Funt po sześć złotych. Najdroższy od dekady

Rynki

TVN24 BiSFunt po sześć złotych

6 złotych - tyle dziś trzeba było zapłacić za jednego funta. Oznacza to, że brytyjska waluta względem złotego była najdroższa od 10 lat.

Ostatni raz sześć złotych za jednego funta płaciliśmy w listopadzie 2005 roku. Potem w efekcie międzynarodowego kryzysu wartość brytyjskiej waluty spadła. W 2008 roku sięgnęła nawet czterech złotych. Jednak od 20011 roku jej kurs regularnie rośnie.

Dobra wiadomość

Wysoka wartość funta to dobra wiadomość dla Polaków, którzy pracują w Wielkiej Brytanii. Ich zarobki w przeliczeniu na polskie złote będą teraz wyższe.

Ucieszą się też ich rodziny, którym emigranci wysyłają pieniądze. Po zamianie na polską walutę w ich kieszeni zostanie więcej złotych.

Dlaczego?

Rekordowe notowania funta to nie tylko efekt słabego złotego względem euro, ale również siły brytyjskiej waluty względem waluty krajów strefy euro. Brytyjska waluta zyskuje na wartości, bo rynek oczekuje, że Bank Anglii podniesie poziom stop procentowych tuż po tym, jak zrobi to amerykański Fed. Z drugiej strony przynajmniej do 2017 roku nie ma większych szans na podwyżkę stóp w strefie euro, bo Europejski Bank Centralny zapowiedział już kolejną rundę tzw. luzowania ilościowego, czyli de facto dodruku pieniądza i skupowania rządowych obligacji. Ten program ma pobudzić gospodarkę strefy euro.

Notowania funta w ostatnich 10 latach stooq

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay.com (CC0)