Chiński koncern Alibaba zawarł porozumienie z Apple i będzie wspierał producenta smartfonów swoją sztuczną inteligencją dla modeli sprzedawanych w Chinach. Jak zauważa Reuters to może pomóc amerykańskiej firmie złagodzić spadającą sprzedaż smartfonów na jej kluczowym rynku.
Reuters podaje, że dla Alibaby partnerstwo jest ogromnym zwycięstwem na konkurencyjnym chińskim rynku sztucznej inteligencji. To stąd pochodzi firma DeepSeek, która w tym roku trafiła na pierwsze strony gazet dzięki modelom opracowanym za ułamek kosztów zachodnich rywali.
Apple będzie współpracował z Chińczykami
Przełomowa umowa rozwiewa także wielomiesięczne spekulacje na temat strategii Apple w zakresie sztucznej inteligencji w regionie. Jak podawał Reuters w tym czasie rozmowy były prowadzone z chińskimi liderami technologii, w tym z Baidu, ByteDance i Tencent.
- Rozmawiali z wieloma firmami w Chinach. Ostatecznie zdecydowali się na współpracę z nami. Chcą wykorzystywać naszą sztuczną inteligencję do zasilania swoich telefonów. Czujemy się niezwykle zaszczyceni możliwością prowadzenia interesów z tak wspaniałą firmą, jak Apple – powiedziała Joseph C. Tsai, prezes Alibaba Group, na Światowym Szczycie Rządów w Dubaju.
Chociaż telefony Apple poza Chinami wykorzystują kombinację zastrzeżonej technologii Apple Intelligence i ChatGPT OpenAI, Tsai nie określiła, czy partnerstwo Alibaby będzie opierać się na podobnym modelu.
Duże wyzwanie na konkurencyjnym rynku
W Chinach produkty sztucznej inteligencji skierowane do konsumentów wymagają zatwierdzenia przez organy regulacyjne, a jak wcześniej informował "The Information" zarówno Alibaba, jak i Apple przesłały już materiały władzom.
- Zamiast postrzegać partnerstwo Alibaba-Apple przez pryzmat siły chińskiej sztucznej inteligencji, (należy raczej zwrócić uwagę, że - przyp. red.) partnerstwo polega głównie na uznaniu możliwości Alibaby w zakresie sztucznej inteligencji - powiedział Lian Jye Su, główny analityk w firmie badawczej Omdia.
Inni analitycy twierdzili, że wpływ tej zmiany na Apple będzie zależał od szybkości wprowadzenia funkcji w Chinach.
- To nie będzie łatwa walka, ponieważ lokalni konkurenci agresywnie promują własne funkcje sztucznej inteligencji – powiedział Will Wong, analityk w firmie badawczej IDC.
Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock