Porsche miał dobry rok i dzieli się zyskiem z pracownikami. Dostaną po ok. 9 tys. euro premii

Tech


Porsche miał bardzo dobry rok i dlatego dzieli się swoim bogactwem z pracownikami - pisze CNN Money. Niemiecki producent samochodów poinformował w środę, że daje wszystkim pracownikom premie w wysokości od 8,6 tys. do 9,4 tys. euro.

Porsche zatrudnia ok. 14,6 tys. pracowników. Premie mają też otrzymać zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu oraz nowi pracownicy. Porsche przeznaczy na ten cel łącznie 125,56 mln euro.

- To rekordowa premia w firmie - podkreślił Uwe Hück, przewodniczący rady zakładowej Porsche.

Czysty zysk

W 2014 roku producent sprzedał prawie 200 tys. pojazdów, co przełożyło się na rekordowe przychody w wysokości 17,2 mld euro (18,9 mld dolarów). Zysk wzrósł o 5 proc. do 2,9 mld dolarów. Premia zostanie automatycznie podzielona na gotówkę - 7,9 tys. euro i 700 euro wkładu do funduszu emerytalnego. Szef koncernu Matthias Müller podziękował pracownikom za "bardzo dobrą pracę w zeszłym roku". Zaapelował jednak, by nie czuć się zbyt komfortowo. - Nie powinniśmy dać się zwieść poczuciu fałszywego bezpieczeństwa z powodu sukcesu 2014 roku i nie powinniśmy spocząć na laurach - podkreślił. Za flagowy model koncernu - Porsche 911 trzeba zapłacić minimum 84 tys. dolarów w USA. W Polsce model 911 Carrera Coupe (rok modelowy F) kosztuje nieco ponad 450 tys. zł.

Autor: mn\kwoj / Źródło: CNN Money