Rynki

Do Polski dotrze więcej gazu przez morze. Dzięki tej umowie

Rynki

Pierwszy test i historyczna dostawa LNG
Pierwszy test i historyczna dostawa LNG
wideo 2/3

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zawarło z Polskim LNG aneks do umowy regazyfikacji. Od 1 stycznia 2018 roku do 1 stycznia 2035 roku spółka zarezerwowała dodatkowe 35 procent mocy regazyfikacji w terminalu LNG w Świnoujściu - podało PGNiG w komunikacie.

"Oznacza to, że od 2018 roku spółka będzie w stanie sprowadzić drogą morską LNG, które po regazyfikacji będzie odpowiadało około 5 mld m3 gazu ziemnego rocznie" - napisano w komunikacie. PGNiG poinformował, że rezerwacja zwiększonych zdolności regazyfikacji w terminalu LNG umożliwi spółce realizację celów strategicznych związanych z dywersyfikacją kierunków dostaw gazu oraz zapewnieniem bezpieczeństwa energetycznego kraju.

Dodatkowa moc LNG

"Na podstawie Umowy Regazyfikacji oraz aneksu PGNiG będzie mógł odbierać w Świnoujściu LNG pochodzące z długoterminowych umów zawartych z Qatargas 29 czerwca 2009 r. oraz 14 marca 2017 r., a także optymalizować portfel gazu Spółki poprzez zawieranie kontraktów na zakup LNG w średnim i krótkim terminie" - napisano.

Spółka podała, że procedura rezerwacji dodatkowej mocy odbyła się zgodnie z zasadami określonymi w obowiązującej Instrukcji Terminalu. Podstawą opłat za usługi będzie taryfa, obowiązująca w okresie trwania umowy regazyfikacji, zatwierdzona przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Umowa została zawarta pod warunkiem uzyskania przez Polskie LNG wymaganych zgód korporacyjnych oraz przedstawienia spółce Polskie LNG przez PGNiG przewidzianego umową przydziału przepustowości, zgodnie z Instrukcją Terminalu, przed terminem rozpoczęcia świadczenia usługi.

Autor: ps/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości