Kierowco, zapłacisz mniej. Tak tanio nie było od ponad miesiąca

Rynki

ShutterstockCeny paliw na stacjach od początku roku spadły odpowiednio o ok. 6-9 groszy na litrze

Ceny paliw na stacjach od początku roku spadły odpowiednio o ok. 6-9 groszy na litrze i są najniższe od 15 grudnia ub. roku. Obniżki cen to efekt z jednej strony stabilnej sytuacji na rynku ropy i rynku walutowym, które ustabilizowały ceny hurtowe, z drugiej efekt rezygnacji właścicieli stacji z części marży detalicznej - informuje BM Reflex.

Średnie detaliczne ceny paliw w czwartek: benzyna bezołowiowa 95 - 4,71 zł/l (-3 gr/l), benzyna bezołowiowa 98 - 5,01 zł/l (-3 gr/l), olej napędowy - 4,61 zł/l (-4 gr/l), autogaz - 2,18 zł/l (-3 gr/l).

Jak czytamy w raporcie BM Reflex, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego wszystkie paliwa są droższe odpowiednio o: benzyna bezołowiowa 95 - 69 gr/l, olej napędowy - 86 gr/l, a LPG - 36 gr/l. W przeciwieństwie do ubiegłego tygodnia na rynku hurtowym ceny paliw są nieznacznie wyższe, ale zdaniem ekspertów sytuacja jest stabilna, co sprzyja powolnym spadkom cen paliw na stacjach. Z drugiej strony miejsce na te korekty w dół jest ograniczone i bez ponownych większych spadków na rynku hurtowym, trudno będzie o dalsze znaczące obniżki cen paliw na wszystkich stacjach - wskazano, jednocześnie zaznaczając, że na części stacji ceny mogą jeszcze nieznacznie spadać.

Prognozy dla ropy

Ceny ropy Brent w Londynie kończą tydzień w rejonie 56 USD/bbl. W swoim komentarzu analitycy zwracają uwagę, że w skali całego tygodnia rynek pozostawał w wąskim dwudolarowym trendzie bocznym. W sumie od dwóch miesięcy obserwujemy wahania cen ropy Brent w rejonie 53-58 USD/bbl i w krótkim okresie ten stan rzeczy może być zachowany.

Jak zauważają, w dłuższej perspektywie szanse na wzrost cen pozostają wysokie, jeśli podaż ropy zostanie zmniejszona o zapowiadane 1,8 mln bbl/d. Natomiast oczekiwany wzrost produkcji ropy w USA i Libii, przynajmniej w krótkim okresie będzie niewielki, a do tego dojdzie nam sezonowy wiosenno-letni spadek zapasów ropy i benzyn w USA, wówczas szanse na realizację tego scenariusza w II kwartale tego roku będą bardzo wysokie - czytamy.

Zobacz rozmowę o cenach paliw. Gościem programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS był Jakub Bogucki (27.12.2016):

Jakub Bogucki o cenach paliwTVN24 BiS

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock