"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

Źródło:
Guardian, Observer
Protest w Pakistanie przeciw cenzurze w Internecie
Protest w Pakistanie przeciw cenzurze w InternecieReuters
wideo 2/6
Protest w Pakistanie przeciw cenzurze w InternecieReuters

Technologiczny gigant Google, na prośbę rządów między innymi Rosji i Chin, usuwał treści, które mogą być niewygodne dla tamtejszych władz. Sprawę opisuje brytyjski Guardian, przywołując ustalenia dziennikarskiego śledztwa tygodnika "Observer".

Jak podaje brytyjski dziennik, technologiczny gigant, którego określa jako "jednego z najpotężniejszych strażników informacji na świecie", od 2011 roku współpracował z administracjami około 150 krajów, które domagały się usunięcia informacji z domen. Powołuje się tutaj na dziennikarskie śledztwo, jakie prowadzi redakcja tygodnika "Observer".

Współpraca z Rosją, Chinami i Afganistanem

"Firma Google współpracowała nie tylko z rządami demokratycznymi, ale też z dyktaturami, reżimami objętymi sankcjami i rządami oskarżonymi o łamanie praw człowieka, w tym z policją w kontrolowanym przez talibów Afganistanie" - czytamy.

Portal brytyjskiego dziennika donosi, że po prośbach rządów Rosji i Chin Google usunęło niektóre treści, jak chociażby filmy z YouTube, które przedstawiały na przykład protesty obywateli przeciwko władzy czy ujawniały procedery korupcji wśród rządzących.

"Własne dane Google ujawniają, że na całym świecie istnieje 5,6 miliona elementów treści, które na podstawie wniosków od rządów różnych państw zostały 'oznaczone do usunięcia'. Według Surfshark, firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, liczba wniosków kierowanych do Google o usunięcie treści na całym świecie wzrosła ponad dwukrotnie od 2020 roku" - pisze Guardian.

Dziennik przypomina, że Google nie publikuje pełnych danych dotyczących wniosków o usunięcie treści, ale tworzy wybór podsumowań dotyczących niektórych wniosków o cenzurę, które uważa za "będące w interesie publicznym". Podsumowania te są zawarte w raporcie przejrzystości firmy, który jest aktualizowany co sześć miesięcy.

"Nieprzejrzysty proces usuwania treści"

Analiza tego raportu, przeprowadzona przez tygodnik "Observer", ujawniła, jak czytamy, "nieprzejrzysty proces usuwania treści" i niekompletne dane tego dotyczące. Podnosi ona kwestię roli Google w kontrolowaniu informacji publicznych oraz w takich obszarach jak dezinformacja, propaganda wojenna i geopolityka.

"Krytycy wyrazili obawy, że Google 'bawi się w Boga'" - czytamy.

Guardian, powołując się na śledztwo tygodnika "Observer", przytacza, że w ciągu czterech lat, do czerwca 2024 roku, Rosja odpowiadała za ponad 60 procent żądań usunięcia. I dodaje, że krajowy cenzor internetowy, Roskomnadzor, jest jedną z agencji rządowych, która najczęściej koresponduje z Google w tej sprawie.

Ukraińcy palący rosyjską flagę i protesty przeciw Putinowi

"Guardian" przytacza konkretne przykłady, jak chociażby usunięcie nagrania z serwisu YouTube przedstawiającego ukraińskich protestujących palących rosyjską flagę i ludzi obrażających rosyjskie symbole państwowe.

"W 2022 roku Google ocenzurowało wiele filmów na YouTube wzywających do protestów przeciwko działaniom Władimira Putina. Inne treści krytykujące Putina, w tym zalecenia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego co do tego, jak głosować w wyborach do Dumy Państwowej w 2021 roku, zostały tymczasowo zablokowane" - dodano.

W Chinach na wniosek ministerstwa bezpieczeństwa publicznego, które nadzoruje policję i krajowe siatki szpiegowskie, Google usunął ponad 200 filmów. Wiele z nich dotyczyło korupcji w systemie politycznym kraju bądź historii o najwyższych urzędnikach państwowych. Firma usuwała również profile podszywające się pod prezydenta Xi Jinpinga - takie konta są zakazane w Chinach, gdzie używano ich do potajemnej krytyki Xi i obchodzenia przepisów dotyczących cenzury.

Od 2011 r. władze USA wysłały ponad 12 000 żądań usunięcia treści, ale firma Google opublikowała szczegóły dotyczące mniej niż 40 z nich.

Google wyjaśnia

Google odnosi się do politycznego charakteru swojej roli we wspominanym raporcie przejrzystości. Firma twierdzi między innymi, że często wnioski rządowe dotyczą treści politycznych i krytyki rządu, a próbując usunąć wypowiedzi polityczne z usług Google, rządy powołują się na przepisy dotyczące zniesławienia, prywatności, a nawet prawa autorskiego. "Nasze zespoły oceniają każde żądanie i przeglądają treść w kontekście, aby ustalić, czy treść powinna zostać usunięta ze względu na naruszenie lokalnego prawa lub naszych zasad dotyczących treści. Zawsze oceniamy zasadność i kompletność wniosku rządowego" - czytamy w raporcie. "Udostępniamy te informacje, aby rzucić światło na skalę i zakres wniosków rządowych o usunięcie treści. Mamy nadzieję zwrócić uwagę na przepisy i procesy prawne na całym świecie, które wpływają na dostęp do informacji w Internecie" - dodano. Google zdarza się kwestionować żądania usunięcia treści i firma publicznie walczyła z Rosją w sprawie cenzury. W październiku zeszłego roku rosyjski sąd nałożył na firmę symboliczną grzywnę za ograniczanie kanałów rosyjskich mediów państwowych w serwisie YouTube. Rosja w dalszym ciągu zwracała się jednak do Google z żądaniami cenzury, a według najnowszych dostępnych danych ostatni raz zrobiła to w czerwcu 2024 roku. Kilka dni przed inwazją na Ukrainę i przed zadeklarowaniem współpracy z Chinami, Rosja wnioskowała o usunięcie kilkuset lokalnych linków do treści o chińskim prezydencie. Google odmówił, ale między innymi dlatego, że Roskomnadzor nie dostarczył wystarczających informacji.

Autorka/Autor:mjz/dap

Źródło: Guardian, Observer

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Wprowadzenie podatku katastralnego w sposób niewłaściwy może doprowadzić do poważnych problemów - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Paweł Felis ze Szkoły Głównej Handlowej. Jego zdaniem obecny system opodatkowania nieruchomości nie jest jednak sprawiedliwy i zmiany są konieczne. - Pytanie brzmi, czy jesteśmy na to przygotowani mentalnie i systemowo - komentuje Małgorzata Renigier-Biłozor z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Głos w sprawie podatku katastralnego zabrał także resort finansów.

Podatkowa rewolucja w rekomendacjach dla Polski. "Zabrać pieniądze jest łatwo"

Podatkowa rewolucja w rekomendacjach dla Polski. "Zabrać pieniądze jest łatwo"

Źródło:
tvn24.pl

Trwające prace nad ustawą, mającą doprowadzić do sprawniejszego rozpatrywania spraw frankowych w sądach, powinny mieć finał jeszcze przed wakacjami - przekazał wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha. Jak dodał, obecnie w sądach toczy się około 250 tysięcy spraw frankowych i wpływają kolejne.

Ćwierć miliona pozwów i wpływają kolejne

Ćwierć miliona pozwów i wpływają kolejne

Źródło:
PAP

Grupa Azoty miała wyrządzić szkodę majątkową w wyniku nadużywania uprawnień oraz niedopełnienia obowiązków w zakresie zakupu gazu ziemnego w okresie od 14 września 2022 roku do 30 marca 2023 roku - wynika z zawiadomienia spółki, skierowanego do prokuratury. Zdaniem giganta strata, spowodowana tymi działaniami, wyniosła co najmniej 932 miliony złotych.

Grupa Azoty znów zawiadamia prokuraturę. Chodzi o stratę niemal miliarda złotych

Grupa Azoty znów zawiadamia prokuraturę. Chodzi o stratę niemal miliarda złotych

Źródło:
PAP

Obecnie nie ma podstawy prawnej, która pozwoliłaby urzędnikowi wejść do gminnego mieszkania i przeprowadzić wizytację - zwraca uwagę w interpelacji posłanka Katarzyna Osos (KO). Tymczasem zdarzały się przypadki zbieractwa i pożaru, a nawet odnalezienia zwłok. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski.

Mieszkania bez kontroli. "Odkryto zmumifikowane ciało"

Mieszkania bez kontroli. "Odkryto zmumifikowane ciało"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył łącznie prawie trzy miliony złotych kar finansowych na dwie spółki sprzedające i instalujące między innymi panele fotowoltaiczne; firmy miały stosować niedozwolone klauzule w umowach z klientami - poinformował w środę urząd antymonopolowy.

Prawie trzy miliony złotych kar. Jest decyzja urzędu

Prawie trzy miliony złotych kar. Jest decyzja urzędu

Źródło:
PAP

Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej dali w środę rano zielone światło dla 16. pakietu sankcji UE na Rosję. Do szczegółów dotarł korespondent TVN24 w Brukseli Maciej Sokołowski.

Nowe sankcje na Rosję. Jest lista

Nowe sankcje na Rosję. Jest lista

Źródło:
TVN24, PAP

Wyższy zasiłek dla bezrobotnych, nowe formy dofinansowania i ułatwienia w podnoszeniu kwalifikacji - zakłada projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia, pozytywnie zaopiniowany przez sejmową komisję nadzwyczajną. Zmiany obejmą także samo funkcjonowanie urzędów pracy, które mają zostać unowocześnione i zautomatyzowane.

Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Jest zielone światło

Zasiłek dla bezrobotnych w górę. Jest zielone światło

Źródło:
PAP

Co do zasady program 800 plus powinien zostać utrzymany w takiej formie, w jakiej obecnie się znajduje - powiedziała w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szefowa Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, pytana o ewentualne ograniczenie wypłat 800 plus dla niepracujących Ukraińców.

800 plus dla Ukraińców. Jest jasne stanowisko ministry

800 plus dla Ukraińców. Jest jasne stanowisko ministry

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych skontrolował łącznie 484,4 tysiąca zwolnień lekarskich. Następstwem tego było 36,6 tysiąca zakwestionowanych świadczeń chorobowych o wartości 52 953 000 złotych - przekazał rzecznik ZUS Wojciech Dąbrówka. Urząd przypomina, że na zwolnieniu nie można między innymi brać udziału w rozprawach sądowych, uczestniczyć w rozmowach rekrutacyjnych czy handlować w internecie.

Zamiast chorować wyjeżdżają na wakacje lub biorą ślub

Zamiast chorować wyjeżdżają na wakacje lub biorą ślub

Źródło:
PAP

We wtorek warszawski sąd okręgowy uchylił karę nałożoną na radio TOK FM przez Macieja Świrskiego, przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. "Sąd stwierdził, że decyzja została wydana z rażącym naruszeniem prawa i zasądził 8417 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu" - przekazało TOK FM.

Radio TOK FM znów wygrało z szefem KRRiT

Radio TOK FM znów wygrało z szefem KRRiT

Źródło:
tokfm.pl, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Lotto padła główna wygrana w wysokości ponad 4,5 miliona złotych. Tym razem jeden z graczy trafił również szóstkę w Lotto Plus, za którą Totalizator Sportowy wypłaci mu 1 milion złotych. Oto wyniki losowania z 18 lutego 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
PAP

Minister finansów Andrzej Domański oświadczył we wtorek w Brukseli, że polska prezydencja oczekuje, iż państwa członkowskie przyjmą w przyszłym tygodniu 16. pakiet sankcji na Rosję. - Chcemy, żeby sankcje zostały nałożone w trzecią rocznicę brutalnej agresji Rosji na Ukrainę - podkreślił szef resortu finansów.

"Są dowody, że gospodarka rosyjska nie jest tak silna"

"Są dowody, że gospodarka rosyjska nie jest tak silna"

Źródło:
PAP

Niemal 720 tysięcy przekroczeń dozwolonej prędkości zarejestrowało w minionym roku 459 fotoradarów - przekazał Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Największą liczbę wykroczeń odnotował fotoradar w podlubelskim Świdniku.

Bat na kierowców przekraczających prędkość

Bat na kierowców przekraczających prędkość

Źródło:
PAP

Amerykańskie media podały, że rząd USA próbuje ponownie zatrudnić zwolnionych w czwartek w ubiegłym tygodniu pracowników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo nuklearne - zwraca uwagę BBC.

Najpierw ich zwolnili, teraz próbują przywrócić na stanowiska

Najpierw ich zwolnili, teraz próbują przywrócić na stanowiska

Źródło:
BBC

Elon Musk zamierza sprawdzić Fort Knox, w którym znajduje się około połowa rezerw złota zgromadzonych przez Stany Zjednoczone - przekazał we wtorek portal NBC, według którego szef Tesli nie ma pewności, czy 4581 ton kruszcu nadal znajduje się w amerykańskiej bazie.

Musk sprawdzi rezerwy złota. "Chcemy wiedzieć, czy nadal tam jest"

Musk sprawdzi rezerwy złota. "Chcemy wiedzieć, czy nadal tam jest"

Źródło:
PAP

Koncern Meta, do którego należą Facebook, Instagram i WhatsApp, zapowiedział, że położy podmorski kabel o długości 50 tysięcy kilometrów, łączący USA, Indie, Republikę Południowej Afryki i Brazylię. Będzie to najdłuższy kabel na świecie - poinformował w poniedziałek portal BBC.

Najdłuższy taki kabel na świecie. Gigant ogłasza plany

Najdłuższy taki kabel na świecie. Gigant ogłasza plany

Źródło:
PAP

Coraz więcej Niemców odwiedza Austrię, by zwracać tam skrzynki i butelki objęte opłatą kaucyjną. W przypadku skrzynek po piwie zwrot oferowany w austriackich sklepach jest dwukrotnie wyższy niż w Niemczech. Zdaniem przedsiębiorców hurtowe zwroty butelek powinny zostać ograniczone.

Pod mały sklep podjechał z 50 skrzynkami. Turystyka butelkowa kwitnie

Pod mały sklep podjechał z 50 skrzynkami. Turystyka butelkowa kwitnie

Źródło:
PAP

W programie "Klucz do mieszkania" będzie obowiązywał limit dochodu; w przypadku jednej osoby będzie to 6,5 tysiąca złotych netto, a dla dwuosobowego gospodarstwa - 9,5 tysiąca złotych - przekazał we wtorek minister rozwoju Krzysztof Paszyk. Dodał, że jego celem jest to, aby program wszedł w życie w czwartym kwartale tego roku.

Nowy program mieszkaniowy z limitami. Minister podaje kwoty

Nowy program mieszkaniowy z limitami. Minister podaje kwoty

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował we wtorek o wykryciu szkodliwej dla zdrowia ochratoksyny A w kilku partiach rodzynek. "Nie należy spożywać wyrobów określonych w komunikacie" - zaapelowano.

Rodzynki wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Rodzynki wycofane ze sklepów. Ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Do ponad 460 tysięcy osób z niskimi dochodami wysłaliśmy wraz z PIT formularz EPD-21 i ulotkę informacyjną na jego temat - przekazał na portalu X Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Złożenie tego wniosku sprawi, że 13. i 14. emerytura będą wyższe "na rękę". Ta opcja, w niektórych przypadkach, może jednak okazać się nieopłacalna.

Część emerytów otrzyma wyższe świadczenie. ZUS rozesłał wnioski

Część emerytów otrzyma wyższe świadczenie. ZUS rozesłał wnioski

Źródło:
PAP

Firma Beko poinformowała o problemie związanym z bezpieczeństwem, który dotyczy produkowanych przez nią dwóch modeli płyt gazowych. Polega on na możliwym wycieku gazu między główną rurą gazową a kurkiem gazowym. Firma apeluje o natychmiastowe zaprzestanie używania sprzętu.

Ryzyko wycieku gazu. Producent apeluje do klientów

Ryzyko wycieku gazu. Producent apeluje do klientów

Źródło:
tvn24.pl

We wtorek szwedzki koncern Northvolt poinformował o sprzedaży fabryki w Gdańsku. Według doniesień sztokholmskiego dziennika "Svenska Dagbladet" nabywcą jest producent samochodów ciężarowych Scania, a kwota transakcji wyniosła około dziewięciu milionów euro.

Szwedzki koncern sprzedał fabrykę w Gdańsku

Szwedzki koncern sprzedał fabrykę w Gdańsku

Źródło:
PAP

Obniżki stóp procentowych nastąpią na początku trzeciego kwartału, najpóźniej we wrześniu, a w całym 2025 roku będzie to 50-100 punktów bazowych - ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki, cytowany przez "Puls Biznesu".

Kiedy obniżki stóp procentowych? Jest głos z RPP

Kiedy obniżki stóp procentowych? Jest głos z RPP

Źródło:
PAP

Elon Musk wraz z zespołem startupu xAI zaprezentował we wtorek Grok 3, czyli nowy model chatbota opartego na sztucznej inteligencji. Zdaniem miliardera Grok 3 przewyższać będzie wszystkie chatboty opracowane przez konkurencyjne firmy.

Elon Musk prezentuje nowego chatbota. "Przewyższa wszystko"

Elon Musk prezentuje nowego chatbota. "Przewyższa wszystko"

Źródło:
NBC News, Reuters, tvn24.pl

Honda jest gotowa wznowić rozmowy z Nissanem w sprawie fuzji - informuje "Financial Times". Honda stawia jednak warunek; dyrektor generalny Nissana, Makoto Uchida, musi ustąpić.

Gigant może wrócić do rozmów o fuzji. Stawia jeden warunek

Gigant może wrócić do rozmów o fuzji. Stawia jeden warunek

Źródło:
Reuters

Urzędy skarbowe przystąpiły do realizacji zwrotów podatku wynikających z zeznań podatkowych za 2024 rok - wynika z informacji przekazanych portalowi tvn24.pl przez Ministerstwo Finansów. Część z podatników może otrzymać zwrot nadpłaty podatku PIT w najbliższych dniach.

Ci podatnicy mogą dostać zwrot w najbliższych dniach

Ci podatnicy mogą dostać zwrot w najbliższych dniach

Źródło:
tvn24.pl, PAP