Resort sprawiedliwości przygotował nową wersję projektu przyspieszającego sprawy sądowe dotyczące kredytów frankowych - podano na stronie Rządowego Centrum Legislacji. "Sprawy frankowe charakteryzują się niezwykle powtarzalnym stanem faktycznym" - napisano w uzasadnieniu.
"Projekt ustawy wyposaża sądy w instrumenty prawa procesowego, które pozwolą na usprawnienie postępowania i rozładowanie zatorów wynikających z intensywnego napływu w krótkim czasie ogromnej liczby spraw frankowych" - napisano w uzasadnieniu.
"Wprowadzane uregulowania o charakterze szczególnym umożliwiają sprawniejsze rozpoznawanie spraw frankowych i służą zapewnieniu skutecznej ochrony praw konsumentów" - dodano.
Większość zagadnień prawnych w orzecznictwie
MS pisze, że możliwość wprowadzenia nadzwyczajnych rozwiązań wynika z faktu, że przeważająca większość występujących w tych sprawach zagadnień prawnych została wyjaśniona w orzecznictwie - przede wszystkim Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, jak również Sądu Najwyższego.
"Co więcej, sprawy frankowe charakteryzują się niezwykle powtarzalnym stanem faktycznym. Orzecznictwo na ich tle jest obecnie niemal całkowicie jednolite" - napisano.
Jak dodano, "według danych gromadzonych przez Ministerstwo Sprawiedliwości, spośród spraw frankowych rozpoznawanych w sądach okręgowych I instancji w postępowaniu procesowym - w pierwszym kwartale 2025 r. wyroki oddalające powództwo zapadły w tylko 3 proc. spraw zakończonych w tym okresie statystycznym (na łączną liczbę 20 928 załatwionych spraw, oddalono 659 powództw)".
Konsultacje projektu
Pierwsza wersja projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania spraw dotyczących kredytów frankowych mającej doprowadzić do sprawniejszego rozpatrywania tych spraw w sądach trafiła do konsultacji i opiniowania na początku lutego. Jak wskazano wtedy w uzasadnieniu propozycji, stanowi ona "reakcję na obecną sytuację, w której – ze względu na wpływ do sądów w stosunkowo krótkim czasie bardzo licznych spraw dotyczących umów kredytu denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego zawartych z konsumentami – w sposób istotny przedłużył się czas oczekiwania na rozpoznanie spraw przez sądy okręgowe oraz sądy apelacyjne".
W konsultacjach zastrzeżenia zgłaszał m.in. rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek, według którego "zaproponowane rozwiązania wzbudziły kontrowersje, czy ich wprowadzenie nie będzie się odbywać kosztem praw i wolności konsumentów, którzy zawarli umowy kredytu".
RPO wskazał, że proponowana ustawa ma mieć zastosowanie jedynie do spraw o roszczenia związane z zawartą z konsumentem umową kredytu denominowanego lub indeksowanego do franka szwajcarskiego. Oznaczałoby to, że poza zakresem ustawy pozostałyby zatem kredyty powiązane z innymi walutami, a także umowy pożyczek.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock