PGNiG inwestuje w Pakistanie. Otworzyło pierwszą kopalnię gazu

Rynki

ShutterstockPGNiG otworzyło swoją pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA otworzyło swoją pierwszą kopalnię gazu w Pakistanie. Nowa kopalnia gazu stanowi bazę do dalszych prac zmierzających do pełnego zagospodarowania złóż Rehman i Rizq, co pozwoli ośmiokrotnie zwiększyć wydobycie gazu z koncesji Kirthar - czytamy w komunikacie polskiego koncernu energetycznego.

- Liczymy, że dzięki nowoodkrytemu złożu będziemy mogli istotnie zwiększyć wydobycie gazu. Dotychczasowe przychody ze sprzedaży gazu w Pakistanie wyniosły 25 mln dol. netto - mówi Zbigniew Skrzypkiewicz, wiceprezes Zarządu PGNiG SA ds. Poszukiwań i Wydobycia.

W 2015 roku otworem Rizq-1 PGNiG dokonało odkrycia złoża niekonwencjonalnego typu tight gas o zasobach 4,5 mld m3. Spółka planuje rozpocząć wydobycie pod koniec grudnia br.

W ramach tych prac w roku 2015 zakończono również budowę instalacji napowierzchniowej, która po wykonaniu dodatkowych otworów, umożliwi zwiększenie dotychczasowego wydobycia czterokrotnie do około 800 m3/min. Wartość inwestycji wyniosła 13 mln dol.

Bogate doświadczenie

Równolegle planowane są nowe prace poszukiwawcze w wyniku których PGNiG spodziewa się odkrycia co najmniej jeszcze jednego złoża gazu.

Osiągnięty sukces skłonił PGNiG do poszukiwań również innych obszarów koncesyjnych na rynku pakistańskim.

PGNiG SA obecne jest w Pakistanie od roku 2005. Prowadzi działalność na koncesji Kirthar, w której ma 70 proc. udziałów. Pozostałe 30 proc. należy do spółki PPL. Dotychczas na koncesji Kirthar zostały wykonane trzy otwory poszukiwawcze, którymi odkryto dwa złoża. Rehman w roku 2009 i Rizq w 2015 roku.

Od czerwca 2013 r., za pomocą tymczasowych instalacji prowadzona była próbna eksploatacja ze złoża Rehman, a gaz wyprodukowany w jej trakcie był sprzedawany do pakistańskiej sieci gazowej.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock