"Pracownicy powinni dogadać się z pracodawcą". Szef GIS o pracy w upale

Źródło:
TVN24
Dr Paweł Grzesiowski o pracy w upał
Dr Paweł Grzesiowski o pracy w upał
wideo 2/6
Dr Paweł Grzesiowski o pracy w upał

Tu nie chodzi o to, żeby nagle o godzinie 12 zamarło życie i zamarła praca. Tak się nie da zrobić. Są stanowiska pracy, które muszą być aktywne przez całą dobę, niezależnie od warunków pogodowych. I tylko naszym zadaniem jest stworzyć takie ramy prawne, żeby pracodawca musiał zapewnić osobom pracującym w tak trudnych warunkach odpowiedni komfort i czas na wypoczynek, na regenerację - powiedział na antenie TVN24 dr nauk medycznych Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny.

Ministerstwo pracy chce wprowadzić zmiany w przepisach regulujących zasady pracy w trakcie upałów. Resort rozważa między innymi wprowadzenie przerw na schłodzenie, skrócenie czasu pracy albo montaż klimatyzacji w biurach. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Dr n. med. Paweł Grzesiowski, Główny Inspektor Sanitarny, podczas rozmowy na antenie TVN24 zauważył, że "mamy w Polsce dosyć skąpe prawodawstwo, jeżeli chodzi o warunki pracy właśnie w upałach, a to bardzo gwałtownie się zmienia".

-  Jeżeli chodzi o pracę na przykład na świeżym powietrzu, na odkrytym, niezabezpieczonym przed promieniowaniem słonecznym terenie, taka aktywność fizyczna jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ wysiłek fizyczny plus wysoka temperatura daje bardzo często efekty negatywne w postaci tego tak zwanego udaru cieplnego, czyli sytuacji, kiedy nasz układ krążenia, nasz układ nerwowy przestaje funkcjonować dobrze, ponieważ termoregulacja zawodzi - powiedział dr Grzesiowski wskazując, że ludzki organizm "jest obliczony" na krótkie okresy pobytu w wysokich temperaturach. - Wtedy nasza termoregulacja dzięki poceniu się, obkurczeniu naczyń skórnych daje nam ochronę przed nadmiernym ciepłem - wyjaśniał.

Profesor zauważył, że podczas takiej pracy dodatkowym czynnikiem wpływającym na przegrzewanie się organizmu jest ubiór ochronny, który izoluje organizm.

Interesy dwóch stron

Na pytanie o to, jak pogodzić interesy dwóch stron - pracownika, który pracę wykonuje w trudnych warunkach, oraz pracodawcy, organizującego pracę, dr Grzesiowski stwierdził, że to da się zrobić i wskazał na ciekawy przykład.

- Przecież pracujemy pod wodą, pracujemy w kosmosie, to się wszystko da zrobić, tylko muszą być zapewnione odpowiednie warunki, a więc jeżeli jest do wykonania praca w upał w południe i nie można wykonać jej w innym czasie, to po prostu regulujemy to czasem pracy, wyposażeniem i możliwością odpoczynku. Przecież mogą to być zmiany nawet po godzinie czy półtorej i następna osoba wchodzi na to stanowisko, a osoba, która pracowała w upale ma na przykład godzinną czy półgodzinną przerwę. To da się zrobić - wskazał szef GIS.

- Także tu nie chodzi o to, żeby nagle o godzinie 12 zamarło życie i zamarła praca. Tak się nie da zrobić. Są stanowiska pracy, które muszą być aktywne przez całą dobę, niezależnie od warunków pogodowych. I tylko naszym zadaniem jest stworzyć takie ramy prawne, żeby pracodawca musiał zapewnić osobom pracującym w tak trudnych warunkach odpowiedni komfort i czas na wypoczynek, na regenerację - podkreślił.

Czy istnieją rozwiązania od ręki?

Doktor Grzesiowski pytany o to, czy istnieją rozwiązania, które można wprowadzić "na szybko, na już" zauważył, że jeżeli chcemy "ominąć" proces legislacyjny i nie czekać na ustawy i rozporządzenia, to "po prostu pracownicy powinni dogadać się z pracodawcą".

- A więc czy to związek zawodowy, czy jakaś inna formuła powinna być użyta po to, żeby w określonych warunkach, nie czekając na zmiany prawne, już zapewnić komfort termiczny pracownikom. Takie jak dostawy wody, miejsce, gdzie mogą odpocząć, bo to jest też bardzo ważne, żeby była przyczepa, w której jest chłodno. Na ten czas pracownik, który wykonał jakąś pracę, bardzo się rozgrzał, może wejść i się schłodzić, może się umyć, może odpocząć. Takie warunki wystarczyłoby zapewnić, żeby ciągłość pracy była zachowana - wskazał gość TVN24.

Obopólny interes

Szef GIS wskazał, że to należy do obowiązków pracodawcy i wskazał, że "przecież, przede wszystkim oprócz wyników finansowych swojej firmy, musi dbać o pracowników, bo firma bez pracowników upadnie".

- Więc jeżeli pracownik się przegrzeje, przemęczy, trafi do szpitala z udarem cieplnym, to nie ma pracownika. W związku z tym firma zamiast wykonać jakąś pracę, będzie musiała szukać zastępstwa. Więc tu absolutnie interes jest obopólny. Im w lepszej formie jest nasz pracownik, tym lepiej on będzie funkcjonował i więcej pracy będzie mógł wykonać. Więc to pracodawcy muszą zrozumieć, że im trudniejsze warunki pracy, tym większy wysiłek pracodawcy, żeby te warunki zrównoważyć odpowiednimi warunkami wypoczynku czy regeneracji - powiedział dr Grzesiowski.

"Przepisy nie załatwią wszystkiego"

Szef GIS stwierdził, że obecnie "trwają prace nad rozwiązaniami, które dostosują warunki pracy do warunków pogodowych, które się zmieniają, a prawo jest z tyłu". Dodał jednak, że należy pamiętać, że "przepisy nie załatwią wszystkiego" - Nie rozwiążą każdej sytuacji i indywidualnie należy przede wszystkim dogadywać się z pracodawcami - powiedział.

- W moim pojęciu powinno być to tak, że jeśli pojawiają się toksyczne, szkodliwe warunki w miejscu pracy, to pracownik idzie do pracodawcy, pokazuje w jakich warunkach pracuje, bo często pracodawca czy właściciel może nawet sobie nie zdawać sprawy, ile wynosi temperatura (na jego stanowisku pracy - przyp. red.). Więc trzeba zmierzyć tę temperaturę, pokazać, ile tam jest stopni i co można zrobić, żeby zmniejszyć dolegliwości takiej pracy. I do tego tematu powrócimy, kiedy pojawią się konkrety, kiedy te rozwiązania prawne będą wdrażane - zaznaczył.

Autorka/Autor:jw/ToL

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

"A urlopu wytryskowego dla facetów nie będzie?" - to komentarz do informacji o tym, że dwie polskie firmy wprowadzają od lipca urlop menstruacyjny. W Japonii od 1947 roku istnieje takie rozwiązanie, w Polsce nie ma takich regulacji, ale coraz częściej same przedsiębiorstwa wychodzą na przeciw potrzeb swoich pracowniczek. - Jest jednak zmiana pokoleniowa, nawet w postrzeganiu obecności bezpłatnych podpasek i tamponów w toaletach - przyznaje Agnieszka Szamałek-Michalska, dyrektorka ds. kultury organizacyjnej w CD PROJEKT RED, firmie, która oferuje urlop menstruacyjny już od roku.

Stworzyli dodatkowy urlop. W sieci hejt

Stworzyli dodatkowy urlop. W sieci hejt

Źródło:
tvn24.pl

Renta wdowia wywołała w Polsce szereg dyskusji w przestrzeni publicznej, a wprowadzone do projektu ustawy liczne zmiany i duże zamieszanie. - W ustawie nie ma przepisów, które ograniczałyby uprawnionych tylko do tych osób, które owdowieją dopiero po ich wejściu w życie - wyjaśnia jedną z ważniejszych kwestii w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl dr Tomasz Lasocki z Politechniki Warszawskiej, reprezentujący także Federację Przedsiębiorców Polskich. Wylicza również ile zyskają wdowcy na rencie wdowiej.

Renta wdowia. Wyjaśniamy, kto i ile dostanie pieniędzy

Renta wdowia. Wyjaśniamy, kto i ile dostanie pieniędzy

Źródło:
tvn24.pl

Po podwyżce akcyzy na wyroby tytoniowe łączne wpływy do budżetu wyniosą 4-4,3 miliarda złotych rocznie - wynika z Oceny Skutków Regulacji projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, opublikowanego w piątek na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

Podwyżka akcyzy na papierosy. Tyle ma wpłynąć do budżetu

Podwyżka akcyzy na papierosy. Tyle ma wpłynąć do budżetu

Źródło:
PAP

Intel zamierza zwolnić 15 tysięcy osób - pisze brytyjski dziennik "The Guardian". Jak tłumaczy koncern, decyzja o tak radykalnym cięciu zatrudnienia ma na celu obniżenie kosztów i poprawę konkurencyjności firmy.

15 tysięcy osób straci pracę. Technologiczny gigant mocno tnie zatrudnienie

15 tysięcy osób straci pracę. Technologiczny gigant mocno tnie zatrudnienie

Źródło:
"The Guardian", Reuters

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów. Był to dla amerykańskich akcji najgorszy dzień od prawie dwóch lat, ponieważ znacznie słabszy niż oczekiwano raport o zatrudnieniu za lipiec rozbudził obawy, że gospodarka może popaść w recesję.

Obawy o recesję w USA. Po rozczarowujących danych z rynku pracy

Obawy o recesję w USA. Po rozczarowujących danych z rynku pracy

Źródło:
PAP

Początek sierpnia nie powinien przynieść istotnych zmian cen - średnie ceny benzyny Pb95 i diesla od początku czerwca utrzymują się w okolicach 6,40-6,50 złotego za litr - prognozują w raporcie eksperci BM Reflex. Także eksperci portalu e-petrol przewidują, że ceny benzyny i oleju napędowego na stacjach paliw w przyszłym tygodniu nie powinny ulec większym zmianom, zdrożeć może natomiast autogaz, a to z powodu problemów z dostępnością taniego LPG ze Wschodu.

Takie będą ceny na stacjach. Prognozy ekspertów

Takie będą ceny na stacjach. Prognozy ekspertów

Źródło:
PAP

Grupa Orlen zainwestowała 1,15 miliarda złotych w zieloną energię. Spółka do niej należąca podpisała umowę na zakup dwóch farm fotowoltaicznych i jednej farmy wiatrowej. "Jest to jedna z największych transakcji na krajowym rynku OZE w ostatnich latach pod względem zainstalowanych mocy" - podano w komunikacie spółki.

Orlen wybrał się na zakupy. "Jedna z największych transakcji na krajowym rynku OZE"

Orlen wybrał się na zakupy. "Jedna z największych transakcji na krajowym rynku OZE"

Źródło:
PAP

W lipcu liczba zarejestrowanych samochodów osobowych i dostawczych o masie całkowitej do 3,5 ton wzrosła o 15 procent w porównaniu rok do roku - przekazał Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR. Jak podaje instytut, ubiegły miesiąc był piętnastym z rzędu, w którym odnotowano wzrost liczby rejestracji w ujęciu rocznym. Szczególnym zainteresowaniem klientów cieszą się marki takie jak Toyota, Skoda oraz Volkswagen.

Piętnasty taki miesiąc w polskiej motoryzacji. Te auta kupujemy najchętniej

Piętnasty taki miesiąc w polskiej motoryzacji. Te auta kupujemy najchętniej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Polskie Linie Lotnicze LOT odwołały osiem rejsów z Warszawy do Libanu oraz Izraela, a także rejsy powrotne - poinformował w piątek rzecznik polskiego przewoźnika Krzysztof Moczulski. Dodał, że decyzja zapadła "po przeprowadzeniu analizy bezpieczeństwa operacji lotniczych".

Polski przewoźnik odwołuje loty do Libanu i Izraela     

Polski przewoźnik odwołuje loty do Libanu i Izraela     

Źródło:
PAP

Kostki rosołowe Vegeta mogą zawierać fragmenty metalu - takie ostrzeżenie wydał Główny Inspektorat Sanitarny. Nie należy ich spożywać. Można je zwrócić do miejsca, w którym zostały kupione.

Metal w kostkach rosołowych znanej marki. Jest ostrzeżenie

Metal w kostkach rosołowych znanej marki. Jest ostrzeżenie

Źródło:
tvn24.pl

Polska znalazła się na podium producentów piwa w Unii Europejskiej w ubiegłym roku - podał Eurostat. Zajmując trzecie miejsce, kraj nad Wisłą wytworzył 3,5 miliarda litrów tego trunku. W krajach Unii Europejskiej wyprodukowano 34,3 miliarda litrów piwa.

Polska w wielkiej trójce producentów tego trunku

Polska w wielkiej trójce producentów tego trunku

Źródło:
PAP

Instagram został zablokowany w Turcji - podaje agencja Reutera. Krajowy regulator nie podał dokładnej przyczyny tej decyzji ani nie sprecyzował, jak długo będzie obowiązywać. Wcześniej tamtejsi politycy oskarżali serwis o blokadę wpisów z kondolencjami po zabiciu lidera Hamasu Ismaila Hanijego.

Ten kraj wyłączył Instagram. W tle zarzuty o "cenzurę"

Ten kraj wyłączył Instagram. W tle zarzuty o "cenzurę"

Źródło:
PAP

Na rynku nieruchomości w drugim kwartale widoczne było osłabienie popytu na mieszkania - wynika z raportu Otodom i Polityki Insight. Eksperci tłumaczą, że nabywcy wstrzymują się z zakupem nieruchomości w oczekiwaniu na wejście w życie zapowiadanego rządowego programu dopłat. Jak wskazali autorzy, wzrosło za to zainteresowanie domami jednorodzinnymi.

Nabywcy wstrzymują się z zakupami. Wyjątek dotyczy jednego typu nieruchomości

Nabywcy wstrzymują się z zakupami. Wyjątek dotyczy jednego typu nieruchomości

Źródło:
PAP

Czwartkowa sesja na Wall Street zakończyła się mocnymi spadkami głównych indeksów w reakcji na publikowane najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki, które obudziły na nowo obawy przed recesją. Inwestorzy czekają na wyniki kwartalne największych spółek.

Mocne spadki na Wall Street. "Rynek akcji nie wie, czy się śmiać, czy płakać"

Mocne spadki na Wall Street. "Rynek akcji nie wie, czy się śmiać, czy płakać"

Źródło:
PAP

Ceny srebra nie były tak wysokie od dziesięciu lat - wskazują eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W wakacje przekroczyły 31 dolarów za uncję. Według prognoz ekspertów ceny pozostaną na historycznie wysokich poziomach między innymi przez popyt na pojazdy elektryczne i biżuterię.

Nie było tak drogie od dekady. Eksperci wyjaśniają

Nie było tak drogie od dekady. Eksperci wyjaśniają

Źródło:
PAP

W czwartek w Lotto padły aż dwie szóstki. Gracze otrzymają nagrody w wysokości po ponad 3,5 miliona złotych. Wiemy, gdzie padły wygrane. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 1 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 1 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 1 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Planowana przez Ministerstwo Finansów podwyżka akcyzy na papierosy obniży liczbę dorosłych palaczy w 2027 roku o około 220 tysięcy osób, zmniejszy konsumpcję papierosów o 6,8 procent i obniży liczbę przedwczesnych zgonów o co najmniej 66 tysięcy - oceniają analitycy Instytutu Badań Strukturalnych.

Ceny papierosów mocno wzrosną. Takie mogą być skutki

Ceny papierosów mocno wzrosną. Takie mogą być skutki

Źródło:
PAP

PKP Polskie Linie Kolejowe poinformowały o zatrzymaniu osoby odpowiedzialnej za nadawanie nieuprawnionych wiadomości poprzez sieć łączności radiowej do prowadzenia ruchu kolejowego. Jak ustaliły służby, był to 27-letni mieszkaniec województwa zachodniopomorskiego.

27-latek nadawał na częstotliwościach kolejowych. Został zatrzymany

27-latek nadawał na częstotliwościach kolejowych. Został zatrzymany

Źródło:
tvn24.pl

Akcjonariusze zdecydowali się na pozwanie firmy CrowdStrike, której nieudana aktualizacja odpowiadała za awarię systemu Windows. Błąd firmy przyczynił się do poważnych zakłóceń w transporcie lotniczym, bankowym czy w sektorze ochrony zdrowia na całym świecie.

Sparaliżowane lotniska, szpitale i banki. Wielka awaria może słono kosztować winnego

Sparaliżowane lotniska, szpitale i banki. Wielka awaria może słono kosztować winnego

Źródło:
BBC, PAP

Od 1 sierpnia osoby niepełnosprawne mogą składać wnioski o dofinansowanie zakupu auta w ramach programu "Samodzielność-Aktywność-Mobilność". Wsparcie finansowe może sięgnąć nawet 85 procent wartości samochodu.

Wysokie dofinansowania na zakup auta. Ruszył nabór wniosków

Wysokie dofinansowania na zakup auta. Ruszył nabór wniosków

Źródło:
tvn24.pl

Bankowy Fundusz Gwarancyjny podpisał w czwartek ostateczną umowę sprzedaży 100 procent VeloBanku za 375 milionów złotych. Nabywca - Promontoria Holding 418 B.V - ma dokapitalizować bank kwotą 687 milionów złotych – podał BFG w czwartkowym komunikacie. Powiadomiono także, czy oznacza to zmiany dla klientów.

Zmiany na polskim rynku bankowym. Następca Getin Banku sprzedany

Zmiany na polskim rynku bankowym. Następca Getin Banku sprzedany

Źródło:
PAP

Turyści, którzy przyjadą na koncerty Taylor Swift w Warszawie mogą zostawić w stolicy nawet około 190 milionów złotych - szacuje Marek Traczyk z Warszawskiej Izby Gospodarczej. Ta kwota pojawia się w analizach też innych ekspertów. Pieniądze zarobią nie tylko hotelarze i gastronomia. Na każdym z trzech koncertów ma być blisko 70 tysięcy osób.

Trzy koncerty Taylor Swift w Warszawie. Ile na nich zarobi stolica?

Trzy koncerty Taylor Swift w Warszawie. Ile na nich zarobi stolica?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na częściowe lub całkowite zawieszenie połączeń z Izraelem zdecydowało się siedem linii lotniczych. Decyzje podjęto w związku ze wzrostem napięcia w regionie. W czwartek samolot Lufthansy lecący z Monachium do Tel Awiwu wylądował w cypryjskiej Larnace.

Napięcia na Bliskim Wschodzie. Siedem linii lotniczych wstrzymuje połączenia do Izraela

Napięcia na Bliskim Wschodzie. Siedem linii lotniczych wstrzymuje połączenia do Izraela

Źródło:
PAP

Ogólnopolska kontrola jakości przetworów grzybowych wykazała nieprawidłowości w 35 z 89 badanych podmiotów - informuje Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Produkty były kwestionowane, gdyż m.in. zawierały grzyby zaczerwione, zapleśniałe, a w opakowaniach znaleziono żywe lub martwe insekty.

Kiepskie wyniki kontroli przetworów z grzybów. Prawie połowa nie spełnia norm jakościowych

Kiepskie wyniki kontroli przetworów z grzybów. Prawie połowa nie spełnia norm jakościowych

Źródło:
tvn24.pl

W Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Trójmieście oraz we Wrocławiu w drugim kwartale bieżącego roku deweloperzy sprzedali łącznie 9,8 tysiąca mieszkań, czyli o 11 procent mniej w porównaniu do pierwszego kwartału - wynika z raportu firmy doradczej JLL. Pomimo spadającego zainteresowania ceny nieruchomości rosną.

Spada popyt na nowe mieszkania w Polsce. Zmiany w dużych miastach

Spada popyt na nowe mieszkania w Polsce. Zmiany w dużych miastach

Źródło:
PAP

Od 2 sierpnia w życie wchodzą nowe sankcje Unii Europejskiej w stosunku do białoruskich firm transportowych. Przewozów na terenie UE nie będą mogły wykonywać przedsiębiorstwa, w których udział białoruskich firm czy obywateli wynosi co najmniej 25 procent - podało w czwartek Ministerstwo Finansów.

Wchodzą w życie nowe unijne sankcje. Dodatkowe kontrole dla kierowców

Wchodzą w życie nowe unijne sankcje. Dodatkowe kontrole dla kierowców

Źródło:
PAP

Od 1 sierpnia zaczęły obowiązywać unijne przepisy znane jako AI Act, regulujące kwestie korzystania ze sztucznej inteligencji. Nowe regulacje mają obejmować zarówno chatboty czy "deepfakes", jak i zaawansowane systemy pozyskujące dane o użytkownikach. Stosowanie niektórych technologii wkrótce zostanie zakazane.

Sztuczna inteligencja pod czujnym okiem Unii Europejskiej. Te technologie zostaną zakazane

Sztuczna inteligencja pod czujnym okiem Unii Europejskiej. Te technologie zostaną zakazane

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w lipcu była ponownie najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 5,5 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN także pozostawiły konkurencję w tyle. Z kolei portal tvn24.pl po raz kolejny jest najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Rewelacyjne wyniki TVN24, "Faktów" TVN i tvn24.pl. Dziękujemy Widzom i Czytelnikom!

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 sierpnia 2024 roku można składać wnioski o bon energetyczny - jednorazowe świadczenie pieniężne dla gospodarstw domowych o niższych dochodach na energię elektryczną. Przyjmowanie wniosków o świadczenie potrwa do 30 września.

Od dziś można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego

Od dziś można składać wnioski o wypłatę bonu energetycznego

Źródło:
PAP