Cykl życia komputerów w mniejszych firmach wynosi od dwóch do pięciu lat. Im starszy sprzęt, tym wyższe koszty jego użytkowania - donosi "Puls Biznesu".
Przedsiębiorstwa z sektora MSP wymieniają komputery stacjonarne średnio co 3,8 roku. Żywotność notebooków i laptopów sięga 3,2 roku, a netbooków - 2,1 roku - wynika z najnowszego raportu Lenovo "Komputery w polskich firmach MŚP 2015".
Co powodem?
Są jednak przedsiębiorstwa, które kupują nowe urządzenia rzadziej niż raz na siedem lat. Najwięcej firm trzyma u siebie ponad 7-letnie desktopy (11 proc.), rzadziej są to notebooki i netbooki (odpowiednio 4 i 2 proc.). Co rok sprzęt IT wymienia tylko 1 proc. przedsiębiorców. - Przestarzałe komputery, nie zapewniając użytkownikom oczekiwanego komfortu, przekładają się na ich niższą wydajność. Pobierają też znacznie więcej energii, co znajduje odzwierciedlenie w wyższych rachunkach za prąd - mówi Mirosław Pisaniec, menedżer ds. sprzedaży i obsługi sektora MSP w spółce Lenovo. Najczęstszym powodem pozbywania się przez firmy wysłużonych maszyn jest ich zużycie (73 proc.), zniszczenie (40 proc.) i wzrost wymagań sprzętowych związany z wykonywaniem nowych zadań (38 proc.).
Polacy porzucają tablety, kupują komputery stacjonarne:
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock