warszawie, Łodzi, Zabrzu, Krakowie, Szczecinie, Poznaniu.

BBC zwraca jednak uwagę, że postępowanie upadłościowe nie obejmuje rynku w Europie, dlatego nie należy spodziewać się bezpośredniego wpływu z tego tytułu na sklepy na Starym Kontynencie.

Upadłość dotyczy bowiem spółki amerykańskiej.

Ponadto, przedstawiciele Toys "R" Us zapewnili, że większość punktów na całym świecie jest rentownych i nadal działa normalnie. Jednocześnie podkreślając, że firma chce mocniej postawić na sprzedaż zabawek w internecie.

Polskie sklepy

"Proces restrukturyzacji ma na celu zwiększenie elastyczności finansowej firmy do celów inwestycji i dalszego rozwoju. W wyniku tego procesu spółka nie planuje zamykać żadnego sklepu, a na swoją działalność operacyjną otrzyma dodatkowe finansowanie o wartości ponad 3,0 mld USD" - pisze w oświadczeniu Magdalena Dąbrowska z Toys "R" Us Poland.

"Chcemy z całą mocą pokreślić, że sytuacja Toys"R"Us Poland jest stabilna – wyjaśnia Wojciech Czernek, dyrektor zarządzający Toys"R"Us w Polsce .

Jak wynika z oświadczenia, sytuacja zza oceanu nie dotknie polskich sklepów. "Polska spółka nie podlega procedurze ogłoszonej w USA. Pracujemy tak samo, jak do tej pory skupiając się na przygotowaniach do zbliżającego się sezonu gwiazdkowego oraz na zrealizowaniu wyniku, jaki firma założyła sobie na ten rok. Pracujemy również nad długofalową strategią firmy uwzględniającą kolejne otwarcia sklepów stacjonarnych oraz dalszy rozwój sklepu internetowego" - mówił Czernerk, cytowany w stanowisku firmy.

Rynek zabawek

GlobalData Retail szacuje, że w 2016 roku około 13,7 proc. wszystkich zabawek zostało sprzedanych w internecie, podczas gdy pięć lat temu było to zaledwie 6,5 proc. - W minionym dziesięcioleciu nastąpiła dramatyczna zmiana na rynku zabawek, nowe kanały, zwiększona konkurencja i noweg technologie, które mają szkodliwy wpływ na tradycyjne sklepy z zabawkami. Niestety, Toys "R" Us nie odpowiedział skutecznie na wyzwania - powiedział w rozmowie z BBC Neil Saunders, dyrektor zarządzający GlobalData Retail.

Gary Grant, założyciel brytyjskiej sieci sklepów z zabawkami Entertainer, dodatkowo zwrócił uwagę na zmieniające się nawyki konsumentów.

O firmie

Toys "R" Us jest międzynarodową firmą specjalizującą się w sprzedaży zabawek oraz produktów dla dzieci i młodzieży. Historia marki rozpoczyna się w 1948 roku, kiedy to został otwarty Children’s Bargain Town.

Centrala firmy znajduje się w Wayne, w New Jersey.

W ofercie sklepu znajdują się między innymi: zabawki, sprzęt sportowy, multimedia, elektronikę oraz książki.

Reuters przypomina, że to niepierwszy wniosek o upadłość złożony w tym roku przez duże sieci handlowe. Wcześniej zrobiły to między innymi Perfumania, Payless Holdings, BCBG Max Azria Global Holdings, czy rue21.

Autor: mb/gry/ms / Źródło: BBC, tvn24bis.pl, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock