Polska firma będzie miała wkład do amerykańskiego systemu Patriot

Tech

wikipedia commonsTeldat w 2014 r. podpisał umowę na opracowanie nowego routera do zestawów Patriot

Teldat otrzymał od korporacji Raytheon kolejny kontrakt na dostawę komponentów teleinformatycznych do zestawów obrony powietrznej Patriot – poinformowała spółka z Bydgoszczy. Amerykański system jest oferowany użytkownikom na całym świecie.

Raytheon jest producentem systemu Patriot, proponowanego Polsce w ramach programu obrony powietrznej średniego zasięgu Wisła. Bydgoski Teldat już w 2014 r. podpisał z nim umowę na opracowanie nowego routera do zestawów Patriot.

System łączności

Zawarcie umowy poprzedziły cztery lata audytu przeprowadzonego przez instytucje z USA i Polski, a produkowane przez Teldat urządzenia systemu łączności i zarządzania polem walki "Jaśmin" były przez ponad rok badane, m.in. pod kątem bezpieczeństwa teleinformatycznego, w wyspecjalizowanych laboratoriach w USA.

Etap projektowo-rozwojowy umowy zakończył się w grudniu 2015 r., wtedy też ruszyła seryjna produkcja urządzeń.

Po dostawie dwóch transz koncern Raytheon złożył w spółce Teldat zamówienie na trzecią partię urządzeń, które trafią do państw używających systemu Patriot.

Zestawy Patriot

Jak powiedział prezes spółki Teldat Henryk Kruszyński, zlecenie tej firmie opracowania i produkcji komponentów teleinformatycznych dla systemu Patriot współpraca z koncernem Raytheon pozwoliła firmie z Bydgoszczy dołączyć do światowej sieci dostawców tego koncernu i otworzyła drogę do rynków eksportowych.

Współpraca obu firm obejmuje m.in. rozwiązania sieciowe, programistyczne i urządzenia oparte na protokołach internetowych, sprzęt łączności, oprogramowanie do systemów dowodzenia i kontroli oraz integrację systemów i ich testy.

Teldat jest polską firmą wyspecjalizowaną w rozwiązaniach IT dla wojska, działa od blisko dwudziestu lat na rynku obronnym.

Negocjacje MON

We wrześniu ub. r. MON wysłało zapytanie ofertowe do firmy Raytheon. Jednym z warunków zawarcia kontraktu jest udział polskiego przemysłu w produkcji i utrzymaniu systemu. Raytheon deklaruje, że w razie wyboru systemu Patriot polskie elementy - np. specjalne opancerzone kontenery - znalazłyby się już w pierwszych dostarczanych bateriach.

W grudniu 2016 r. Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała list intencyjny z Raytheon, a na początku lutego br. z konkurującą z nią europejską grupą MBDA. MON kontynuuje także rozmowy z trzecim oferentem – amerykańsko-niemiecko-włoskim konsorcjum MEADS.

MON wyda miliardy na cyberarmię. Ekspert: "jeszcze sporo do zrobienia":

MON wyda miliardy na cyberarmię. Ekspert: "jeszcze sporo do zrobienia"

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia commons