Co wyrok TSUE oznacza dla frankowiczów? Eksperci odpowiadają

Źródło:
tvn24.pl, PAP
Rzecznik TSUE ocenił, że sąd krajowy jest zobowiązany pominąć orzeczenie nieuznawanej izby w Sądzie Najwyższym. Relacja Macieja Sokołowskiego
Rzecznik TSUE ocenił, że sąd krajowy jest zobowiązany pominąć orzeczenie nieuznawanej izby w Sądzie Najwyższym. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24
wideo 2/4
Rzecznik TSUE ocenił, że sąd krajowy jest zobowiązany pominąć orzeczenie nieuznawanej izby w Sądzie Najwyższym. Relacja Macieja SokołowskiegoTVN24

TSUE wypowiedział się jednoznacznie za tym, że banki nie mogą występować o zwrot kwoty faktycznie wypłaconego kredytu, gdy konsument już go spłacił. Eksperci w rozmowach z tvn24.pl mówią zgodnie: to dobry sygnał dla konsumentów. - Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy, czyli zwrot kapitału, który jeszcze pozostał do spłaty - komentuje czwartkowy wyrok adwokat Anna Wolna-Sroka z kancelarii Czabański Wolna-Sroka.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł w miniony czwartek, że bank nie ma prawa domagać się od konsumenta zwrotu pełnej kwoty nominalnej kredytu frankowego po jego unieważnieniu, jeśli wcześniej kredytobiorca spłacił już część zobowiązania.

Czytaj również: Ważny wyrok dla frankowiczów. Tego nie może robić bank >>>

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że po unieważnieniu umowy kredytu frankowego bank nie może domagać się od konsumenta zwrotu całej nominalnej kwoty kredytu, jeśli wcześniej kredytobiorca spłacił już część należnościShutterstock

"Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy"

- TSUE wypowiedział się jednoznacznie za tym, że banki nie mogą występować o zwrot kwoty faktycznie wypłaconego kredytu, gdy konsument już go spłacił. Bank będzie mógł po tym wyroku występować tylko o uregulowanie różnicy, czyli zwrot kapitału, który jeszcze pozostał do spłaty - komentuje w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl adwokat Anna Wolna-Sroka, z Kancelarii Adwokackiej Czabański Wolna-Sroka.

- Dla mnie decyzja TSUE jest konsekwencją dotychczasowego orzecznictwa tej instytucji. I logiki. Nie rozumiem, dlaczego w przypadku anulowania umowy banki miałyby zostawić sobie część zapłaconego już przez klienta kapitału zapłaconego w trakcie trwania umowy kredytowej. Bo do tego się to sprowadza - mówi dla tvn24.pl Marek Zuber, ekonomista.

Decyzja zapadła w sprawie pytania prejudycjalnego zadanego TSUE przez Sąd Okręgowy w Krakowie.  Zwrócił się on z pytaniem, czy stosowana przez polskie sądy teoria dwóch kondykcji jest zgodna z prawem UE, a w szczególności z Dyrektywą 93/13, i czy cele tej dyrektywy lepiej realizuje teoria salda.

W myśl pierwszej teorii każda ze stron umowy może osobno żądać zwrotu spełnionych świadczeń w całości. Z kolei teoria salda zakłada, że rozliczeniu podlega jedynie różnica, a zwrot pieniędzy przysługuje tylko tej stronie, która zapłaciła więcej.

Korzyści płynące z wyroku TSUE dla kredytobiorcy

- Wyrok ten jest bardzo korzystny dla konsumentów, ponieważ ogranicza roszczenia zwrotne banków – mówi mecenas Anna Wolna-Sroka. Jak wyjaśnia, obecnie banki bardzo często pozywają kredytobiorcę, który wystąpił wcześniej na drogę sądową o unieważnienie kredytu frankowego, aby ten zwrócił im całą pożyczoną kwotę wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od doręczania kredytobiorcy odpisu pozwu. Niezależnie od tego, czy ten kredyt został już spłacony w całości, czy nie - zaznacza.

- Sprawy te toczyły się jednocześnie w sądzie. I w momencie, w którym kredytobiorca uznawałby powództwo banku o zwrot kwoty kapitału, to sąd mógł nadać takiemu wyrokowi rygor natychmiastowej wykonalności niezależnie od spłat dokonanych przez kredytobiorcę – wyjaśnia.

- Tego typu praktyka nie jest zgodna z przepisami kredytowym – mówi adwokat Wolna-Sroka. - Moim zdaniem ten wyrok jest dobrym ruchem, gdyż po pierwsze - ograniczy liczbę pozwów składanych ze strony banków i - co ważne - uniemożliwi składanie właśnie tych pozwów o zwrot całości pomimo spłaty kredytu – kwituje.

Jak dodaje, ograniczy to również koszty prawne ponoszone przez konsumentów, gdyż w większości byli oni zmuszeni do zwrócenia się po pomoc do kancelarii prawnych, aby odpowiedzieć na pozew banku.

Zaznacza także, że w przypadku przegranej przez kredytobiorcę sprawy musiał on ponieść koszty poniesione przez banki w wysokości 5 proc. od kwoty faktycznie wypłaconego kredytu i koszty zastępstwa procesowego.

"Kolejna decyzja, która porządkuje system"

- Jest to kolejna decyzja, która porządkuje system i uniemożliwia szukanie przez system bankowy dodatkowych pomysłów na ograniczenie roszczeń klientów – mówi Marek Zuber, ekonomista.

- To, co mnie jednak wciąż martwi, to fakt, że spora część banków dalej do końca walczy z klientami. I stosuje przy tym nie bardzo etyczne rozwiązania. Widać to było choćby przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy nagle pojawiła się duża grupa klientów, która otrzymała pozwy o zapłatę za używanie kapitału. Pisma były pisane w dość nieprzyjemny sposób, dawały niewiele czasu na odpowiedź i pojawiały się w nich konkretne żądania finansowe – wyjaśnia ekonomista.

Jak dodaje, "są też przypadki pozytywnych zmian". - Dosłownie kilka dni temu mój kolega otrzymał propozycję ugody, która moim zdaniem jest absolutnie sensowna. Miejmy nadzieję, że to nie wypadek przy pracy, tylko banki wreszcie uznają kierunek orzecznictwa TSUE i będą klientów traktować tak, jak wynikałoby to z pełnionej przez nie funkcji instytucji zaufania publicznego – podsumowuje ekonomista.

ZBP z satysfakcją przyjmuje rozstrzygnięcie TSUE

Związek Banków Polskich pozytywnie ocenił wyrok. "ZBP z satysfakcją przyjmuje rozstrzygnięcie TSUE – jego treść jest zgodna z naszym stanowiskiem prezentowanym od samego początku w debacie publicznej" - zaznaczył Związek.

Według ekspertów ZBP Trybunał potwierdził, że celem po unieważnieniu umowy powinno być przywrócenie równowagi między stronami. Wyrok oznacza uproszczenie zasad rozliczeń i szybsze zakończenie sporów - wskazał Związek. Dodał, że rozstrzygnięcie TSUE ogranicza ryzyka związane z przedawnieniem roszczeń banków o zwrot kapitału.

"Uważamy, że wyrok powinien być dodatkowym impulsem do zawierania ugód między konsumentami a bankami jako najszybszego i najbardziej efektywnego sposobu rozwiązania sporów" - podkreślono.

Jeden z największych banków w Polsce – mBank – również przychylnie skomentował wyrok TSUE.

"Po uwzględnieniu wyroku TSUE przez polskie sądy nastąpi uproszczenie zasad rozliczeń między kredytobiorcami i bankami, a spory sądowe będą kończyć się szybciej" – ocenił mBank. Jego zdaniem, TSUE wskazał na sposób rozliczenia korzystny dla obu stron umowy, bo generujący mniejsze koszty i wyłączający w większości spraw ryzyko przedawnienia roszczeń o zwrot kapitału.

- W opinii Związku Banków Polskich wyrok ten będzie porządkował sytuację. Będzie też prowadził do szybszego zamykania spraw frankowych i myślę, że oczywiście tak będzie – ocenia w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Piotr Kuczyński, analityk finansowy Xelion.

Jak dodaje, w jego ocenie "wyrok ten nie wywróci banków" - Myślę, że sektor bankowy liczył się z tym, że właśnie taki wyrok zapadnie i że to zawieranie ugód i rozwiązywanie tych umów, co do których zapadły już wyroki sądowe – zaznacza.

– Wyrok ten na pewno jest pozytywny dla kredytobiorców, którzy chcą się porozumieć z bankami, a dla banków jest to też pozytywne, gdyż zamyka pewien etap – podsumowuje Piotr Kuczyński.

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W środku wakacyjnego sezonu Unia Europejska bierze na celownik opłaty za bagaż podręczny. Parlament chce ukrócić dodatkowe koszty, a linie lotnicze biją na alarm - bilety mogą podrożeć. To jednak nie koniec ich kłopotów: europejscy regulatorzy baczniej przyglądają się takim praktykom jak pobieranie opłat za nadbagaż tuż przed odlotem.

Mała walizka, duży spór. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze"

Mała walizka, duży spór. "Jak nie wiadomo, o co chodzi, zazwyczaj chodzi o pieniądze"

Źródło:
TVN24+

Rada Dialogu Społecznego (RDS) nie osiągnęła porozumienia w sprawie waloryzacji rent i emerytur w 2026 roku. Rządowa propozycja została krytycznie oceniona przez związki zawodowe. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Ministrów.

Waloryzacja emerytur. Krytyka rządowej propozycji

Waloryzacja emerytur. Krytyka rządowej propozycji

Źródło:
PAP

Nie uzgodniono wspólnego stanowiska w Radzie Dialogu Społecznego (RDS) w sprawie podwyżki płacy minimalnej w 2026 roku. Rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji.

Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej

Brak porozumienia w sprawie płacy minimalnej

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej, a kumulacja rośnie do 300 milionów złotych. W Polsce najwyższa była wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 900 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 11 lipca 2025 roku.

Wysoka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Wysoka wygrana w Eurojackpot w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Fale upałów coraz bardziej utrudniają turystykę w Rzymie - wskazuje branża turystyczna. Wysokie temperatury zniechęcają do odwiedzin i negatywnie wpływają na zdrowie zarówno zwiedzających, jak i pracowników - podają lokalne media.

Turystyczny problem Rzymu. "To przyczyna poważnych zmian"

Turystyczny problem Rzymu. "To przyczyna poważnych zmian"

Źródło:
PAP

Ferrero, włoski producent Nutelli, przejmuje za 3,1 miliarda dolarów amerykańską firmę WK Kellogg, która jest znana z produkcji kultowych marek płatków śniadaniowych - podał portal stacji CNN.

Gigant kupuje kultową markę

Gigant kupuje kultową markę

Źródło:
CNN

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) nie dopuściła do obrotu ponad milion sztuk biżuterii ze względu na nieprawidłowości formalne i zbyt wysokie stężenie kadmu i ołowiu. Niebezpieczne ilości metali ciężkich dotyczyły blisko 4,5 tysiąca sztuk.

Toksyczna biżuteria. Norma przekroczona 400 razy

Toksyczna biżuteria. Norma przekroczona 400 razy

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ceny autogazu i benzyny mogą wyraźnie się obniżyć - przewidują analitycy e-petrol.pl. Z kolei eksperci Refleksu zapowiadają w najbliższych dniach kilkugroszowe podwyżki cen oleju napędowego.

Szykują się zmiany w cenach paliw. "Wracają obawy o wojnę handlową"

Szykują się zmiany w cenach paliw. "Wracają obawy o wojnę handlową"

Źródło:
PAP

Ambasadorowie państw przy Unii Europejskiej (UE) nie porozumieli się w sprawie kolejnego pakietu sankcji na Rosję. Decyzję ma blokować Słowacja - podało źródło Polskiej Agencji Prasowej.

Sankcje na Rosję. Ten kraj ma blokować nowy pakiet

Sankcje na Rosję. Ten kraj ma blokować nowy pakiet

Źródło:
PAP

Kanada w trakcie negocjacji z USA broni kanadyjskich pracowników i firm - podkreślił premier Mark Carney. W ten sposób zareagował na zapowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie wprowadzenia 35-procentowych ceł na kanadyjskie towary.

Zdecydowana reakcja na słowa Donalda Trumpa. "Nadal będziemy tak robić"

Zdecydowana reakcja na słowa Donalda Trumpa. "Nadal będziemy tak robić"

Źródło:
PAP

PKO BP, ING Bank Śląski oraz VeloBank - klienci tych instytucji finansowych będą musieli liczyć się z utrudnieniami w nadchodzących dniach.

Dostęp do tych usług będzie utrudniony

Dostęp do tych usług będzie utrudniony

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie ataku hakerskiego na systemy spółki Herbapol Lublin. Hakerzy zażądali 900 tysięcy dolarów okupu. Śledczy ustalają okoliczności i sprawców ataku.

Polska firma Herbapol ofiarą ataku hakerskiego. Żądają 900 tysięcy dolarów

Polska firma Herbapol ofiarą ataku hakerskiego. Żądają 900 tysięcy dolarów

Źródło:
PAP

Od początku prac nad nowelą o mieszkalnictwie społecznym Polska 2050 akcentowała, że możliwość wykupienia lokali społecznych inicjatyw mieszkaniowych w mniejszych ośrodkach jest konieczna, by przeciwdziałać ich depopulacji - stwierdziła szefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Głosowali razem z PiS. Ministra mówi o "gigantycznym problemie"

Głosowali razem z PiS. Ministra mówi o "gigantycznym problemie"

Źródło:
PAP

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotarły sygnały o możliwym ograniczeniu swobody wyboru metod dostawy na Allegro - poinformował UOKiK biznesową redakcję portalu tvn24.pl. Jak dodał, są one analizowane obecnie w ramach postępowania wyjaśniającego. Wcześniej o "konflikt interesów" oskarżał Allegro Rafał Brzoska.

Wojna gigantów e-handlu. Urząd zabiera głos

Wojna gigantów e-handlu. Urząd zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Poznański sąd wyraził zgodę na tymczasowe aresztowanie Marcina P., prezesa zarządu spółki Cinkiciarz.pl, który przebywa poza Polską. Decyzja nie jest prawomocna. Według szacunków prokuratury klienci internetowego kantoru mieli stracić 112 milionów złotych. W marcu tego roku śledczy postawili prezesowi firmy zarzuty, które dotyczą między innymi oszustwa.

Jest decyzja sądu w sprawie aresztu dla prezesa spółki Cinkciarz.pl

Jest decyzja sądu w sprawie aresztu dla prezesa spółki Cinkciarz.pl

Źródło:
PAP

Lotniska w Edynburgu i Birmingham w Wielkiej Brytanii zrezygnowały już z dotychczasowego ograniczenia dotyczącego maksymalnej pojemności płynów w bagażu podręcznym. Teraz zamiast 100 ml wynosi on dwa litry. Pozostałe brytyjskie porty są na różnych etapach wdrażania nowoczesnych technologii, które pozwalają na złagodzenie obostrzeń.

Lotniska rezygnują z uciążliwego limitu. Chodzi o płyny w bagażu podręcznym

Lotniska rezygnują z uciążliwego limitu. Chodzi o płyny w bagażu podręcznym

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Wycena firmy Nvidia, jako pierwszej spółki w historii, przekroczyła 4 biliony dolarów na zamknięciu czwartkowej serii na Wall Street. W ocenie Reutersa umacnia to pozycję producenta chipów jako głównego gracza w wyścigu o dominację na rynku technologii AI.

Pierwsza taka spółka w historii. Padł rekord

Pierwsza taka spółka w historii. Padł rekord

Źródło:
Reuters

Władze francuskiego departamentu Alpy Nadmorskie, którego głównym miastem jest Nicea, kwestionują rozporządzenie mera tego miasta w sprawie zakazu wpływania wielkich wycieczkowców do metropolii.

Mer wprowadził zakaz. Są kontrowersje

Mer wprowadził zakaz. Są kontrowersje

Źródło:
PAP

Bitcoin, przebijając w piątek barierę 118 tysięcy dolarów za token, osiągnął kolejny rekordowy poziom. Od kwietnia kryptowaluta zaliczyła wzrost o ponad 40 procent.

Nowy rekord bitcoina

Nowy rekord bitcoina

Źródło:
tvn24.pl

Greckie wysypy na południu Morza Egejskiego były w 2023 roku najbardziej zatłoczoną turystyczną destynacją w Unii Europejskiej - wynika z raportu federalnego urzędu statystycznego (Destatis).

To najbardziej zatłoczone turystyczne regiony w Europie

To najbardziej zatłoczone turystyczne regiony w Europie

Źródło:
PAP

Argentyński Kongres, który jest zdominowany przez opozycję, uchwalił w czwartek ustawę podnoszącą emerytury. Swoje weto zapowiedział już libertariański prezydent Javier Milei, który stanowczo sprzeciwia się podwyżce w obawie o finanse publiczne.

Podwyżki emerytur. Prezydent zapowiada weto

Podwyżki emerytur. Prezydent zapowiada weto

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto żadnemu z graczy nie udało się wytypować poprawnie wszystkich sześciu liczb. W efekcie kumulacja rośnie do 24 milionów złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 10 lipca 2025 roku.

Ogromna kumulacja w Lotto

Ogromna kumulacja w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

Obowiązujący od początku roku zakaz wrzucania tekstyliów do opadów zmieszanych przyniósł dwa skutki. Z jednej strony - zgodnie z oczekiwaniami - skokowo wzrosła ilość ubrań, które trafią do punktów selektywnej zbiórki. Z drugiej strony firmy obsługujące ogólnodostępne kontenery, na przykład pojemniki Polskiego Czerwonego Krzyża, sygnalizują, że masowo zaczęła do nich trafiać odzież najgorszej jakości, która wcześniej trafiałaby do śmieci.

Rewolucja w segregacji odpadów. Dwa skutki

Rewolucja w segregacji odpadów. Dwa skutki

Źródło:
tvn24.pl