Tech

Iran wprowadza oficjalny zakaz obrotu kryptowalutami

Tech


Iran wprowadza oficjalny zakaz obrotu kryptowalutami - poinformowała w poniedziałek agencja Associated Press, powołując się na źródła w irańskiej prasie. Zdaniem AP decyzja Teheranu ma związek z wyjątkowo niskim kursem irańskiego riala.

Zakaz dotyczy "wszystkich instytucji i centrów finansowych w kraju", w tym - banków czy kantorów wymiany walut. Chociaż kryptowaluty, takie jak bitcoin czy ethereum nigdy nie zostały w Iranie zalegalizowane przez państwo, obrót nimi odbywał się na rynkach nieoficjalnych.

Walka o riala

Według doniesień prasowych, na które powołuje się AP, bank centralny w Teheranie umotywował zakaz obrotu kryptowalutami "chęcią zapobiegania przestępstwom takim, jak pranie brudnych pieniędzy oraz terroryzm".

Wprowadzenie zakazu dla transakcji kryptowalutowych to jeden z wysiłków, jakie irański rząd podejmuje celem szerszej kontroli nad walutą tego kraju - rialem, który w tym miesiącu osiągnął rekordowo niską wartość.

Transakcje kryptowalutowe umożliwiają obrót pieniężny niezależny względem banków państwowych czy też administracji rządowej. Obrót wirtualnymi pieniędzmi z reguły odbywa się anonimowo, tokeny (odpowiednik jednostki monetarnej) poszczególnych walut mogą jednak być wymieniane na gotówkę zgodnie z obowiązującymi aktualnie cenami giełdowymi.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości