Trump i rekord bitcoina. Oto powody

Źródło:
CNBC

W trakcie kampanii prezydenckiej Donald Trump przedstawiał się jako zwolennik kryptowalut. CNBC przypomina, że były prezydent złożył wiele obietnic wobec inwestorów i firm zarabiających na handlu bitcoinem czy etherem. Nic dziwnego, że ponowne zwycięstwoTrumpa wywołało entuzjazm na rynku.

Gdy Donald Trump świętował swoje jeszcze potencjalne zwycięstwo w noc wyborczą w Mar-a-Lago, dołączyła do niego grupa prominentnych zwolenników. Byli wśród nich Elon Musk, Robert F. Kennedy Jr. i dyrektor generalny Cantor Fitzgerald Howard Lutnick.

Jak wskazuje CNBC, te trzy osoby łączy jedna rzecz: kryptowaluty.

Inwestorzy reagują na zwycięstwo Trumpa

To część świata finansów, o której Trump do niedawna niewiele mówił, ale jednocześnie jako kandydat liczył na duże sumy pieniędzy na swoją kampanię i powiązane Komitety Działań Politycznych (PAC). Zdobycie pieniędzy wymagało od niego złożenia wielkich obietnic dotyczących branży kryptowalut.

Jak zauważa CNBC, inwestorzy na rynku kryptowalut zareagowali entuzjazmem na wynik wyborów i zwycięstwo Donalda Trumpa. Cena bitcoina osiągnęła rekordowy poziom 75 tysięcy dolarów. W handlu przedsesyjnym wzrosły także kursy akcji spółek powiązanych z kryptowalutami, takich jak Coinbase i MicroStrategy.

Oto najważniejsze z obietnic Donalda Trumpa.

Koniec ze sprzedażą kryptowalut należących do państwa

W lipcu w Nashville Trump był głównym bohaterem największej konferencji poświęconej bitcoinowi w tym roku. W swoim przemówieniu były prezydent powiedział, że jeśli wróci do Białego Domu, upewni się, że rząd federalny nigdy nie sprzeda swoich zasobów bitcoinów.

- Zbyt długo nasz rząd łamał kardynalną zasadę, którą każdy bitcoiner zna na pamięć: nigdy nie sprzedawaj swoich bitcoinów – powiedział Trump podczas swojego przemówienia.

Trump zobowiązał się do utrzymania obecnego poziomu zasobów bitcoinów, które Stany Zjednoczone zgromadziły w wyniku przejmowania aktywów od przestępców finansowych.

- Jeśli zostanę wybrany, polityką mojej administracji, Stanów Zjednoczonych Ameryki, będzie zatrzymanie w przyszłości 100 procent wszystkich bitcoinów, które rząd USA posiada obecnie lub nabywa – zapowiedział.

Jak wskazuje CNBC, obecnie amerykańskie władze regularnie wystawiają na aukcjach bitcoiny, a także inne kryptowaluty takie jak eter i litecoin. Sprzedaż ta może czasami wywołać spadki cen kryptowalut, jak na początku tego roku, kiedy Niemcy zaczęły upłynniać przejęte bitcoiny warte setki milionów dolarów.

Zmiana na czele Komisji Papierów Wartościowych i Giełd

W publicznych wystąpieniach Trump od miesięcy obiecywał usunięcie ze stanowiska przewodniczącego amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) Gary’ego Genslera.

- Pierwszego dnia zwolnię Gary’ego Genslera – powiedział Trump, odnosząc się do przewodniczącego SEC mianowanego przez Joe Bidena, który przyjął agresywne podejście do regulacji kryptowalut.

Jak wskazuje CNBC, prezydent nie ma uprawnień do zwolnienia przewodniczącego Komisji. Nawet gdyby Trump mianował nowego przewodniczącego, Gensler pozostałby komisarzem tej niezależnej agencji.

Gensler podczas pełnienia funkcji wniósł ponad 100 postępowań przeciwko firmom zajmującym się kryptowalutami. W wielu wywiadach przewodniczący SEC wyrażał pogląd, że znaczna część branży należy już do jej jurysdykcji, a wspomniane procesy sądowe po prostu zapewniają przestrzeganie przepisów w tym sektorze.

Firmy zajmujące się kryptowalutami argumentują, że niedawne batalie prawne nie zapewniły przejrzystości regulacyjnej, której szukała branża, a zamiast tego odzwierciedlają rażące przekroczenie granic przez SEC.

Trump obiecał także utworzenie "prezydenckiej rady doradczej ds. bitcoinów i kryptowalut". - Zasady zostaną napisane przez ludzi, którzy kochają tę branżę, a nie nienawidzą jej – powiedział.

Wydobywanie bitcoina w Ameryce

CNBC przypomniało także, że w czerwcu w Palm Beach na Florydzie kilkunastu dyrektorów i ekspertów zajmujących się wydobyciem bitcoinów spotkało się z Trumpem na półtorej godziny w małej herbaciarni w klubie Mar-a-Lago. Podczas sesji za zamkniętymi drzwiami były prezydent po raz pierwszy spotkał się z technologiami zabezpieczającymi sieć bitcoinów.

Kameralne spotkanie zgromadziło koalicję największych prywatnych i publicznych amerykańskich "górników" w branży, w tym przedstawicieli Riot Platforms, Marathon Digital Holdings, Terawulf, CleanSpark i Core Scientific.

Niecałe cztery godziny po zakończeniu obrad tego okrągłego stołu prezydent elekt w mediach społecznościowych wychwalał zalety wydobywania bitcoinów.

"Nienawiść Bidena do bitcoina pomaga tylko Chinom, Rosji i radykalnej lewicy komunistycznej. Chcemy, aby cały pozostały bitcoin został WYPRODUKOWANY W USA!!! Pomoże nam to DOMINOWAĆ ENERGIĘ!!!" - napisał Trump we wpisie opublikowanym w Truth Social wkrótce po spotkaniu. Od tego czasu Trump wielokrotnie powtarzał tę opinię.

- Jeśli kryptowaluta ma określić przyszłość, chcę, aby była wydobywana, bita i wytwarzana w USA – oświadczył Trump w Nashville. - Będziemy wytwarzać tyle energii elektrycznej, że powiecie: "Proszę, proszę, prezydencie, nie chcemy już więcej energii elektrycznej". Nie możemy tego znieść! – dodał.

Stopy procentowe

CNBC wskazało także, że w sierpniu Trump zapowiedział, że jeśli zostanie wybrany, obniży stopy procentowe.

Rezerwa Federalna, która kieruje polityką pieniężną, ustala stopę referencyjną w USA. Z założenia działa także niezależnie od Białego Domu.

We wrześniu Fed podjął decyzję o obniżeniu stóp procentowych o pół punktu procentowego. Była to pierwsza obniżka od czasów pandemii. Łagodzenie polityki pieniężnej historycznie zbiega się ze wzrostem cen kryptowalut, ponieważ dzięki temu pożyczanie pieniędzy jest tańsze.

Jednocześnie Fed - wbrew oczekiwaniom Trumpa - wcale nie musi być skłonny do przyspieszania obniżek. Takiego zdania jest główny ekonomista Velo Banku Piotr Arak. - Zwycięstwo Donalda Trumpa to potencjalnie wolniejsze tempo obniżek stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną i w konsekwencji mniejsze cięcia ze strony Rady Polityki Pieniężnej - stwierdził. Zwłaszcza, że w opinii przynajmniej niektórych ekonomistów realizacja pełnego programu Trumpa może zwiększyć ryzyko inflacyjne w Stanach Zjednoczonych.

Czytaj także: Zwycięstwo Trumpa może wpłynąć na polskich kredytobiorców>>>

Autorka/Autor:jw/dap

Źródło: CNBC

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

Pozostałe wiadomości

Bez żadnych reform publicznego systemu emerytalnego do 2050 roku średni wskaźnik świadczeń emerytalnych spadnie w Polsce z 45 procent do 29 procent przeciętnego wynagrodzenia - prognozuje Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) w raporcie po misji w Polsce.

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Czarne chmury nad emeryturami w Polsce. MFW alarmuje

Źródło:
PAP

Donald Trump został 47. prezydentem USA. Podczas przemówienia po zaprzysiężeniu Trump przedstawił najważniejsze punkty swojego planu, który zamierza zrealizować podczas swojej drugiej kadencji. Zapowiedział też, które decyzje podejmie tuż po inauguracji.

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Najważniejsze zapowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa

Źródło:
tvn24.pl

Grenlandzkie złoża są szansą dla Unii Europejskiej na uniezależnienie się od Chin - ocenił Polski Instytut Ekonomiczny. Dodał, że na wyspie znajduje około 30 procent światowych złóż pierwiastków ziem rzadkich. W poniedziałek prezydent USA Donald Trump ponownie wspomniał o kwestii pozyskania Grenlandii "na potrzeby międzynarodowego bezpieczeństwa".

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Wyspa skarbów. Złoża są gigantyczne

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump zawiesił na 90 dni wszystkie programy amerykańskiej pomocy zagranicznej w celu oceny ich zgodności z jego polityką zagraniczną - wynika z rozporządzenia opublikowanego w poniedziałek na stronie Białego Domu.

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Trump zawiesza amerykańską pomoc zagraniczną

Źródło:
PAP

Tuż po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA nowo utworzony specjalny Departament Wydajności Państwa (DOGE), na którego czele ma stać miliarder Elon Musk, został pozwany przez wiele podmiotów - poinformował w poniedziałek "Washington Post".

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Nowy departament w administracji Trumpa pozwany

Źródło:
PAP

Kanał Panamski jest i nadal będzie należeć do Panamy - podkreślił prezydent Panamy Jose Raul Mulino. Odniósł się w ten sposób do słów Donalda Trumpa wygłoszonych w trakcie zaprzysiężenia.

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Prezydent Panamy reaguje na słowa Trumpa

Źródło:
PAP, Reuters

W 2024 roku sieci handlowe urządziły średnio o 12,5 procent mniej promocji na masło niż rok wcześniej - wynika z najnowszego raportu UCE Research. W opinii ekspertów trend ograniczania promocji ma się utrzymać w kolejnych miesiącach, co skutkować może dalszym wzrostem cen. Masło jest najczęściej poszukiwanym przez konsumentów produktem promocyjnym.

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

To najczęściej poszukiwany produkt w promocji

Źródło:
PAP

Donald Trump został zaprzysiężony na prezydenta USA. Na ceremonii pojawili się byli prezydenci, politycy, a także najbogatsi ludzi na świecie: Elon Musk, Jeff Bezos i Mark Zuckerberg.

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Najbogatsi ludzie świata na zaprzysiężeniu Trumpa

Źródło:
Bloomberg, tvn24.pl, PAP

Polska pozostaje liderem pod względem wzrostu gospodarczego w Europie Środkowowschodniej - przekazał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Analitycy oszacowali wzrost Produktu Krajowego Brutto w 2024 roku na 2,8 procent, a w 2025 roku - 3,5 procent.

Polska liderem w regionie

Polska liderem w regionie

Źródło:
PAP

Komisja Europejska skierowała skargę do Światowej Organizacji Handlu w sprawie "nieuczciwej i nielegalnej" praktyki Chin, które zdaniem KE ustalają stawki za patenty europejskie bez zgody ich właścicieli.

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Komisja Europejska składa skargę na Chiny

Źródło:
PAP

Zmarł Klemens Haselsteiner, szef firmy Strabag - poinformowała spółka w komunikacie. Według informacji przekazanych przez austriackie media przyczyną śmierci 44-letniego miliardera miał być tętniak mózgu.

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Nie żyje szef firmy Strabag. "Zmarł nagle i niespodziewanie"

Źródło:
strabag.pl, "Kleine Zeitung"

Do 31 stycznia osoby prowadzące działalność gospodarczą na mniejszą skalę mają możliwość zgłoszenia się do Małego ZUS plus, co pozwoli im na opłacanie niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Z ulgi korzystało w ubiegłych latach blisko 200 tysięcy osób.

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

200 tysięcy osób zapłaci mniej. Trzeba się pospieszyć

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT rozszerzyły swoją ofertę o system odroczonych płatności, a także o możliwość wymiany punktów lojalnościowych - przekazał przewoźnik w komunikacie.

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Kup bilet, zapłać później. Przewoźnik uruchamia nową funkcję

Źródło:
PAP

Alvin Gajadhur, doradca społeczny prezydenta RP, a także były główny inspektor transportu drogowego usłyszał zarzuty bezprawnego udostępnienia wiadomości służbowych - przekazał prokuratur Piotr Antoni Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Podejrzany nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień.

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Prokuratura: były główny inspektor transportu drogowego Alvin Gajadhur usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP

Prawo i Sprawiedliwość chce, aby świadczenie 800 plus było wypłacane na dzieci z Ukrainy tylko w sytuacji, gdy ich rodzice pracują i płacą podatki w Polsce. Partia poinformowała o złożeniu w tej sprawie odpowiedniego projektu ustawy. Wcześniej prezydent Warszawy i kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP Rafał Trzaskowski mówił, że dodatek na dziecko powinien być wypłacany tylko w przypadku, "gdy Ukraińcy będą pracować, mieszkać w Polsce i jeżeli będą w Polsce płacić podatki". Krytycznie do zmian w 800 plus odniósł się marszałek Sejmu Szymon Hołownia.

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Najpierw Trzaskowski, teraz PiS. "Złożyliśmy w Sejmie projekt"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W ciągu najbliższej dekady pięć osób na świecie dorobi się majątku przekraczającego bilion dolarów - wynika z prognoz międzynarodowej organizacji pomocowej Oxfam. Autorzy corocznego raportu alarmują, że najbogatsi ludzie na świecie coraz szybciej powiększają swoje majątki, wykorzystując swoje monopolistyczne wpływy w polityce i gospodarce. Przestrzegają przed "nową arystokracją" i "oligarchią".

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Nadchodzi era bilionerów. Pada pięć nazwisk

Źródło:
CNN, PAP

Wysyłka cyfrowego listu za pomocą obowiązujących od początku roku e-Doręczeń trwa nawet kilka dni, o ile po drodze pismo nie zgubi się w systemie. Urzędnicy drżą o terminy doręczeń i los postępowań - pisze w poniedziałkowym wydaniu "Dziennik Gazeta Prawna".

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Duże kłopoty z rządowym systemem. Urzędnicy tracą cierpliwość

Źródło:
PAP

Ustępujący prezydent USA Joe Biden ostrzegł w swoim pożegnalnym przemówieniu do narodu, że w Stanach Zjednoczonych tworzy się oligarchia, która posiada ogromne bogactwo, władzę i wpływy, co może zagrozić demokracji. W Waszyngtonie oligarchowie już są i wykupują luksusowe domy pod najlepszymi adresami - pisze "The New York Times". Jesteśmy naprawdę przytłoczeni bogactwem, które napłynęło do miasta od czasu wyborów - powiedział w rozmowie z dziennikiem Jim Bell z agencji nieruchomości TTR Sotheby’s International Realty.

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

"Eksplozja na rynku". Ludzie Trumpa polują na najlepsze adresy

Źródło:
nytimes.com

Przyszła pierwsza dama Melania Trump w przeddzień zaprzysiężenia jej męża na prezydenta USA uruchomiła własną kryptowalutę - informuje BBC. Nastąpiło to dwa dni po tym, jak prezydent elekt uruchomił kryptowalutę $Trump.

Melania idzie w ślady męża

Melania idzie w ślady męża

Źródło:
tvn24.pl

Wraz z powrotem Donalda Trumpa na stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych wraca ryzyko wojny handlowej między Brukselą i Waszyngtonem. "Na ewentualne cła Europa musi odpowiedzieć stanowczo, ale ostrożnie. Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens" - powiedział Charles Grant, dyrektor Centre for European Reform, cytowany przez dziennik "Times".

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

"Otwarta kapitulacja stworzyłaby niebezpieczny precedens"

Źródło:
PAP

Donald Trump ma zacząć kadencję od wydania około stu rozporządzeń. Mają one dotyczyć między innymi dodatkowych restrykcji na granicy, poluzowania regulacji dotyczących wydobycia ropy naftowej, nałożenia nowych ceł oraz zmian w pracy urzędników państwowych. Nowy prezydent chce zerwać także z prawem ziemi.

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Restrykcje imigracyjne, wydobycie ropy i cła. Takie mają być pierwsze decyzje Trumpa

Źródło:
PAP

W sobotę zakończył się XXXV Międzynarodowy Festiwal Szachowy CRACOVIA, największe wydarzenie szachowe w Polsce i jedno z najważniejszych w Europie w zakresie szachów klasycznych. W Krakowie zawodnicy rywalizowali aż w dziewięciu grupach turniejowych a specjalnie do stolicy Małopolski przyjechali szachiści nawet z odległych Filipin!

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

CRACOVIA jeszcze bardziej międzynarodowa. Na festiwal szachowy nawet z Filipin

Źródło:
Materiał promocyjny