Niesamowite okazje pojawiają się w mediach społecznościowych - wejściówki za połowę ceny i wygrane bilety na olimpiadę. Oszuści próbują w ten sposób wykorzystać duże zainteresowanie rozgrywkami sportowymi i zarobić na łatwowiernych kibicach - alarmują eksperci. Nie daj się nabrać.
Cyberoszuści albo oferują fałszywe bilety, albo wysyłają wiadomości spamowe, informujące o wygraniu wejściówek na olimpiadę - informują eksperci z firmy Eset, zajmującej się oprogramowaniem antywirusowym.
Przypominają, że sprzedaż biletów w mediach społecznościowych jest zakazana, więc pojawiające się w takich portalach oferty wejściówek za podejrzanie atrakcyjną cenę to zwykłe oszustwa.
Bilety na olimpiadę
Podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej oszuści tworzyli fałszywe strony www, oferujące bilety na mecze. Tym razem, przy okazji igrzysk olimpijskich, oszuści wysyłają wiadomości spamowe, w których informują odbiorców, że wygrali oni w loterii wejściówki na igrzyska.
Aby wyłudzić pieniądze od żądnych sportowych emocji kibiców oszuści tworzą także fałszywe strony tylko w teorii oferujące bilety na wydarzenie. Ich zakup kończy się stratą pieniędzy i zawiedzioną nadzieją na przeżycie sportowych emocji - przestrzegają pracownicy Eset i radzą, by przed rozpoczęciem zakupu biletów wykonać kilka czynności, które zneutralizują ryzyko. Kupując przez internet należy upewnić się, że system operacyjny i programy są zaktualizowane oraz sprawdzić, czy system antywirusowy posiada aktualną bazę sygnatur wirusów.
"Przed dokonaniem transakcji, sprawdź czy w pasku przeglądarki pojawia się znak kłódki, a adres poprzedzony jest „https”. Jeśli tak, to połączenie jest szyfrowane, a Twoje dane są chronione" - głosi komunikat.
Jak bronić się przed cyberatakiem:
Autor: MS / Źródło: ESET
Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/DIEGO AZUBEL