"Zabawa w Boga". Jak gigant usuwa treści

Źródło:
Guardian, Observer
Protest w Pakistanie przeciw cenzurze w Internecie
Protest w Pakistanie przeciw cenzurze w InternecieReuters
wideo 2/6
Protest w Pakistanie przeciw cenzurze w InternecieReuters

Technologiczny gigant Google, na prośbę rządów między innymi Rosji i Chin, usuwał treści, które mogą być niewygodne dla tamtejszych władz. Sprawę opisuje brytyjski Guardian, przywołując ustalenia dziennikarskiego śledztwa tygodnika "Observer".

Jak podaje brytyjski dziennik, technologiczny gigant, którego określa jako "jednego z najpotężniejszych strażników informacji na świecie", od 2011 roku współpracował z administracjami około 150 krajów, które domagały się usunięcia informacji z domen. Powołuje się tutaj na dziennikarskie śledztwo, jakie prowadzi redakcja tygodnika "Observer".

Współpraca z Rosją, Chinami i Afganistanem

"Firma Google współpracowała nie tylko z rządami demokratycznymi, ale też z dyktaturami, reżimami objętymi sankcjami i rządami oskarżonymi o łamanie praw człowieka, w tym z policją w kontrolowanym przez talibów Afganistanie" - czytamy.

Portal brytyjskiego dziennika donosi, że po prośbach rządów Rosji i Chin Google usunęło niektóre treści, jak chociażby filmy z YouTube, które przedstawiały na przykład protesty obywateli przeciwko władzy czy ujawniały procedery korupcji wśród rządzących.

"Własne dane Google ujawniają, że na całym świecie istnieje 5,6 miliona elementów treści, które na podstawie wniosków od rządów różnych państw zostały 'oznaczone do usunięcia'. Według Surfshark, firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem, liczba wniosków kierowanych do Google o usunięcie treści na całym świecie wzrosła ponad dwukrotnie od 2020 roku" - pisze Guardian.

Dziennik przypomina, że Google nie publikuje pełnych danych dotyczących wniosków o usunięcie treści, ale tworzy wybór podsumowań dotyczących niektórych wniosków o cenzurę, które uważa za "będące w interesie publicznym". Podsumowania te są zawarte w raporcie przejrzystości firmy, który jest aktualizowany co sześć miesięcy.

"Nieprzejrzysty proces usuwania treści"

Analiza tego raportu, przeprowadzona przez tygodnik "Observer", ujawniła, jak czytamy, "nieprzejrzysty proces usuwania treści" i niekompletne dane tego dotyczące. Podnosi ona kwestię roli Google w kontrolowaniu informacji publicznych oraz w takich obszarach jak dezinformacja, propaganda wojenna i geopolityka.

"Krytycy wyrazili obawy, że Google 'bawi się w Boga'" - czytamy.

Guardian, powołując się na śledztwo tygodnika "Observer", przytacza, że w ciągu czterech lat, do czerwca 2024 roku, Rosja odpowiadała za ponad 60 procent żądań usunięcia. I dodaje, że krajowy cenzor internetowy, Roskomnadzor, jest jedną z agencji rządowych, która najczęściej koresponduje z Google w tej sprawie.

Ukraińcy palący rosyjską flagę i protesty przeciw Putinowi

"Guardian" przytacza konkretne przykłady, jak chociażby usunięcie nagrania z serwisu YouTube przedstawiającego ukraińskich protestujących palących rosyjską flagę i ludzi obrażających rosyjskie symbole państwowe.

"W 2022 roku Google ocenzurowało wiele filmów na YouTube wzywających do protestów przeciwko działaniom Władimira Putina. Inne treści krytykujące Putina, w tym zalecenia lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego co do tego, jak głosować w wyborach do Dumy Państwowej w 2021 roku, zostały tymczasowo zablokowane" - dodano.

W Chinach na wniosek ministerstwa bezpieczeństwa publicznego, które nadzoruje policję i krajowe siatki szpiegowskie, Google usunął ponad 200 filmów. Wiele z nich dotyczyło korupcji w systemie politycznym kraju bądź historii o najwyższych urzędnikach państwowych. Firma usuwała również profile podszywające się pod prezydenta Xi Jinpinga - takie konta są zakazane w Chinach, gdzie używano ich do potajemnej krytyki Xi i obchodzenia przepisów dotyczących cenzury.

Od 2011 r. władze USA wysłały ponad 12 000 żądań usunięcia treści, ale firma Google opublikowała szczegóły dotyczące mniej niż 40 z nich.

Google wyjaśnia

Google odnosi się do politycznego charakteru swojej roli we wspominanym raporcie przejrzystości. Firma twierdzi między innymi, że często wnioski rządowe dotyczą treści politycznych i krytyki rządu, a próbując usunąć wypowiedzi polityczne z usług Google, rządy powołują się na przepisy dotyczące zniesławienia, prywatności, a nawet prawa autorskiego. "Nasze zespoły oceniają każde żądanie i przeglądają treść w kontekście, aby ustalić, czy treść powinna zostać usunięta ze względu na naruszenie lokalnego prawa lub naszych zasad dotyczących treści. Zawsze oceniamy zasadność i kompletność wniosku rządowego" - czytamy w raporcie. "Udostępniamy te informacje, aby rzucić światło na skalę i zakres wniosków rządowych o usunięcie treści. Mamy nadzieję zwrócić uwagę na przepisy i procesy prawne na całym świecie, które wpływają na dostęp do informacji w Internecie" - dodano. Google zdarza się kwestionować żądania usunięcia treści i firma publicznie walczyła z Rosją w sprawie cenzury. W październiku zeszłego roku rosyjski sąd nałożył na firmę symboliczną grzywnę za ograniczanie kanałów rosyjskich mediów państwowych w serwisie YouTube. Rosja w dalszym ciągu zwracała się jednak do Google z żądaniami cenzury, a według najnowszych dostępnych danych ostatni raz zrobiła to w czerwcu 2024 roku. Kilka dni przed inwazją na Ukrainę i przed zadeklarowaniem współpracy z Chinami, Rosja wnioskowała o usunięcie kilkuset lokalnych linków do treści o chińskim prezydencie. Google odmówił, ale między innymi dlatego, że Roskomnadzor nie dostarczył wystarczających informacji.

Autorka/Autor:mjz/dap

Źródło: Guardian, Observer

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Giełda Papierów Wartościowych w Tajlandii zawiesiła wszystkie transakcje w związku z trzęsieniem ziemi w sąsiedniej Birmie. Wstrząsy były odczuwalne w także w stolicy Tajlandii, Bangkoku. W mieście zawalił się jeden z wieżowców.

Trzęsienie ziemi. Tajska giełda zawiesza transakcje

Trzęsienie ziemi. Tajska giełda zawiesza transakcje

Źródło:
Reuters

Spadkami głównych indeksów zakończyła się czwartkowa sesja na Wall Street. Inwestorzy reagowali na najnowsze informacje dotyczące ceł zapowiedzianych przez prezydenta Donalda Trumpa. Nowe taryfy mają być skierowane przeciwko zagranicznym producentom samochodów.

Zapowiedź Trumpa ciągnie giełdę w dół. "Wstrząsy w handlu światowym"

Zapowiedź Trumpa ciągnie giełdę w dół. "Wstrząsy w handlu światowym"

Źródło:
PAP

Szef kanadyjskiego rządu Mark Carney ostrzegł rodaków przed nadejściem trudnych czasów. Na konferencji mówił, że dawna relacja ze Stanami Zjednoczonymi "skończyła się". Carney zapowiedział także, że Kanada odpowie na amerykańskie cła na samochody działaniami, które będą miały jak największy wpływ na Stany Zjednoczone.

Premier Kanady: nadchodzą trudne czasy, dawna relacja z USA skończyła się

Premier Kanady: nadchodzą trudne czasy, dawna relacja z USA skończyła się

Źródło:
PAP, Reuters

Administracja Donalda Trumpa wstrzymała opłaty związane z członkostwem Stanów Zjednoczonych w Światowej Organizacji Handlu (WTO) - podał w czwartek Reuters, powołując się na źródła.

USA zawieszają przelewy

USA zawieszają przelewy

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Minister zdrowia USA Robert F. Kennedy ogłosił w czwartek plan "dramatycznej restrukturyzacji" agencji federalnych podległych resortowi. Przewiduje on zmniejszenie o 10 tysięcy liczby etatów i połączenie niektórych wydziałów w celu ograniczania wydatków budżetowych.

10 tysięcy osób na bruk. Plan "dramatycznej restrukturyzacji"

10 tysięcy osób na bruk. Plan "dramatycznej restrukturyzacji"

Źródło:
PAP

Poczta Polska przypomina, że od 1 kwietnia tego roku przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) będą zobowiązane do korzystania z systemu e-Doręczeń. Chodzi o podmioty zarejestrowane w KRS do końca grudnia 2024 roku.

Nowy obowiązek dla firm. Jest coraz mniej czasu

Nowy obowiązek dla firm. Jest coraz mniej czasu

Źródło:
PAP

Decyzja burmistrza o usunięciu automatów do kawy z urzędu gminy Pieve di Soligo na północy Włoch wywołała protesty wśród pracowników. Burmistrz argumentował, że zbyt wiele czasu spędzano przy automatach. Teraz pracownicy muszą chodzić na kawę do pobliskiego baru, rejestrując wyjście i powrót z przerwy.

Zbyt często chodzili na kawę. Pracodawca usunął wszystkie automaty

Zbyt często chodzili na kawę. Pracodawca usunął wszystkie automaty

Źródło:
PAP

Rosyjski miliarder Wadim Moszkowicz, założyciel firmy Rusagro, został zatrzymany. Prokuratura wnosi do sądu o areszt pod zarzutem oszustwa na dużą skalę. Wraz z nim zatrzymano również byłego prezesa Rusagro Maxima Basowa i przeszukano biura spółki.

Rosyjski oligarcha zatrzymany

Rosyjski oligarcha zatrzymany

Źródło:
Reuters

Projekt dotyczący ograniczeń w dostępie do 800 plus dla obcokrajowców jest gotowy - przekazał w czwartek minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak. Ocenił, że nie będzie to "bezduszny projekt".

Ograniczenia w 800 plus. "Rozpoczynamy procedurę"

Ograniczenia w 800 plus. "Rozpoczynamy procedurę"

Źródło:
PAP

- Od wielu wielu miesięcy uważam, że początek obniżek stóp procentowych w Polsce, to mógłby być przełom pierwszego i drugiego półrocza - stwierdził w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 ekonomista Marek Zuber.

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

"Po raz kolejny mieliśmy taką socjotechnikę"

Źródło:
tvn24.pl

Zakopane obniża opłatę miejscową z 2 złotych do 1,90 złotych za dobę od osoby. Z kolei sąsiednie Kościelisko podniosło opłatę do 3 złotych, ale dało turystom tak zwany Pakiet Korzyści.

Zmieniają opłaty dla turystów. "Mamy w końcu coś najtaniej"

Zmieniają opłaty dla turystów. "Mamy w końcu coś najtaniej"

Źródło:
PAP

Za pierwszą godzinę parkowania w Sopocie turyści i przyjezdni zapłacą 6,90 zł (obecnie 5,20 zł), za drugą - 8,20 zł (obecnie 6,20 zł) - zakłada projekt zmian opłat za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Na zmianach skorzystać mają mieszkańcy kurortu - zapowiada urząd miasta.

Polski kurort chce podnieść opłaty

Polski kurort chce podnieść opłaty

Źródło:
PAP

Edward Coristine, znany pod pseudonimem Big Balls, członek Departamentu Wydajności Rządu w USA (DOGE), na którego czele stoi Elon Musk, w przeszłości miał świadczyć usługi techniczne grupie cyberprzestępców, która chwaliła się sprzedażą kradzionych danych - podała agencja Reutera.

Podejrzana przeszłość członka zespołu Muska

Podejrzana przeszłość członka zespołu Muska

Źródło:
PAP

W 2024 roku najwyższe PKB na mieszkańca odnotowano w Luksemburgu, najniższe w Bułgarii. Polski PKB na mieszkańca stanowił 79 procent średniej w Unii Europejskiej - podał Eurostat.

Najbogatsze państwa Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Najbogatsze państwa Unii Europejskiej. Tak wypadła Polska

Źródło:
PAP

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Anna-Kaisa Itkonen zaapelowała do polskiej prezydencji o wznowienie dyskusji dotyczącej zmiany czasu. Przyznała przy tym, że projekt dyrektywy znoszącej zmianę czasu utknął na poziomie decyzji krajów członkowskich.

Zmiana czasu. Bruksela apeluje do Polski

Zmiana czasu. Bruksela apeluje do Polski

Źródło:
PAP

- Fundusz Kościelny nie jest darem państwa dla Kościoła, tylko konsekwencją upaństwowienia nieruchomości kościelnych w 1950 roku - powiedział rzecznik KEP ksiądz Leszek Gęsiak. Ocenił, że propozycja Lewicy jest nieuczciwa, bo we władaniu państwa nadal pozostaje około 60 tysięcy hektarów nieruchomości.

Fundusz Kościelny do likwidacji? Episkopat reaguje

Fundusz Kościelny do likwidacji? Episkopat reaguje

Źródło:
PAP

Wyższa kwota wolna od podatku - na poziomie 60 tysięcy złotych - pojawi się przed wyborami parlamentarnymi w 2027 roku - wynika z najnowszej deklaracji ministra finansów Andrzeja Domańskiego.

Kwota wolna od podatku. Minister finansów wskazał termin

Kwota wolna od podatku. Minister finansów wskazał termin

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska wezwała w czwartek Polskę i osiem innych krajów do wdrożenia przepisów dotyczących wycofywania zachęt finansowych dla wolnostojących kotłów zasilanych paliwami kopalnymi - poinformowała Komisja na stronie.

Polska na cenzurowanym. Bruksela wszczyna postępowanie

Polska na cenzurowanym. Bruksela wszczyna postępowanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zmiana czasu nastąpi w nocy z 29 na 30 marca, a zegarki przestawimy z godziny 2:00 na 3:00. PKP Intercity wyjaśniło, jak wpłynie to na kursowanie pociągów.

Zmiana czasu w pociągu. Ważny komunikat

Zmiana czasu w pociągu. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zatrudnione w nowojorskich firmach świadczących usługi inwestycyjne i bankowe otrzymają wysokie premie - pisze CNN. Pula, którą czołowi gracze chcą przeznaczyć na nagrody, osiągnęła w tym roku rekordowy poziom 47,5 miliarda dolarów. To wzrost o aż 34 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Miliardy na premie na Wall Street. Jest rekord

Miliardy na premie na Wall Street. Jest rekord

Źródło:
CNN

Prezydent Donald Trump zagroził, że nałoży dodatkowe cła na import z Unii Europejskiej i Kanady, jeśli uzna, że koordynują działania na szkodę USA.

Trump: to ochrona najlepszego przyjaciela, jakiego każde z nich kiedykolwiek miało

Trump: to ochrona najlepszego przyjaciela, jakiego każde z nich kiedykolwiek miało

Źródło:
PAP

Władze Chin nakazały wstrzymanie nowych transakcji z firmami powiązanymi z hongkońskim miliarderem Li Ka-shingiem - podał Bloomberg. Chińczycy są niezadowoleni z planów sprzedaży przez Li portów w Panamie amerykańskiemu konsorcjum.

Chiny niezadowolone. "Podsyci płomienie hegemonii"

Chiny niezadowolone. "Podsyci płomienie hegemonii"

Źródło:
PAP

Donald Trump zapowiedział, że może obniżyć cła wobec Chin w zamian za zgodę ByteDance na sprzedaż TikToka. Prezydent Stanów Zjednoczonych dodał, że jest skłonny przedłużyć termin na znalezienie nabywcy platformy, który upływa już 5 kwietnia. Ministerstwo spraw zagranicznych Chin odrzuciło jednak propozycję prezydenta USA.

Zniesienie ceł za sprzedaż TikToka. Jest odpowiedź Chin

Zniesienie ceł za sprzedaż TikToka. Jest odpowiedź Chin

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, Reuters

- Banki mają tak duże zyski z powodu wysokich stóp procentowych prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24 poseł Polski 2050 Ryszard Petru. Mówił także o propozycjach nowych podatków. - Zawsze kolejny podatek w jakiś sposób uderza w konsumenta - ocenił i pokazał w studiu, co myśli o tezie, że podatek bankowy nie przełoży się na klientów.

Petru pokazał, co myśli o podatku bankowym. "Zawsze płaci klient"

Petru pokazał, co myśli o podatku bankowym. "Zawsze płaci klient"

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Donald Trump ogłosił, że 2 kwietnia nałoży 25-procentowe cła na wszystkie samochody i lekkie ciężarówki importowane z zagranicy. To dziesięciokrotna podwyżka. Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Unia Europejska oceni zapowiedź Donalda Trumpa. Odpowiedź na nowe amerykańskie cła zapowiedział premier Kanady Mark Carney.

Trump walczy o amerykańską motoryzację. Nakłada kolejne cła

Trump walczy o amerykańską motoryzację. Nakłada kolejne cła

Źródło:
PAP

Jeszcze kilka lat temu nikt w unijnych instytucjach nie chciał oficjalnie przyznać, że energia jądrowa może być odpowiedzią na wysokie ceny energii i postulowane odejście od paliw kopalnych. Dziś mówi się o tym głośno, stawiając wręcz atom na równi z odnawialnymi źródłami energii.

"Nowy trend" w Unii Europejskiej. "Symboliczne"

"Nowy trend" w Unii Europejskiej. "Symboliczne"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wojciech Balczun został nowym prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu - wynika z komunikatu zamieszczonego na stronie internetowej ARP. Do tego poinformowano, że Agencja ma czworo nowych wiceprezesów.

Jest nowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu

Jest nowy prezes Agencji Rozwoju Przemysłu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

650 miliardów euro przeznaczonych przez Unię Europejską na wsparcie odbudowy gospodarki po pandemii COVID-19 przyniosło jedynie niewielką poprawę na rynkach pracy w krajach członkowskich. Z opublikowanego w środę raportu unijnych kontrolerów wynika, że nawet połowa zaplanowanych reform okazała się nieskuteczna.

Na te projekty wydano miliardy. Kontrolerzy wystawiają surową ocenę

Na te projekty wydano miliardy. Kontrolerzy wystawiają surową ocenę

Źródło:
PAP