100 dni w MIB: mamy Narodowy Program Budowy Mieszkań

Z kraju

TVN24BiSMamy gotowy projekt ustawy - poinformował minister

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ma gotowy projekt ustawy dotyczący Narodowego Programu Budowy Mieszkań - poinformował podczas konferencji prasowej podsumowującej 100 dni rządu minister Andrzej Adamczyk. Środki na jego realizację zostaną zabezpieczone w budżecie na rok 2017.

W piątek w Warszawie kierownictwo resortu infrastruktury przedstawiło na konferencji prasowej działania, jakie zostały zrealizowane w ciągu 100 dni urzędowania.

Trwa modyfikacja

Minister Adamczyk oprócz tematów związanych z infrastrukturą drogową i transportem podniósł kwestię działań resortu w budownictwie mieszkaniowym. - Narodowy Program Budowy Mieszkań był przygotowany już przed trzema laty. Mamy gotowy projekt ustawy - poinformował minister. Dodał, że jest on obecnie modyfikowany. Ministerstwo przeprowadza "kwerendę jaka jest dostępność tych nieruchomości, będących w zasobach Skarbu Państwa, na których można realizować inwestycje mieszkaniowe". Zdaniem wiceministra Kazimierza Smolińskiego, odpowiedzialnego za sektor budownictwa, należy odwrócić sytuację, w której polscy obywatele posiadają najwięcej własności mieszkań w Europie, a przez to popadają w zadłużenie. - Określimy politykę mieszkaniową państwa (…), aby stwierdzić dokładny stan i znaleźć drogę wyjścia z tej pułapki - powiedział. Wiceminister podkreślił, że w Polsce jest najmniej mieszkań na wynajem. - Musimy znaleźć sposób, aby Polacy, szczególnie ci o niższych dochodach, mogli znaleźć na rynku mieszkanie do wynajmu nie na zasadach komercyjnych. W programie pokażemy sposób taniego budownictwa z wykorzystaniem gruntów publicznych, ale także wspomożenia istniejących na rynku instytucji, czyli spółdzielni mieszkaniowych, Towarzystwa Budownictwa Społecznego, budownictwa komunalnego - zapowiedział Smoliński. Mieszkania - jak wskazał - miałyby być dostępne w dwóch wariantach: na wynajem oraz na wynajem z dojściem do własności.

Środki są zarezerwowane

Smoliński tłumaczył, że program budownictwa mieszkaniowego wymaga środków budżetowych, a takie środki będą zarezerwowane w przyszłorocznym budżecie, zatem program w pełnym zakresie ruszy w 2017 r. W tym roku - jak powiedział - na podstawie istniejących środków finansowych rozprzestrzenionych w różnych instytucjach, m.in. w Banku Gospodarstwa Krajowego, resort chce stworzyć fundusz związany z budownictwem mieszkaniowym. Zasygnalizował też, że zostanie stworzony instrument weryfikujący osoby zamieszkujące zasoby komunalne. - Zasoby komunalne zamieszkują osoby o bardzo wysokich dochodach, następuje nawet dziedziczenie tych mieszkań, co jest absolutnie sprzeczne z pewną sprawiedliwością społeczną - ocenił. Zwrócił uwagę, że mieszkania komunalne powinny być dla osób, które są mniej zamożne. Smoliński przypomniał także o przegranym przez Pocztę Polską przetargu na dostarczanie przesyłek sądowych. - Doprowadziliśmy do sytuacji, że przez dwa lata prywatny operator zajmował się dostarczaniem przesyłek do sądów polskich. Był to ewenement na skalę europejską. Zrobimy wszystko, aby do takich sytuacji nie dochodziło - zadeklarował. Zaznaczył, że w jego opinii Poczta Polska jako narodowy operator musi obsługiwać administrację państwową, a także samorządową. Wiceminister ds. budownictwa Tomasz Żuchowski zapowiedział, że do końca roku pojawi się projekt nowego Kodeksu budowlanego i w dalszym ciągu będą rozwijane procesy inwestycyjne. Innym zadaniem, które pozostaje w kompetencjach Żuchowskiego, ma być odbudowa szkolnictwa zawodowego w obszarze budownictwa.

Bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż wynajmować:

Bardziej opłaca się kupić mieszkanie niż wynajmowaćTVN24 BiS

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiS