Najbliższe posiedzenie sejmowej Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) w sprawie wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego zaplanowane jest na 24 lipca - poinformował przewodniczący komisji Zdzisław Gawlik z PO. Komisja nie otrzymała jeszcze odpowiedzi Adama Glapińskiego na wniosek i nie ustaliła, czy go odebrał.
- Dzieje się sporo w tej sprawie. To jest komisja o charakterze zamkniętym, więc po pierwsze muszę ustalić, o czym będę mógł informować i w jaki sposób. Na przyszłym posiedzeniu Sejmu, w środę 24 lipca, odbędzie się posiedzenie Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Nie będzie na nim przesłuchania świadków. Jest czas na zajęcie stanowiska (przez prezesa NBP - red.) i dopiero będziemy ustalać procedurę pracy na kolejnym posiedzeniu, jak przyjmiemy, że ta ścieżka, której czas jest pozostawiony wskazanemu, czyli panu Glapińskiemu, została wyczerpana - powiedział PAP Biznes Gawlik.
Wstępny wniosek o Trybunał Stanu
Marszałek Sejmu Szymon Hołownia skierował pod koniec maja wstępny wniosek o TS dla prezesa NBP Adama Glapińskiego do procedowania przez Komisję Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Po otrzymaniu wniosku przewodniczący Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej przesyła niezwłocznie osobie objętej wnioskiem odpis wstępnego wniosku, informując ją o prawie do złożenia pisemnych wyjaśnień w terminie 30 dni od dnia jego otrzymania. Komisja wysłała wniosek 28 maja.
Gawlik poinformował w czwartek, że komisja jeszcze nie otrzymała od prezesa NBP odpowiedzi. Dopytywany, czy upłynął termin na przesłanie przez Glapińskiego wyjaśnień, Gawlik powiedział: "Po pierwsze, żeby przysłał, to musi chcieć odebrać. Czy otworzył kopertę - nie wiem".
- Będę mówił o technikaliach wtedy, jak będzie wszystko czarno na białym. Powiemy co się wydarzyło i co się stało. Nie będę mówił o szczegółach (...) na etapie zawiadomień, żeby nie wyposażać nikogo w narzędzia - dodał.
Prezes NBP przed Trybunałem Stanu. Jaka jest procedura?
Komisja, po przeprowadzeniu postępowania (w planach jest m.in. przesłuchanie 50 lub więcej świadków), przedstawia Sejmowi sprawozdanie z prac wraz z wnioskiem o pociągnięcie do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu lub o umorzenie postępowania.
Uchwała Sejmu o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu powoduje zawieszenie w czynnościach osoby, której dotyczy.
Uchwałę o pociągnięciu do odpowiedzialności przed Trybunałem Stanu m.in. prezesa Narodowego Banku Polskiego Sejm podejmuje bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy (230) ustawowej liczby posłów.
Koalicja Obywatelska, Trzecia Droga (PSL oraz Polska 250) oraz Lewica - mają w Sejmie łącznie 246 mandatów.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Radek Pietruszka/PAP