Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.
- Polacy podróżują dużo i chętnie. Są bardzo kreatywni w doborze i wyborze miejsc podróżowania - mówił.
Kluczowe przygotowanie do podróży
Zwrócił jednak uwagę, że "często zapominamy o najważniejszym, o przygotowaniu do podróży". - Należy pamiętać o zebraniu informacji, które pomogą nam w organizacji wycieczki - powiedział.
- Warto skorzystać z informacji, które Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ) zbiera i publikuje na swojej stronie internetowej. To zestaw, który pozwoli nam określić po pierwsze, czy powinniśmy w ogóle podróżować do danego kraju, a po drugie zwrócić uwagę, jak wyglądają tam regulacje prawne, jak przygotować się, jeżeli chodzi o środki finansowe, jakie dokumenty powinniśmy mieć ze sobą - wymieniał.
Podkreślił, że informacje na stronie MSZ są na bieżąco aktualizowane.
- Zwracamy uwagę na wszelkie wydarzenia z danego regionu. Staramy się, aby te informacje były jak najbardziej dokładne i ułatwiły nie tylko właściwą decyzję co do miejsca podróży, ale jeżeli już wybieramy dany kraj, to ułatwiły także pobyt i sprawiły, że będzie on przyjemnym okresem i prawdziwymi wakacjami - mówił.
- W momencie gdy lot zostanie odwołany musimy być na to przygotowani, musimy środki pieniężne mieć w różnych miejscach, tak żeby za jednym zamachem nie zgubić ich wszystkich. Ważna jest dywersyfikacja - nie w każdym miejscu zapłacimy kartą, warto mieć i kartę i gotówkę - mówił.
Dodał, że należy także odpowiednio się ubezpieczyć.
Warto dwa razy rozważyć dany kierunek
Zaznaczył, że w wielu miejscach nie ma polskiej pomocy dyplomatycznej.
- Są regiony, gdzie nie mamy fizycznie naszych placówek, konsulatów. Są miejsce, gdzie jest to utrudnione albo możliwe tylko poprzez inne państwa Unii Europejskiej - powiedział.
Zwrócił również uwagę, że podróż do niektórych miejsc jest odradzana przez MSZ. - Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił.
W czym pomoże konsul?
Jakub Wawrzyniak tłumaczył także, z czym możemy zwrócić się do konsula.
- Konsul może pomóc w ramach obowiązującego prawa, jak i miejscowego. Przede wszystkim nie zostawi jednak obywatela w potrzebie. Pomoże jeżeli jest potrzebna pomoc przy powrocie ewentualnym do kraju czy wydaniu dokumentów, czy przy wskazaniu, kto mógłby pomóc na miejscu - powiedział.
Przedstawiciel ministerstwa był również dopytywany, w jakich nietypowych sprawach o pomoc proszeni są konsule.
- Prośby dotyczą darmowego transportu z miejsca "X" do "Y", specjalnej żywności, która miałaby być dostarczona na lotnisko podczas oczekiwania na dany lot czy rozpoznania otoczenia hotelowego lub gastronomicznego - mówił.
- Konsul nie wyjaśni sporu na przykład z hotelem. Nie pomoże w zdobyciu kart czy biletów na koncert lub na mecz i nie zamówi również taksówki - mówił. - Nie wszystkie oczekiwania jesteśmy w stanie spełnić. Czasami są zbyt oddalone od rzeczywistości - zwracał uwagę.
Źródło: TVN24 BiS
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock